ساخت حسگر پلاسمونیک، برای اندازه گیری یکی ازمهم ترین داروهای قلبی-عروقی در پژوهشگاه مواد و انرژی

۲۶ آبان ۱۳۹۴ | ۰۹:۲۶ کد : ۱۱۸۷۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۰۱
با استفاده ازخواص پلاسمونیک نانوذرات نقره، یک حسگر پلاسمونیک برای اندازه گیری یکی از مهم ترین داروهای قلبی-عروقی به نام تیمولول درپژوهشگاه مواد و انرژی ساخته شده است. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، ا...
با استفاده ازخواص پلاسمونیک نانوذرات نقره، یک حسگر پلاسمونیک برای اندازه گیری یکی از مهم ترین داروهای قلبی-عروقی به نام تیمولول درپژوهشگاه مواد و انرژی ساخته شده است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، امیرمصطفی امیرجانی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته نانو مواد و مجری این طرح گفت: تیمولول یکی از مؤثرترین مسدودکننده های بتا می باشد که تا به حال تولید شده است یا مسدودکننده های گیرنده آدرنرژیک بتا فشار خون را با کاهش میزان خروجی خون از قلب کاهش می دهند.
همچنین مسدود کننده های بتا یا مسدودکننده های گیرنده آدرنرژیک بتا فشارخون را با کاهش میزان خروجی خون از قلب کاهش می دهند.
وی افزود: این گونه از داروها برای اولین بار در اوایل دهه 60 میلادی برای درمان آنژین و درمان فشار خون بالا استفاده می شدند. این داروها به طور خاص پاسخ گیرنده های عصبی بتا را مسدود می کنند که به کاهش فشارخون و کاهش تپش قلب منجر می شود.
این پژوهشگر گفت: در خلال تمرینات بدنی یا استرس های احساسی، هورمون های آدرنالین و نوراپینفرین در بدن آزاد می شوند و گیرنده های بتا (حسگرهای پیغام رسان به قلب برای بالا بردن سرعت تپش و تلمبه کردن شدیدتر خون) را تحریک می کنند. با مسدود کردن این گیرنده ها، مسدود کننده های بتا اکسیژن خواهی عضلات قلب را کاهش داده و بدین صورت امکان ابتلا به آنژین را به دلیل کمبود اکسیژن از بین می برند.
امیرجانی درخصوص این طرح گفت: حسگر پلاسمونیک تهیه شده در بازه غلظتی یک دهم میکرو مولار تا هزار میکرومولار قادر به شناسایی این داروی قلبی- عروقی می باشد و با توجه به حساسیت بالا و حد تشخیص پایین، عملکرد مناسبی برای شناسایی و اندازه گیری داروی تیمولول دارد.
وی خاطر نشان کرد: از دست آوردهای این پژوهش 1 مقاله ISI برای یکی از مجلات معتبر ارسال شده است.
مجری این طرح درخصوص سیستم ‌های حسگرتوضیح داد: این حسگرها مبتنی بر نانو مواد یک حوزه‌ نوظهور میان رشته ای است که خواص ذاتی روش ‌های اندازه‌گیری (مانند حساسیت بالا، هزینه‌ پایین و شناسایی سریع) را با خواص منحصر به فرد نوری، الکتریکی، مغناطیسی و مکانیکی نانو مواد تلفیق کرده است.
وی افزود: به طور کلی، حضور تدریجی خواص جدید یا بهبود یافته‌ در نانومواد منجر به پدیدار شدن روش ‌های نوین و متنوع شناسایی و اندازه‌گیری برای ساخت انواع حسگرها با حساسیت بالا شده است. سه روش عمده که این حسگرها بر آن‌ ها مبتنی هستند عبارت است از اندازه‌گیری‌های الکتروشیمیایی، اندازه‌گیری های فلؤرسانسی و رنگ‌سنجی.
امیرجانی گفت: از بین این روش ‌ها، روش های مبتنی بر رنگ‌ سنجی (تغییرات پلاسمون سطحی در نانوذرات پلاسمونیک) به دلیل سادگی، امکان اندازه‌گیری ‌های درجاتی، همچنین عدم نیاز به ابزار اندازه‌گیری پیچیده مورد توجه می باشند و درسال های اخیر توجه زیادی به روش های رنگ سنجی برای شناسایی و اندازه گیری گونه های مختلف شیمیایی و بیوشیمیایی شده است.
گفتنی است این طرح با راهنمایی دکترمژگان باقری و دکترمژگان حیدری و مشاوره دکترسعید حصارکی درپژوهشگاه مواد و انرژی انجام شده است.