ساخت حسگر اندازه‌گیری هم زمان استامینوفن و کدئین در نمونه‌ دارویی در دانشگاه اراک

۲۵ فروردین ۱۳۹۳ | ۱۰:۰۸ کد : ۱۱۸۷۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۴۰
<div dir="None">محققان شیمی دانشگاه اراک به کمک نانولوله‌های کربنی، موفق به ساخت حسگری شدند که بدون نیاز به مراحل طولانی آماده‌سازی نمونه، قادر به اندازه‌گیری هم زمان مقادیر ناچیز استامینوفن و کدئین در داروها است. </div> <span id="ms-rterangepaste-start"></span>...
محققان شیمی دانشگاه اراک به کمک نانولوله‌های کربنی، موفق به ساخت حسگری شدند که بدون نیاز به مراحل طولانی آماده‌سازی نمونه، قادر به اندازه‌گیری هم زمان مقادیر ناچیز استامینوفن و کدئین در داروها است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر علی بابایی عضو هیئت علمی دانشگاه اراک، هدف این پژوهش را تهیه حسگری ساده و ارزان برای اندازه‌گیری همزمان داروهای پرمصرفی نظیر استامینوفن و کدئین اعلام و اظهار کرد: نتایج این پژوهش نشان داد حسگر تولید شده، بدون نیاز به آماده‌سازی نمونه، دارای حساسیت و انتخاب‌پذیری بالایی در اندازه‌گیری همزمان دو داروی استامینوفن و کدئین است. هزینه پایین تولید، تکرارپذیری، سرعت پاسخ و پایداری بالا و همچنین تأثیرپذیری کم از گونه‌های مزاحم در اندازه‌گیری، از ویژگی‌های دیگر این حسگر است.
وی افزود: در روند این تحقیقات، پس از ساخت الکترود کربن شیشه‌ای اصلاح شده با نانولوله‌های کربنی چند دیواره، شرایط بهینه اندازه‌گیری نظیر نوع بافر، pH محلول و زمان تغلیظ تعیین شد. جهت بررسی محصول تولید شده از روش‌های ولتامتری چرخه‌ای، دیفرانسیل پالس ولتامتری و کرونوآمپرومتری استفاده شد. در نهایت تحت شرایط بهینه حاصل شده، حسگر تهیه شده در اندازه‌گیری همزمان این دو دارو در نمونه‌های زیستی و داروها مورد استفاده قرار گرفت.
به گفته‌ بابائی بکارگیری نانوذرات، نظیر نانولوله‌های کربنی استفاده شده در این حسگر، سبب افزایش مساحت سطح الکترود و سرعت تبادل الکترونی و سایر اثرات کاتالیستی آن می‌شود و افزایش چشمگیری در جریان‌های الکتریکی مورد اندازه‌گیری و در نتیجه حساسیت و بهبود عملکرد آن ایجاد می‌کند.
این محققان حسگر تولید شده را در شناسایی نمونه‌های دارویی و نیز سرم خون انسان با موفقیت مورد استفاده قرار داده‌اند. حسگر ساخت این محققان قابل کاربرد در صنایع دارویی جهت بررسی‌های پزشکی خواهد بود.
ترکیب دو داروی استامینوفن و کدئین سبب بهبود کیفیت عملکرد در تسکین درد و تب می‌شود و تحقیقات نشان داده است که مقادیر زیاد این داروها سبب عوارض نامطلوبی نظیر تولید سم در بدن و در موارد حادتر حتی منجر به مرگ افراد می‌شود.
گفتنی است نتایج این کار تحقیقاتی در مجله Sensor Letters به چاپ رسیده است.


( ۱ )