ساخت توربین بادی جدید با بهره برداری حداکثری از توان باد و کمترین هزینه در دانشگاه سمنان

۱۷ آبان ۱۳۹۴ | ۱۲:۰۷ کد : ۱۱۸۷۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۵۲۹
توربین بادی مستقل از برج و شناور در هوا به همراه سیستم کنترل زاویه پره ها برای بهره برداری حداکثری از توان باد ثبت اختراع شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، داود معروفی مسئول مرکز مالکیت فکری پارک ع...
توربین بادی مستقل از برج و شناور در هوا به همراه سیستم کنترل زاویه پره ها برای بهره برداری حداکثری از توان باد ثبت اختراع شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، داود معروفی مسئول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان گفت: اختراع «توربین بادی مستقل از برج و شناور در هوا به همراه سیستم کنترل زاویه پره ها برای بهره برداری حداکثری از توان باد» توسط دکتر نیما امجدی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه سمنان، مهندس مسعود قنبری از فارغ التحصیلان این دانشگاه اختراع و با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه در اداره کل مالکیت صنعتی و ثبت اختراع به شماره 86096 به ثبت رسید.
دکتر امجدی در توضیح این اختراع گفت: این اختراع تلفیقی از مهندسی برق و تبدیل انرژی است و راهکاری جدید در زمینه تولید انرژی الکتریکی بادی را ارائه می دهد.
وی با بیان اینکه، این توربین بادی در عین سادگی از ساختار مؤثر کاربردی و فنی بهره می‌گیرد که امکان صنعتی شدن آن را فراهم می‌سازد افزود: از اساسی‌ترین چالش های توربین های بادی امروزی می توان به مواردی همچون محدود بودن ارتفاع مجموعه به دلیل ساختار برج، هزینه‌های گزاف برج در توربین‌های بادی، زیاد بودن مساحت مورد نیاز جهت احداث مزرعه بادی و نیاز توربین های بادی به مکانیزم چرخشی به سمت باد اشاره کردکه در توربین جدید مشکلات مطرح شده برطرف و با داشتن دینامیک خاص در این توربین بادی، سیستم کنترلی جهت تنظیم پره های توربین برای دسترسی به ماکزیمم توان نیز ارائه شده است.
دکتر امجدی هدف از این اختراع را تولید انرژی الکتریکی بادی در مناطقی که قابلیت نصب توربین های متداول دارای برج وجود ندارد، دانست و گفت: با توجه به افزایش سرعت باد در ارتفاعات و به دلیل محدودیت‌ها و هزینه‌های توربین‌های برج دار، استفاده از توربین بادی شناور در هوا پیشنهاد شده که می تواند گزینه مناسبی برای بهره برداری از انرژی سرشار باد باشد.
وی با تأکید بر اینکه این مکانیزم می تواند به عنوان یک منبع انرژی مطمئن مورد استفاده قرار گیرد، گفت: امکان احداث در مناطق مرتفع و در نتیجه بهره گیری از منبع انرژی مؤثرتر توان بادی، عدم نیاز به فوندانسیون و برج و در نتیجه هزینه تولید، نصب و احداث پایین، طراحی کاربردی و عیب یابی و تعمیرات بسیار آسان از مهم‌ترین مزایای این سیستم است.


( ۱ )