ساخت پارچه‌ هیدروژلی برای جداسازی آب از مواد نفتی در دانشگاه پیام نور

۰۵ مهر ۱۳۹۳ | ۱۰:۴۰ کد : ۱۱۸۷۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۹۶
محققان دانشگاه پیام نور میاندو‌آب در طرحی تحقیقاتی موفق به ساخت فیلترهایی با قابلیت بالا در جداسازی آب از مواد روغنی در آلودگی‌های نفتی شدند. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،حسین حسین‌زاده ،عضو هیئت ...
محققان دانشگاه پیام نور میاندو‌آب در طرحی تحقیقاتی موفق به ساخت فیلترهایی با قابلیت بالا در جداسازی آب از مواد روغنی در آلودگی‌های نفتی شدند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،حسین حسین‌زاده ،عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور گفت: آب و مواد نفتی با هم مخلوط نمی‌شوند، اما می‌توانند به شدت در هم فرو روند. برای جداسازی آب از روغن و نفت، روش‌های مختلفی وجود دارد که به دلیل هزینه‌ اجرایی بالا، بازده پایین و بزرگ بودن وسایل و تجهیزات به صرفه نیستند.
وی افزود: برای حل این مشکل می‌توان از فیلترهای ساخته شده از مواد با قابلیت آب‌دوستی و روغن گریزی استفاده کرد. این کار تلاشی جهت طراحی نسل جدیدی از مواد برای جداسازی آب و نفت است. این فناوری کاربردهای بالقوه‌ جذابی در تصفیه‌ پساب‌های روغنی صنعتی و حذف لکه‌های نفتی دارد.
وی با بیان اینکه در این طرح پژوهشی، استفاده از مواد نانوکامپوزیت سنتز شده با ویژگی آب‌دوستی و روغن گریزی یک روش جدید، آسان و کم هزینه برای کاهش آلودگی‌های نفتی از طریق حذف لکه‌های روغنی در محیط‌های آبی است اذعان داشت:  استفاده از نانوذرات فلز نقره در ساخت این نانوکامپوزیت، خاصیت آنتی باکتریایی مناسبی نیز ایجاد کرده است.
از دیگر کاربردهای این طرح می‌توان به بالا بردن طول عمر و مقاومت فیلتر در شرایط واقعی محیطی، نظیر خوردگی و تجزیه توسط باکتری‌ها و استفاده از بسترهای انعطاف پذیر مانند پارچه به عنوان توری اشاره کرد.