ساخت آب شیرین کن کم مصرف در دانشگاه علم و صنعت

۲۸ مرداد ۱۳۹۳ | ۱۳:۲۸ کد : ۱۱۸۶۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۰۴
رئیس مرکز رشد انرژی، آب و محیط زیست دانشگاه علم و صنعت گفت: محققان دانشگاه علم و صنعت در حال طراحی آب شیرین کن هایی با صرفه جویی بالا در مصرف انرژی هستند که از طریق انرژی خورشیدی کار می‌کنند. به گزارش ...
رئیس مرکز رشد انرژی، آب و محیط زیست دانشگاه علم و صنعت گفت: محققان دانشگاه علم و صنعت در حال طراحی آب شیرین کن هایی با صرفه جویی بالا در مصرف انرژی هستند که از طریق انرژی خورشیدی کار می‌کنند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،سید مصطفی حسینعلی پور گفت: در تلاش هستیم تا در مرکز رشد انرژی، آب، محیط زیست دانشگاه علم و صنعت دستاوردهایی را ارائه دهیم که در حوزه کاهش مصرف انرژی، مفید و موثر واقع شود.
وی عنوان کرد: یکی از مسائلی که مصرف بیش از حد انرژی را به دنبال دارد، بحث آب شیرین کن های قدیمی است که در سواحل جنوبی کشور مورد استفاده قرار می گیرد.
وی با بیان اینکه آب شیرین کن های فعلی مصرف انرژی بالایی دارند، اظهار داشت: آب شیرین کن هایی که درسواحل جنوبی کشور برای شیرین سازی آب دریا به کار می روند، باید برق زیادی مصرف کنند تا آب را شیرین کنند.
حسینعلی پور خاطر نشان کرد: اکنون در مرکز رشد انرژی، آب و محیط زیست دانشگاه علم و صنعت درحال طراحی و ساخت نمونه آزمایشگاهی دستگاه شیرین کننده آب دریا هستیم تا بتواند انرژی خیلی کمی را در فرایند شیرین سازی آب دریا مصرف کند.
وی درخصوص ویژگی های آب شیرین کن کم مصرف گفت:دستگاه شیرین کننده ای که در حال طراحی آن هستیم، علاوه بر شیرین سازی آب دریا، قابل شرب نمودن آب، قابلیت آبیاری زمین های باغی و محصولات گلخانه ای را دارد.
حسینعلی پور در ادامه افزود: این دستگاه با هدف شیرین سازی آب دریا، با مصرف انرژی پایین و استفاده از انرژی خورشیدی و بادی ساخته می شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه آب شیرین کن های کم مصرف می تواند به صورت محلی تولید ثروت کند، گفت: این دستگاه به دلیل اینکه قطعات مکانیکی کمتری در آن به کار برده می شود  هزینه ساخت، تعمیر و نگهداری کمتری نسبت به دستگاه های دیگر دارد.