رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی:پژوهش در بخش دریا نیازمند اختصاص اعتبارات بیشتری است

۲۹ آذر ۱۳۹۳ | ۱۳:۲۴ کد : ۱۱۷۹۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۰۶
رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با بیان اینکه در دوسال گذشته توجه ویژه ای به پژوهش در بخش دریاها و اقیانوس ها شده است ، گفت: اما با توجه به وسعت و اهمیت موضوع نیازمند اعتبارات بیشتری است....
رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با بیان اینکه در دوسال گذشته توجه ویژه ای به پژوهش در بخش دریاها و اقیانوس ها شده است ، گفت: اما با توجه به وسعت و اهمیت موضوع نیازمند اعتبارات بیشتری است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،دکتر وحید چگینی به مناسبت پانزدهمین هفته ملی پژوهش اظهار کرد: پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در زمینه دو موضوع حیاتی اقیانوس ها و جو فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی انجام می دهد.
وی با تاکید بر گستردگی فعالیت دو موضوع اقیانوس و جو در پژوهشگاه اقیانوس شناسی گفت: 71 درصد زمین را اقیانوس فرا گرفته و تمام کره زمین دارای جو است بنابراین شناخت رفتارهای این دو مساله از اهمیت زیادی برخوردار است.
دکترچگینی ادامه داد: خوشبختانه در چند سال گذشته به ویژه در دو سال اخیر توجه ویژه ای به این بخش شده است و کل اعتبارات پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی سال گذشته 27 درصد و سالجاری 32 درصد افزایش داشته است.
وی افزود: این میزان افزایش تاثیر زیادی در توسعه طرح های پژوهشی با موضوعات دریا، اقیانوس و جو داشته است اما با توجه به اینکه باید در افق 1404 باید رتبه اول منطقه را داشته باشیم، این بخش نیازمند انجام تحقیقات و فعالیت های بیشتری است.
رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی وعلوم جوی گفت: اکنون کشتی تحقیقاتی اقیانوس پیما در کشور ساخته شده و اولین مرکز منطقه ای اقیانوسی نیز در این پژوهشگاه تاسیس شده است، قطعا باید هر چه زودتر وارد آبهای آزاد شویم که این حضور نیازمند انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی گسترده ای است.
وی تاکید کرد: همکاری با کشورهای پیشرو در زمینه اقیانوس شناسی و دریاها جزو برنامه های پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است و برنامه های خوبی در این زمینه طرح ریزی شده است.
دکترچگینی ادامه داد: کارهای پژوهشی و تحقیقاتی دریایی و اقیانوسی گرانقمیت و زمان بر است از این رو نیازمند اعتبارات بیشتری است.
وی گفت: اقیانوس ها منبع بسیار غنی از انواع معادن، گیاهان و آبزیان است بنابراین باید ما هم با حضور در صحنه های بین المللی در قالب پژوهش، سهم خود از این منابع را به دست آوریم.