با حضور وزیر علوم، اولین پردازنده یکپارچه شنوایی در ایران رونمایی شد

۱۹ مهر ۱۳۹۵ | ۱۱:۵۹ کد : ۱۱۷۷ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۱۰۳
اولین پردازنده یکپارچه شنوایی در ایران با حضور وزیر علوم، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مدیر عامل بانک پاسارگارد، رئیس سازمان بهزیستی ، رئیس صندوق نواوری و شکوفایی و جمعی از متخصصان گوش و حلق و بینی ، ...
 با حضور وزیر علوم، اولین پردازنده یکپارچه شنوایی در ایران رونمایی شد
اولین پردازنده یکپارچه شنوایی در ایران با حضور وزیر علوم، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مدیر عامل بانک پاسارگارد، رئیس سازمان بهزیستی ، رئیس صندوق نواوری و شکوفایی و جمعی از متخصصان گوش و حلق و بینی ، رونمایی شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی در این مراسم با ابراز خرسندی از ساخت این دستگاه در کشور گفت: توانایی مراکز پژوهشی و محققان ایرانی بسیار بالاست و در بازدید از این مراکز شاهد اختراعات و نوآوری های بسیار پیچده تر  هستیم  و من امیدوارم بزودی دیگر بخشهای این دستگاه نیز در کشور ساخته شده و محبور به واردات آن نباشیم.
رئیس انجمن کاشت حلزون  گفت: ناشنوایی و کم شنوایی از معلولیت هایی است که خاموش است و به روشنی معلولیت های دیگر  بعد ظاهری ندارد ولی  با درمان توسط دستگاه، بیمار از این معلولیت رها می شود و رشد طبیعی خودرا در اجتماع ادامه می دهد.
وی افزود: در جهان 380 میلیون ناشنوا و کم شنوا وجود دارد لذا  ناشنوایی مشکل شایعی است و در کشور ما نیز متاسفانه سالانه بیش از 2000 نوزاد ناشنوا و کم شنوا به دنیا می آیند که نیمی از آنها در صورت تشخیص،می توانند از کاشت حلزون شنوایی بهره مند شده و آینده خوبی داشته باشند.
وزیر علوم در پایان از مدیریت، کارکنان و محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر،صندوق نوآوری و شکوفایی و بانک پاسارگارد که در برهه های مختلف تاریخ 15 ساله این پروژه به آن کمک کردند قدردانی کرد.
در ادامه این برنامه، دکتر احمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان تاریخچه ای از فرآیند دستگاه پردازنده یکپارچه شنوایی در ایران گفت: یکی از مهمترین حلقه های واسط پژوهش در کشور، وجود حامی مالی برای آن است که در این پروژه با کمک بانک پاسارگارد و صندوق نوآوری و شکوفایی این اتفاق رخ داد و این پروژه به نتیجه رسید.
وی افزود: ساخت دستگاه پردازنده یکپارچه شنوایی پایان نامه تحصیلی یکی از  دانشجویان دانشگاه امیرکبیر بود و این نکته مثبتی است که دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی ، از آغاز دوره، موضوع پایان نامه خودرا در جهت رفع نیازهای کشور انتخاب کنند.