رونمایی از سردیس حکیم ابوالقاسم فردوسی طوسی در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد

۱۲ تیر ۱۳۹۵ | ۱۰:۵۰ کد : ۱۱۷۴۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۱۲
در آیینی با حضور دکتر غلامحسین خواجه رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز و جمعی از مسئولان این دانشگاه از سردیس شاعر حماسه‌سرا و بزرگ ایران‌زمین، فردوسی طوسی در دانشکده ادبیات و علوم انسانی، رونمایی شد. به ...
در آیینی با حضور دکتر غلامحسین خواجه رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز و جمعی از مسئولان این دانشگاه از سردیس شاعر حماسه‌سرا و بزرگ ایران‌زمین، فردوسی طوسی در دانشکده ادبیات و علوم انسانی، رونمایی شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این آیین دکتر علیرضا جلیلی فر رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی گفت:یکی از دلایل اتحاد مردم ایران شاهنامه فردوسی است که این شاعر عالی‌قدر کشور توانست با همت بلند مرزهای ایران‌زمین را حفظ کند و مردم ایران از این جهت وام‌دار فردوسی بزرگ هستند.
وی تصریح کرد: هزینه‌های ساخت این سردیس از محل درآمدهای اختصاصی دانشکده ادبیات و علوم انسانی تأمین‌شده و امیدواریم در آینده بتوان در تمامی دانشکده‌های شاهد ساخت سردیس و تندیس‌هایی از مشاهیر بود. 
در ادامه دکتر محمدرضا صالحی مازندرانی معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید چمران اهواز، گفت: آخرین اثر استاد مسعود رنگرزان مجسمه‌ساز توانای کشور که از نوعی سنگ مصنوعی که در برابر گرما و سرما و نیز رطوبت مقاومتی افزون بر سنگ دارد، امروز در این دانشکده رونمایی شد.
وی افزود: وزن این سردیس با بخش زیرین آن از سطح استقرار بر روی زمین دو متر و هشتاد سانتی‌متر و پایه مکعب شکل این اثر از چهارسو دارای کتیبه‌هایی به خط نستعلیق است که از اشعار مشهور استاد طوس در سنگ کنده‌کاری شده است.
دکتر صالحی مازندرانی ادامه داد: سیمای استاد طوس در این سردیس برگرفته از تندیس‌های مورد تأیید بنیاد شاهنامه و سازمان یونسکو، چون تندیس آرامگاه شاعر و نیز تندیس ساخته دست استاد صدیقی در کشور ایتالیا است.
وی افزود: آنچه بیش از پیش بر ارزش هنری این اثر افزوده، چهره باصلابت و اندیشمندانه شاعر است که گویی رنج‌هایی را که این بزرگ‌مرد حماسه در راه پرفراز و نشیب پاسداشت و اعتلای زبان و فرهنگ فارسی متحمل شده است، بازتاب می‌دهد.