رونمایی از سامانه عرضه و تقاضای پژوهش و رصدخانه پژوهش و فناوری ایرانداک

۲۸ مهر ۱۳۹۴ | ۱۴:۵۶ کد : ۱۱۷۴۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۶۰
سامانه عرضه و تقاضای پژوهش (ساعت) و رصدخانه پژوهش و فناوری ایرانداک هم‌زمان با نشست رؤسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، و مراکز آموزش عالی، پژوهشی،‌ و فناوری کشور در پژوهشگاه شیمی رونمایی و اجرای آزمایشی آ...
سامانه عرضه و تقاضای پژوهش (ساعت) و رصدخانه پژوهش و فناوری ایرانداک هم‌زمان با نشست رؤسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، و مراکز آموزش عالی، پژوهشی،‌ و فناوری کشور در پژوهشگاه شیمی رونمایی و اجرای آزمایشی آن آغاز شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، سامانه عرضه و تقاضای پژوهش (ساعت) پیوندگاهی است میان درخواست‌کنندگان و عرضه‌کنندگان پژوهش کشور که افزایش بهره‌وری ملی را با شبکه‌سازی میان نیازها و پژوهش‌ها پیگیری می کند.
این سامانه در گام نخست، پیوند میان پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی را با نیازهای پژوهشی سازمان‌ها دنبال می‌کند.
این پیوند با یک پایگاه روزآمد و جامع از تقاضای پژوهش (نیازها و حمایت‌ها) و عرضة پژوهش (توانمندی‌ها و نیاز به حمایت) پشتیبانی می‌شود.
سازمان‌ها می‌توانند در این سامانه، درخواست‌ها و حمایت‌های خود را به آگاهی پژوهشگران برسانند که محور و موضوع پژوهش، تأمین منابع مالی، خدمات مشاوره، تأمین تجهیزات و سخت‌افزار، تأمین اطلاعات و مانند آنها را در بر دارد.
از سوی دیگر، دانشجویان تحصیلات تکمیلی می‌توانند توانمندی‌ها و گرایش‌های پژوهشی خود را به آگاهی سازمان‌ها برسانند.
هم چنین، رصدخانه پژوهش و فناوری، ابزاری مدیریتی و راهکاری تصمیم‎یار در حوزه علم، پژوهش، و فناوری کشور است که امکان تحلیل، مقایسه، گزارش‎گیری، و پی‎گیری روند تغییرات اطلاعات علمی، پژوهشی، و فناورانه‎ای را فراهم می‎کند.
این رصدخانه از گنجینه اطلاعاتی تغذیه می‎کند که پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران در نزدیک به نیم قرن تاریخچة غنی خود بر پایة ماموریت «گردآوری، سازمان‌دهی،‌ ذخیره، حفظ،‌ بازیابی، تحلیل، و اشاعه‌ی مدارک و اطلاعات علم و فناوری کشور» به دست آورده است.
گفتنی است، پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران با پیشینه 47 سال فعالیت در زمینه علم و فناوری، بیش از 800 هزار رکورد اطلاعات علمی را در پایگاه گنج در اختیار پژوهشگران قرار داده است.