رونمایی از لوح یادبود ثبت جهانی شهر سوخته زابل دریونسکو

۰۷ آبان ۱۳۹۳ | ۱۲:۳۶ کد : ۱۱۷۱۶ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۱۹
درسفر دکتر هائو پینگ رئیس سی وهفتمین کنفرانس عمومی یونسکو و معاون وزیرآموزش چین به کشورمان و برگزاری مراسمی دراین خصوص دردانشگاه زابل، از لوح یادبود ثبت میراث جهانی شهر سوخته، در محل آن شهر، رون...
رونمایی از لوح یادبود ثبت جهانی شهر سوخته زابل دریونسکو
درسفر دکتر هائو پینگ رئیس سی وهفتمین کنفرانس عمومی یونسکو و معاون وزیرآموزش چین به کشورمان  و برگزاری مراسمی دراین خصوص دردانشگاه زابل، از لوح یادبود ثبت میراث جهانی شهر سوخته، در محل آن شهر، رونمایی شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم،‌ دکتر هائوپینگ درجریان این سفر با دکترمحمدعلی نجفی سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر فانی وزیر آموزش و پرورش نیز ملاقات کردند.
همچنین ثبت "شهر سوخته" در فهرست میراث جهانی یونسکو بدنبال دعوت وزارت متبوع از آیرینا بوکوآ  مدیرکل یونسکو و سفر وی در اردیبهشت ماه 1393 به کشورمان قبلا در تیرماه 1393 در سازمان یونسکو به تصویب رسیده بود. 
شهر سوخته شامل بقایای دولت - شهر باستانی درایران است که روی آبرفت‌های رودخانه هیرمند به سمت دریاچه هامون و در ساحل آن رودخانه بنا شده است و با قدمتی بیش از 6000 سال، با دوره‌ برنز در تمدن «جیرفت» یکسان دانسته می‌شود.
این محوطه باستانی، هفدهمین اثر تاریخی ایران در فهرست یونسکو است که با برخورداری از قدمت پنج هزار ساله به عنوان یکی از پیشرفته ترین شهر های باستانی دنیا شناخته می شود.
گفتنی است بدنبال اقدامات و پیگیری های مرکزهمکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، نمایندگی دائم وزارت متبوع در یونسکو، کمیسیون ملی یونسکو درایران و همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشورمان، لوح یادبود ثبت میراث جهانی شهر سوخته زابل در یونسکو  با حضور نماینده دائم وزارت علوم، دریونسکو، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، استاندار و نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان، نماینده مرکزهمکاری های علمی بین المللی وزارت متبوع و جمعی از مسئولان ذیربط، درمحل شهر سوخته واقع در 56 کیلومتری جاده زابل- زاهدان رونمایی شد.