روش ابداعی محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در تولید نانوحامل‌های دارویی

۱۶ تیر ۱۳۹۳ | ۱۱:۳۸ کد : ۱۱۷۰۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۸۰
محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ساخت نانوحامل‌های پلیمری شدند که قابل کاربرد در صنایع داروسازی و پزشکی خواهد بود.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این محققان برای ساخت نانوحامل‌های دارویی روش...
محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ساخت نانوحامل‌های پلیمری شدند که قابل کاربرد در صنایع داروسازی و پزشکی خواهد بود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این محققان برای ساخت نانوحامل‌های دارویی روشی پیشنهاد داده‌اند که نیازی به واکنش‌های پیچیده شیمیایی ندارد و تولید محصول را تنها در یک مرحله ممکن می‌کند.
در این تحقیق  با استفاده از کاتالیست‌های پالادیمی بروکهارت (بر پایه لیگاندهای دی‌ایمینی) به ساخت نانوذرات پلی‌اتیلنی پرشاخه و بررسی عملکرد آن‌ها در رهایش دارو پرداخته شده است.
دکتر وحید کریم‌خانی، دانش‌آموخته مهندسی پلیمر دانشگاه صنعتی امیرکبیر و محقق طرح در این باره اظهار کرد: نانوذرات تولید شده از جنس پلی‌اتیلن پرشاخه است که کاملاً آب‌گریز بوده و ساخت آن‌ها تنها در یک مرحله انجام می‌شود. آن‌ها بر خلاف نمونه‌های خطی در حلال‌های معمول آلی مانند ‌تتراهیدروفوران و کلروفرم محلول هستند.
وی افزود: ابعاد این نانوذرات در حدود 30 نانومتر است که پس از خودآرایی، نانوحامل‌هایی با ابعاد 50 تا 200 نانومتر تشکیل می‌دهند. این ویژگی‌ها به همراه زیست‌سازگاری و معماری پرشاخه، آن‌ها را به گزینه‌ای مناسب برای رهایش دارو تبدیل کرده است.
وی درمورد مزیت روش استفاده شده گفت: معمولاً برای ساخت نانوذرات بزرگ با توزیع اندازه محدود، واکنش‌های شیمیایی متوالی چندین مرحله‌ای مورد نیاز است واین روش‌ها می‌تواند ساختارهای پیچیده و ظریفی از پلی‌اتیلن پرشاخه در بحث دارورسانی هدفمند را ایجاد کننداما فرآیند مورد استفاده سخت و زمان‌بر بوده و هم‌چنین فعالیت کاتالیست به دلیل واکنش‌های کوپلیمریزاسیون کاهش می‌یابدلذا برای حل این مشکل، در این طرح روشی برای تولید و خودآرایی نانوذرات هسته-پوسته آب‌گریز-آب‌دوست توسعه داده شده است که ضمن جلوگیری از واکنش‌های شیمیایی پیچیده و متوالی، کنترل دقیق‌تر خواص نهایی نانوذرات را امکان‌پذیر می‌کند.
دکترکریم خانی تاکید کرد: به طور خلاصه این پژوهش، امکان‌پذیری و اهمیت اختلاط سریع با تراشه‌های میکروسیال در ساخت راحت و کنترل شده نانوذرات پیچیده پلی‌اتیلن پرشاخه با هدف دارورسانی هدفمند را نشان می‌دهد.