روز پژوهش دانشگاه علم و صنعت ایران با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد

۲۹ آذر ۱۳۹۴ | ۱۲:۴۷ کد : ۱۱۶۹۴ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۱۸۷
مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در دانشگاه علم و صنعت ایران با هدف ارائه گزارش عملکرد پژوهشی و تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه علم و صنعت ایران با حضور دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تح ...
روز پژوهش دانشگاه علم و صنعت ایران با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد
مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در دانشگاه علم و صنعت ایران با هدف ارائه گزارش عملکرد پژوهشی و تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه علم و صنعت ایران با حضور دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این دانشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم  دکتر احمدی در سخنانی با تبریک هفته پژوهش و فناوری و کسب رتبه برتر دانشگاه علم و صنعت ایران در رتبه بندی موسسه تایمز، اظهار داشت: دانشجویان کارشناسی ما حدود چهار میلیون نفر جمعیت دارند و لازم است برای آنها برنامه ریزی دقیق و درستی انجام دهیم که البته کار دشواری است.
وی با بیان اینکه در آزمایشگاه‌ها، پایگاه منابع و مجلات، مشکلات بسیاری داریم، گفت: وقتی می بینیم با همین وضعیت، دانشگاهی همچون دانشگاه علم و صنعت ایران و یا بعضی دانشگاه‌های دیگر کشور به لحاظ وضعیت علمی، در مقالات و دیگر بخش‌ها رکورد دارند، به نظرم کار بسیار ارزشمندی است و من اسمش را حرکت جهادی می گذارم.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تاکید کرد: هم دانشجوی ما و هم استاد ما در این حرکت جهادی، با تمام انرژی کار را پیش می برند و با تمام وجود سرمایه گذاری کرده اند.
وی به برخی اقدامات حوزه معاونت پژوهشی وزارت علوم برای رفع مشکلات موجود اشاره کرد و گفت: عمده ضعف‌هایی که ما در حوزه پژوهش داریم به عدم ارتباط با صنعت و ارتباط با دنیای بیرون باز می‌گردد و امیدواریم با مقالات و پروژه‌های مشترک، برنامه ریزی‌های داخلی و حل مشکل اعتبارات، حرکت بزرگی داشته باشیم.
دکتر احمدی در خاتمه با تبریک مجدد موفقیت دانشگاه علم و صنعت ایران، از فضای علمی ایجاد شده در دانشگاه تقدیر کرد.
در ادامه دکتر تورج محمدی معاون پژوهش و فناوری و رئیس پژوهشگاه دانشگاه علم و صنعت ایران به ارائه گزارش عملکرد دانشگاه در حوزه پژوهش در سال 1393 پرداخت.
وی با اشاره به استقرار سیستم گلستان nدر این دانشگاه گفت: ارزیابی عملکرد پژوهشی همکاران هیئت علمی بر اساس داده‌های این سیستم انجام شده است.
دکتر محمدی افزود: سیستم گلستان می تواند حداکثر داده‌ها را در اختیار مدیران قرار دهد و با استفاده از آن می توانیم موقعیت خود را در هر لحظه رصد و برای آینده برنامه ریزی کنیم.
وی در خصوص کسب رتبه اول در سال 2015 میلادی در کشور بر اساس اعلام موسسه تایمز، بالا بودن ارجاعات دانشگاه را عامل پیشی گرفتن دانشگاه از دانشگاه‌های رقیب در این رتبه بندی اعلام و تاکید کرد: این شاخص بر مبنای خوداظهاری نبوده و اطلاعات آن را موسسه تایمز از سایت های معتبر کسب کرده است.
وی تصریح کرد: البته در سال گذشته نیز رتبه دانشگاه ما خوب بوده ولی امسال با حفظ همان رتبه آسیایی 96، رتبه کشوری مان از سوم به اول ارتقا یافته که بازتاب گسترده‌ای در مجامع علمی کشور داشت.
دکتر محمدی با بیان اینکه حفظ این رتبه، از کسب آن دشوارتر است گفت: دانشگاه باید از این موقعیت استفاده کند و باید ببینیم چگونه برنامه ریزی کنیم که این جایگاه اولی را از دست ندهیم.
وی در بخش دیگر سخنان خود به کسب مقام سوم کشوری و 48 بین‌المللی توسط دانشکده مهندسی مکانیک در نظام رتبه بندی NTU اشاره کرد و افزود: دانشکده‌های مهندسی کامپیوتر و مهندسی عمران ما نیز در این نظام رتبه بندی، رتبه دوم کشور را دارند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علم و صنعت ایران در ادامه به موضوع حضور 173 دانشمند از دانشگاه‌های ایران در زمره دانشمندان یک درصد برتر جهان پرداخت و گفت: اگرچه تعداد این افراد در برخی دانشگاه‌های کشور از دانشگاه علم و صنعت ایران بیشتر است ولی از نظر سرانه غیر از دو دانشگاه، دانشگاه‌های دیگر برتر از ما نیستند و جایگاه ما از این حیث نیز قابل توجه است.
وی سپس به ارائه آمار از عملکرد حوزه پژوهش دانشگاه پرداخت و گفت: تعداد مقالاتی که اعضای هیئت علمی ما در سال 1393 در سامانه گلستان ثبت کردند، 823 مقاله ISI بوده است که تعداد و سرانه مقالات ISI بر اساس web of science روند صعودی تعداد و سرانه را نشان می‌دهد.
دکتر محمدی تصریح کرد: بر اساس web of science اعضای هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران 1131 مقاله در سال 2014 ارایه کردند که سرانه 75/2 را نشان می دهد.
وی افزود: در مقالات ISC  نیز در سال 1393 تعداد 385 مقاله و سرانه حدود یک را داشته‌ایم. علاوه بر این در بحث ارجاعات بر اساس web of science روند صعودی قابل توجهی را شاهد هستیم و از سرانه 36/29 برخورداریم یعنی حدود 30 ارجاع در سال، سرانه هر عضو هیئت علمی است که عدد قابل قبولی به شمار می رود و همین امر نیز باعث شد در رتبه اول کشوری قرار بگیریم.
دکتر محمدی در خصوص قراردادهای صنعتی، با ذکر اینکه از منظر قرارداد صنعتی، روند نسبتا ثابتی را در سال‌های اخیر شاهد بوده‌ایم، تعداد قراردادهای منعقد شده در سال 1393 را 81 مورد عنوان کرد و گفت: این عدد، منهای قرارداد حمایت از پایان نامه ها 76 مورد است.
وی توضیح داد: حجم ریالی درآمد اختصاصی از محل قراردادها، حدود 9 میلیارد تومان در سال 1393 بوده است.
دکتر محمدی سپس به تبیین وضعیت طرح‌های کلان دانشگاه پرداخت و افزود: دانشگاه علم و صنعت ایران 9 طرح کلان دارد که برای 6 طرح، مجری انتخاب شده و برای 3 طرح هنوز مجری تعیین نشده است. از شش طرح دارای مجری نیز در 3 طرح، دانشگاه علم و صنعت ایران، محور است.
دکتر محمدی گفت: آزمایشگاه مرکزی دانشگاه علم و صنعت ایران، در مهرماه 1393 با نصب و راه اندازی دستگاه آنالیز حرارتی همزمان، فعالیت خود را آغاز کرده و تا کنون 5/2 میلیارد تومان برای تجهیز این آزمایشگاه هزینه پرداخت شده است.
در ادامه این گزارش دکتر محمدی به برخی اقداماتی که در جهت توسعه فناوری در دانشگاه صورت گرفته و ضرورت های بازنگری در آیین نامه اعتبار پژوهشی اشاره کرد.
گفتنی است در خاتمه از پژوهشگران برتر سال 1393 دانشگاه علم و صنعت ایران تقدیر شد.