روبوداک، ربات دستیار پژوهش در ایرانداک راه‌اندازی می شود

۱۹ دی ۱۳۹۴ | ۱۱:۵۰ کد : ۱۱۶۸۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۳۸
پروژه پژوهشی روبوداک، با هدف طراحی و توسعه یک ربات اجتماعی، به عنوان دستیار پژوهش، در ایرانداک آغاز به کار کرد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، پروژه «روبوداک» با چشم انداز تجمیع و هم افزایی دانش حوز...
روبوداک، ربات دستیار پژوهش در ایرانداک راه‌اندازی می شود
پروژه پژوهشی روبوداک، با هدف طراحی و توسعه یک ربات اجتماعی، به عنوان دستیار پژوهش، در ایرانداک آغاز به کار کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، پروژه «روبوداک» با چشم انداز تجمیع و هم افزایی دانش حوزه‌های زبان شناسی رایانشی، مهندسی فناوری اطلاعات و کنترل (پردازش صوت، تصویرو ویدئو)، علوم شناختی و مدیریت اطلاعات پژوهش در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات آغاز به کار کرده است.
هدف پروژه پژوهشی روبوداک طراحی و توسعه یک ربات اجتماعی است که به عنوان دستیار پژوهش فعالیت خواهد کرد.
روبوداک، به عنوان یک ربات اجتماعی می‌تواند در مراحل مختلف فرایند پژوهش نظیر خلق ایده، جمع آوری اطلاعات، سازماندهی اطلاعات، تولید گزارش و انتشار یافته های پژوهشی در قالب یک دستیار ماشینی به پژوهشگر یاری برساند.
تحقیقات درباره ربات های اجتماعی اکثرا با هدف کمک به افراد معلول وکم توان، و پذیرش و خدمت رسانی به افراد در فروشگاه ها و بانک ها صورت گرفته است. لیکن آنچه روبوداک را از سایر ربات های اجتماعی در دنیا متمایز می سازد قابلیت‌های منحصربفرد آن برای سازماندهی و تحلیل اطلاعات علمی وپژوهشی است.
به عنوان مثال روبوداک می تواند مقالات پژوهشی و مستندات پژوهشگر را به صورت موضوعی، براساس علایق و نیازهای او دسته بندی و سازمان دهی کند یا حتی می تواند در جستجوی اطلاعات به پژوهشگر یاری برساند و اقلامی را برای پژوهشگر نمایش دهد که مطابق با نیازها و علایق پژوهشی اوست؛ یا می تواند یک سیستم یادآوری کننده داشته باشد تا رخدادهای مهم پژوهشی، نشست ها، سمینارها و کنفرانس ها را به پژوهشگر براساس علایق و اولویت او یادآوری کند.
هم چنین، آزمایشگاه روبوداک به منظور ایجاد و توسعه روبوداک ایجاد شده که در آن پژوهشگران و دانشجویان حوزه رباتیک و هوش مصنوعی، پردازش زبان طبیعی، و بازیابی و تحلیل معنایی اطلاعات فعالیت می کنند.
این آزمایشگاه فرصت پژوهشی متمایزی را برای انجام پژوهش‌های میان رشته ای با مشارکت اعضای هیات علمی پژوهشگاه و سایر متخصصان این حوزه‌ها در سطح کشور ایجاد کرده است. از ویژگی های برجسته این آزمایشگاه تمرکز بر مشارکت حداکثری اعضای هیات علمی پژوهشگاه با زمینه های تحقیقاتی متنوع است که البته این مشارکت با هدف یکپارچه سازی دانش آنها در قالب توانمندی های روبوداک به ثمر می نشیند و نتیجه آن به صورت ملموس با توجه به خدمات روبوداک قابل مشاهده خواهد بود.
گفتنی است، با توجه به برند ایرانداک به عنوان یک پژوهشگاه فعال و باسابقه در حوزه کاربست فناوری اطلاعات در حوزه‌های تحلیل محتوا و مستندات علمی، این پروژه «روبوداک» نام‌گذاری شده است.