راه ا‏ندازی و بهره برداری از کتابخانه دیجیتال دانشگاه الزهرا (س)

۱۹ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۵:۰۶ کد : ۱۱۵۸۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۴۲
مراسم راه ا‏ندازی و بهره برداری از کتابخانه دیجیتال دانشگاه الزهرا (س) با حضور دکتر خزعلی، رئیس دانشگاه، دکترشیری، معاون پژوهشی و فناوری،   دکتر سیف برقی، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی ، دک...
راه ا‏ندازی و بهره برداری از کتابخانه دیجیتال دانشگاه الزهرا (س)
 مراسم راه ا‏ندازی و بهره برداری از کتابخانه دیجیتال دانشگاه الزهرا (س) با حضور دکتر خزعلی، رئیس دانشگاه، دکترشیری، معاون پژوهشی و فناوری،   دکتر سیف برقی، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی ، دکتر فریبرز خسروی رئیس انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران و معاون پژوهشی و فناوری مرکز اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران و تعدادی از مسئولان و مدیران دانشگاه، اعضای هیئت علمی گروه علم اطلاعات و دانش شناسی و کتابداران کتابخانه مرکزی و کتابخانه های دانشکده ای برگزار شد. 
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،در این مراسم دکتر آبام، رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه الزهرا(س)، ضمن خوش آمدگویی به افراد حاضر در جلسه و مهمانان، گزارشی از فرآیند کار تیم کتابخانه دیجیتال از شروع کار تاکنون ارائه داد. وی با اشاره به اهمیت و حجم کار انجام گرفته، به دقت و سرعت کار در قالب یک کار تیمی و مشترک اشاره کرد و گفت : علی رغم مشکلاتی که در زمینه نیروی انسانی وجود داشت، حجم گسترده ای از کار با کمترین میزان خطا و دوباره کاری در یک زمان محدود انجام گرفت و تلاش شد از تمام ظرفیت ها و امکانات نرم افزار استفاده شود. 
در ادامه دکتر خزعلی، رئیس دانشگاه الزهرا (س) بر لزوم تقویت مجموعه کتابخانه به جهت منابع چاپی و الکترونیکی اشاره کرد و بهینه سازی کیفی و کمی خدمات و مجموعه کتابخانه را مورد تاکید قرار داد. 
وی در ادامه افزود : باید تلاش شود از جنبه‏ های مختلف، از جمله مجموعه، نوع خدمات و شرایط دسترسی، کتابخانه به استانداردهای لازم نزدیک شود. 
رئیس دانشگاه الزهرا در ادامه گفت :  یکی از کارهای ضروری ساماندهی نرم افزارها و فهرست های کتابخانه ای دانشگاه الزهرا است که باید در الویت های اصلی کتابخانه های دانشگاه قرار گیرد. 
سپس دکتر شیری در سخنانی با تشکر از فعالیت هایی که در کتابخانه انجام گرفته است و قدردانی از تیم دست اندرکار کتابخانه دیجیتال، به اهمیت کتابخانه و نقش آن در فعالیت های پژوهشی اشاره کرد و گفت : در زمان حاضر، به دلیل سرعت و سهولت دسترسی به منابع دیجیتال و به دلیل افزایش هزینه های مربوط به منابع چاپی، باید در هر کتابخانه ای، کتابخانه دیجیتال جدی و مهم تلقی شود و در کنار کتابخانه های سنتی دایر و به فعالیت مشغول باشد.
در ادامه، دکتر خسروی نیز ضمن تبریک جهت رخدادهای خجسته در دانشگاه الزهرا و کتابخانه مرکزی، به عنوان رئیس انجمن، آمادگی انجمن کتابداری و اطلاع رسانی را برای ارائه هر گونه همکاری علمی، مشاوره ای و تخصصی اعلام کرد و به عنوان معاون پژوهشی، آمادگی کتابخانه ملی را جهت انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه الزهرا جهت انجام فعالیت های مشترک و تبادل اطلاعات علمی و استفاده از منابع کتابخانه ملی اعلام کرد.
گفتنی است پروژه کتابخانه دیجیتال دانشگاه الزهرا (س)که از اواخر تیر سال 1394 آغاز شده است، تاکنون توانسته 53000 عنوان کتاب و بیش از 3000 عنوان پایان نامه را از طریق سیستم کتابخانه دیجیتال را به صورت تمام متن در اختیار اعضای هیئت علمی و دانشجویان در سطح دانشگاه قرار دهد و حدود 6000 عنوان پایان نامه دیگر به زودی به این مجموعه اضافه خواهد  شد.