رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور از کاهش نرخ سود تسهیلات پرداختی به شرکت های دانش بنیان خبر داد

۱۶ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۴:۵۶ کد : ۱۱۴۷۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۵۹
دکتربهزاد سلطانی، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور در نشستی مشترک با مدیران شرکت های دانش بنیان استان یزد و شرکت های فناور مستقر در پارک علم و فناوری یزد از کاهش نرخ سود تسهیلات پرداختی به شرکت های دا...
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور از کاهش نرخ سود تسهیلات پرداختی به شرکت های دانش بنیان خبر داد
دکتربهزاد سلطانی، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور در نشستی مشترک با مدیران شرکت های دانش بنیان استان یزد و شرکت های فناور مستقر در پارک علم و فناوری یزد از کاهش نرخ سود تسهیلات پرداختی به شرکت های دانش بنیان خبر داد .
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،در این نشست دکتر سلطانی با اشاره به قابلیت ها و ظرفیت های علمی و دانشگاهی استان یزد، گفت: در حال حاضر 67 شرکت دانش بنیان در استان یزد فعالیت دارند که این تعداد 3 درصد شرکت های دانش بنیان کل کشور را به خود اختصاص داده است.
وی با بیان اینکه این آمار نسبت به  نرخ جمعیتی 1/4 درصدی این استان مطلوب است، اظهار داشت: تاکنون 48 طرح از سوی شرکت های دانش بنیان استان یزد به صندوق ارائه شده که از این تعداد  29 طرح مصوب شده و مبلغ 7 میلیارد تومان به آن ها تعلق گرفته است.
وی تصریح کرد: استان یزد پتانسیل بالایی برای ایجاد اشتغال دارد که می توان با استفاده از این پتانسیل ها و حمایت مسئولان استانی شرایط فعالیت شرکت های دانش بنیان را ایجاد کرد. 
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور با بیان اینکه یکی از خدمات صندوق نوآوری، ارائه تسهیلات با نرخ سود 14 درصد به شرکت های دانش بنیان است، گفت: خبر خوش اینکه با توجه به پایین آمدن نرخ سود بانک ها، این رقم به 12 درصد کاهش یافته و این روند کاهش باتوجه به کمتر شدن سود بانک ها و متناسب با آن ادامه خواهد داشت.
وی افزود: البته صندوق خدمات دیگری از جمله وام قرض الحسنه 4 درصد و تامین دفاتر کاری را نیز به شرکت های دانش بنیان ارائه می کند.
دکترسلطانی با بیان اینکه در حال حاضر 2163 شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد که 61 درصد آن شرکت های نوپا هستند، اظهار داشت: تاکنون 1363 طرح توسط این شرکت ها به صندوق معرفی شده اند و از این تعداد  838 طرح مصوب شده است.
وی افزود: مبلغ 500 میلیارد تومان برای این تعداد طرح اختصاص داده شده که نشان دهنده آسان گیری صندوق نسبت به طرح های ارائه شده است.
دکترسلطانی تصریح کرد: صندوق در سال 93 مبلغ 103 میلیارد مصوب داشته که این رقم در سال 94 به 400میلیارد افزایش یافته است.
وی با اشاره به اینکه  معیارهای دانش بنیان شدن شرکت ها در سایت معاونت علمی عنوان شده است، گفت: ثبت شدن در اداره ثبت شرکت ها، تعاونی یا خصوصی بودن، ارائه طرح های اقتصادی و دانش بنیانی و نداشتن سابقه منفی حرفه ای از شروط استفاده شرکت های دانش بنیان از صندوق نوآوری و شکوفایی است.
دکترسلطانی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری و رئیس جمهور به اهمیت دانش بنیانی، اظهار داشت: باید لشکر دانش بنیان در کشور فعال شود و بعد از چند سال به بزرگ ترین قدرت اقتصادی کشور تبدیل شوند.
دکترداریوش پورسراجیان، رئیس پارک علم و فناوری یزد نیز ضمن عرض خیرمقدم به مدیران ارشد شرکت های دانش بنیان استان و شرکت های فناوراین پارک، گفت: امیدواریم بتوانیم از این ظرفیت برای توسعه مرکز فناوری اقبال استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه در زمینه دریافت تسهیلات یزد در رتبه هفتم قرار دارد، گفت: امیدواریم با تعامل صندوق و فعالیت بیشتر شرکت های دانش بنیان استان این رتبه ارتقا یابد.
گفتنی است، در پایان شرکت های دانش بنیان استان مسائل و مشکلات خود را با رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی و هیئت همراه مطرح کردند.