رئیس صندوق رفاه دانشجویان : سعی ما بر این است که به ارتقای خدمت‌رسانی در صندوق رفاه دانشجویان جامه عمل بپوشانیم

۱۹ مرداد ۱۳۹۴ | ۱۷:۲۱ کد : ۱۱۴۵۶ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۸۴
رئیس صندوق رفاه دانشجویان با بیان اینکه 4.5 میلیون دانشجو به صورت مستقیم و غیرمستقیم تحت پوشش این صندوق قرار دارند، گفت: سعی ما بر این است که به ارتقای خدمت‌رسانی در صندوق رفاه دانشجویان جامه عم...
رئیس صندوق رفاه دانشجویان : سعی ما بر این است که به ارتقای خدمت‌رسانی در صندوق رفاه دانشجویان جامه عمل بپوشانیم
رئیس صندوق رفاه دانشجویان با بیان اینکه5/4 میلیون نفر دانشجو به صورت مستقیم و غیرمستقیم تحت پوشش این صندوق قرار دارند، گفت: سعی ما بر این است که به ارتقای خدمت‌رسانی در صندوق رفاه  دانشجویان جامه عمل بپوشانیم  زیرا  این صندوق باید یک سازمان چابک و پاسخگو باشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مهندس یزدان مهر در نشست خبری به مناسبت روز خبرنگار اظهار داشت : وزرای محترم علوم و بهداشت در رابطه با مشکلات دانشجویان پیرامون تخصیص صد در صدی وام شهریه در سال جاری، نامه ای را به ریاست محترم جمهور تقدیم کردند که امیدواریم با عنایت ویژه ایشان مشکلات دانشجویان در رابطه با وام شهریه حل شود.
وی همچنین از تشکیل شورای راهبردی صندوق رفاه دانشجویان خبر داد و گفت: با استفاده از ظرفیت جامعه دانشگاهی، مشاوران و کارشناسان اقتصادی، شورای راهبردی صندوق رفاه دانشجویان تشکیل شد و جلسات منظمی در مورد سند راهبردی صندوق رفاه توسط این شورا تشکیل می‌شود. همچنین در حال تدوین سند راهبردی صندوق هستیم تا بتوانیم برای دستیابی به اهداف‌مان نقشه راهبردی داشته باشیم.
وی همچنین ضمن اشاره به طلب 420 میلیارد تومانی این صندوق از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی از سال 53 تاکنون، گفت: افرادی که از سال 53 تا 79 فارغ‌التحصیل شده‌اند، چنانچه تا 31 شهریور ماه سال جاری بدهی خود را پرداخت نکنند، به ازای هر سال باید 12 درصد جریمه دیرکرد پرداخت کنند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان با اشاره به محدودیت‌های مالی، اظهار کرد: با توجه به محدودیت‌های مالی که در سازمان‌های دولتی وجود دارد، سعی کردیم به دنبال ایجاد منابع مالی پایدار باشیم و از طریق درآمدهای اختصاصی محدودیت‌های بودجه‌ای را برطرف کنیم.
 وی در ادامه با اشاره به ظرفیت خیرین تصریح کرد: دانشگاه‌های بزرگ خارجی برخی از اعتبارات خود را از طریق جلب خیرین تامین می‌کنند و امسال با تدبیر ویژه وزیر علوم اولین همایش بنیاد حامیان آموزش عالی در مشهد تشکیل شد.
 مهندس یزدان مهر خاطرنشان کرد: در همین راستا صندوق رفاه جلساتی با بنیاد مستضعفان و کمیته امداد داشت و مذاکراتی نیز با بنیاد علوی انجام و تفاهم‌نامه‌ای با این بنیاد منعقد شد.
 وی با تاکید بر اینکه در ساختار جدید، جایگاه ویژه‌ای برای خیرین قائل هستیم، افزود: هدف ما این است که استفاده از ظرفیت خیرین را هدفمند کنیم و همان طور که خیرین در مدرسه‌سازی مشارکت می‌کنند، در خوابگاه‌سازی، بورسیه دانشجویان مستعد کم بضاعت و وام شهریه نیز مشارکت داشته باشند.
 رئیس صندوق رفاه دانشجویان  با اشاره به بحث مطالبات صندوق اظهار کرد: یکی از مشکلات صندوق رفاه این است که از سال 53 تاکنون بالغ بر 420 میلیارد تومان مطالبه از فارغ‌التحصیلان طلب دارد.
وی با بیان اینکه میزان کل بدهی 420 میلیارد تومان است، گفت: بیشترین میزان بدهی مربوط به فارغ التحصیلان دانشگاه تهران بوده و فارغ التحصیلان این دانشگاه 21 میلیارد تومان به صندوق رفاه دانشجویان بدهکار هستند.
 مهندس یزدان مهر درخصوص تمهیدات صندوق برای اخذ مطالبات توضیح داد: صندوق رفاه سیاست‌های تشویقی را برای بازگرداندن مطالبات در نظر گرفته است. برای مثال به افرادی که از سال 53 تا 79 فارغ التحصیل شده‌اند، اعلام شده در صورتی که تا 31 شهریور ماه سال جاری بدهی خود را پرداخت کنند، فقط از آنها اصل بدهی دریافت می‌شود و چنانچه بدهی خود را تا تاریخ معین پرداخت نکنند به ازای هر سال باید 12 درصد جریمه دیرکرد پرداخت کنند. همچنین فارغ التحصیلانی که مشکل خاص داشته باشند طبق تصمیم هیئت امنا کلیه جریمه دیرکرد برای آنها بخشیده می شود.
وی افزود: همچنین طبق تصمیم هیئت امنا و اجازه‌ای که به رئیس صندوق رفاه دانشجویان داده شد قرار است افرادی که بدهی خود را یکجا پرداخت می‌کنند 50 درصد بدهی شان بخشیده شود.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان  با تاکید بر اینکه میزان بدهی به صندوق بیشتر از 420 میلیارد تومان بود، اظهار کرد: با پیگیری‌های صندوق مقداری از بدهی‌ها به صندوق پرداخت شد و به طور کلی صندوق رفاه دانشجویان نسبت به سال گذشته 36 درصد افزایش درآمد داشته است.
وی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های صندوق رفاه این است که یک سازمانی IT محور شود، گفت: تلاش بر این است که زیرساخت‌ها اصلاح شده و نظام دریافت و پرداخت شفاف‌تر شود ودر این راستا نظام دریافت و پرداخت از طریق یک بانک عامل صورت می‌گیرد.
 مهندس یزدان مهر در ادامه با اشاره به بحث خوابگاه‌ها، گفت: به طور کلی دو نوع خوابگاه ملکی و غیردولتی که دارای مجوز هستند، وجود دارد. تعداد خوابگاه‌های ملکی 1016 و تعداد خوابگاه‌های غیردولتی دارای مجوز  نیز320 خوابگاه است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان ادامه داد: به دلیل نظارت بیشتر بر خوابگاه‌ها دستورالعمل تاسیس خوابگاه‌های غیردولتی توسط وزیر محترم علوم ابلاغ شد و قرار است شورای نظارت در خوابگاه‌ها تشکیل شود تا روی ارائه مجوز، اجاره بها و سایر موارد نظارت مستمری وجود داشته باشد.
 وی با تاکید بر اینکه امسال تمرکز ویژه ای روی بحث خوابگاه ها صورت گرفته است، گفت: خوابگاه هایی که مجوز ندارند، باید مجوز بگیرند. همچنین دانشجویان برای انتخاب خوابگاه توجه داشته باشند لیست اسامی خوابگاه‌هایی که تحت نظارت صندوق رفاه است در سایت اینترنتی این صندوق درج شده است.
 مهندس یزدان مهر در مورد برنامه‌های صندوق رفاه برای تمرکز بیشتر روی خوابگاه‌ها توضیح داد: امسال 50 درصد به دانشگاه‌ها برای تامین و بازسازی خوابگاه‌ها توسط صندوق به دانشگاه‌ها عودت داده شد. همچنین برای دانشجویان متاهل و مجرد ودیعه مسکن ارائه شد که 30 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته ، و از طرف دیگر به برخی از دانشگاه‌های خاص کمک رهن اختصاص داده شد.
 رئیس صندوق رفاه دانشجویان با اشاره به مشارکت خیرین در بحث خوابگاه‌سازی نیز گفت: در سه ماهه اخیر 6 خوابگاه توسط خیرین وارد فاز اجرایی شده است.
 وی با تاکید بر اینکه حضور خیرین در آموزش عالی قابل ارزش و احترام است، گفت: تاکنون 36 خوابگاه توسط خیرین ساخته شده و همان طور که ذکر شد 6 خوابگاه هم در مرحله اجرایی قرار دارند. البته خیرین در آموزش عالی فقط در بخش خوابگاه ها حضور ندارند بلکه در ساخت آزمایشگاه و کمک بورسیه نیز حضور پیدا می کنند.
مهندس یزدان مهر در ادامه با بیان اینکه در مورد ودیعه مسکن تفاهم نامه ای بین صندوق رفاه و بنیاد علوی بسته شده است، گفت: همچنین در این راستا با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی وارد مذاکره شده ایم و در نهایت میزان ودیعه مسکن در مقطع کاردانی و کارشناسی حدود پنج میلیون تومان و در مقطع تحصیلات تکمیلی هفت میلیون و 500 هزار تومان در شهر تهران است. این میزان در پنج شهر بزرگ(اصفهان- شیراز- تبریز- اهواز- مشهد) سه میلیون و 750 هزار تومان در مقطع کاردانی و کارشناسی و شش میلیون تومان در مقطع تحصیلات تکمیلی است. در سایر شهرها سه میلیون تومان در مقطع کاردانی و کارشناسی و چهار میلیون و 500 هزار تومان در مقطع تحصیلات تکمیلی به دانشجویان متاهل ودیعه مسکن داده می شود.
 رئیس صندوق رفاه دانشجویان  خاطرنشان کرد: همچنین میزان وام ودیعه مسکن دانشجویان غیرایرانی بورسیه پنج میلیون تومان است.
وی با اشاره به وام شهریه با بیان اینکه مبلغی که سال گذشته به وام شهریه تخصیص داده شد به دلیل مشکلات اعتبارات عمومی ابلاغ نشد، اظهار کرد: با این وجود بخشنامه ای از سوی صندوق رفاه به دانشگاه ها ابلاغ شد که امتحانات دانشجویانی که شهریه خود را پرداخت نکردند برگزار شود و از طریق اعتبارات منابع اختصاصی و صرفه جویی در هزینه های عمومی و اداری 70 میلیارد تومان از وام شهریه را پرداخت کردیم.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان در مورد آمار متقاضیان وام شهریه، گفت: امسال تعداد متقاضیان وام شهریه 600 هزار نفر است که تلاش می کنیم از طریق منابع اختصاصی و پیگیری ها تخصیص صددرصدی در ارائه وام شهریه از سازمان مدیریت و برنامه ریزی داشته باشیم.
مهندس یزدان مهر با اشاره به بحث تغذیه دانشجویان افزود: امسال در راستای مراعات حال دانشجویان ژتون غذایی 14.3 درصد و متناسب با تورم اعلامی افزایش داشته است در صورتی که این میزان در سال های قبل 21 تا 25 درصد بوده است.
 وی از ارائه لیست های مختلف غذایی به دانشجویان خبر داد و گفت: دانشگاه ها و صندوق رفاه به دنبال این هستند که منوهای مختلف غذایی را وارد دانشگاه ها کنند. همچنین هدف صندوق رفاه این است که با مشارکت دانشگاه در خرید اقلام اساسی ورود پیدا کند تا قیمت تمام شده خرید این اقلام کاهش یابد.
 مهندس یزدان مهر در مورد قیمت غذای دانشجویان گفت: مبلغ غذای کم هزینه 700 تومان، غذای متوسط 1000 تومان و غذای پرهزینه 1150 تومان و صبحانه 580 تومان تعیین شده است.
 وی در خاتمه از ارائه وام تغذیه به دانشجویان کم بضاعت خبر داد و گفت: در صورتی که دانشجو نتواندهزینه ژتون غذا را پرداخت کند ، صندوق به این فرد وام تغذیه ارائه می دهد.