رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران ازاعطای تسهیلات مالی به پژوهشگران برتر در هفته پژوهش خبر داد

۲۲ آذر ۱۳۹۴ | ۱۷:۵۰ کد : ۱۱۴۴۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۵۷
رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران گفت: در هفته پژوهش از سوی این صندوق ۱۵ گرنت پژوهشی به پژوهشگران برتر اعطا می‌شود. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکترنصرت الله ضرغام صبح امروز در نشست خبری اظهار داشت...
رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران ازاعطای تسهیلات مالی به پژوهشگران برتر در هفته پژوهش خبر داد
رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران گفت: در هفته پژوهش از سوی این صندوق ۱۵ گرنت پژوهشی به پژوهشگران برتر اعطا می‌شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکترنصرت الله ضرغام صبح امروز در نشست خبری اظهار داشت: در هفته پژوهش، پژوهشگران برگزیده از سوی وزارت علوم و بهداشت تعیین می شوند که صندوق به ۱۵ نفر از این برگزیدگان گرنت پژوهشی اعطا می کند.

وی با بیان اینکه هماهنگی خوبی میان وزارتخانه های علوم، بهداشت و معاونت علمی وجود دارد، افزود: صندوق حمایت از پژوهشگران نیز با تمامی این نهادها ارتباط مفید و موثری دارد و بر این اساس طبق اعلام موسسه تامسون رویترز این صندوق بیشترین حمایت را از پژوهشگران و محققان کشور داشته است.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۷۸ هزار دانشجوی دکترا در کشور مشغول به تحصیل هستند که این صندوق برنامه دارد از رساله این افراد حمایت مالی کند.

دکترضرغام اضافه کرد: بر این اساس از رساله های دانشجوهای دکترا مبلغ ۳۰ میلیون تومان حمایت مالی صورت می گیرد و اگر موضوع رساله این افراد کاربردی باشد، ۵۰ درصد به میزان حمایت ها افزوده می شود.

وی ادامه داد: برنامه داریم هسته های علمی را در دانشگاه ها راه اندازی و در این راستا بتوانیم از دانشجویان کارشناسی نیز حمایت کنیم.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران تصریح کرد: این صندوق تفاهم نامه های مختلفی با بنیادهای علمی دیگر کشورها از جمله بنیاد علم یاسا، روسیه، آلمان، اتریش و چین امضا کرده است.

وی با اشاره به اجرای دوره های پسادکترا در کشور گفت: این صندوق در سال جاری ۴۰ میلیارد تومان تفاهم نامه برای اجرای دوره های پسادکترا با وزارتخانه های بهداشت، علوم و نیرو امضا کرده تا بر این اساس فعالیت پژوهشی در چارچوب نیازهای کشور انجام دهد.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران خاطرنشان کرد: بنا بر این تفاهم نامه ها بالغ بر ۸۰۰ دوره پسادکترا اجرا خواهد شد.

دکترضرغام با اشاره به راه اندازی بنیاد حامیان توسعه پژوهش، فناوری و نوآوری با حمایت صندوق حمایت از پژوهشگران اظهار کرد: این بنیاد دارای ۲۰ عضو هیئت موسس است که اساسنامه آن در هفته جاری مصوب خواهد شد.

وی اضافه کرد: پس از تصویب اساسنامه این بنیاد، هیئت امنا، هیئت مدیره و مدیرعامل این بنیاد تعیین می شود.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران از اعطای ۳۰ کرسی پژوهشی به پژوهشگران و محققان ایرانی خبر داد و گفت: تا پایان امسال تعداد کرسی های پژوهشی این صندوق به ۶۰ کرسی افزایش می یابد.

دکترضرغام عنوان کرد: طبق اعطای کرسی پژوهشی اساتید ۱۰ سال مورد حمایت مالی برای انجام پژوهش و تحقیقات قرار می گیرند.

وی تاکید کرد: به صاحبان کرسی های پژوهشی یک یا دو پژوهشگر پسادکترا معرفی می شود و همچنین برنامه داریم به صاحبان این کرسی ها یک یا دو استادیار جوان نیز معرفی کنیم.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران توضیح داد: برنامه داریم چند پروژه تحول آفرین در حوزه علم و فناوری تعریف کنیم که این پروژه ها به طور حتم ریسک بسیار بالایی دارند و اجرای آنها زمانبر است.

دکترضرغام به موضوع توجه به دارایی های فکری اشاره کرد و گفت: این صندوق از ثبت اختراع دانشگاهیان و غیردانشگاهیان حمایت صددرصدی می کند.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران بیان کرد: همچنین ما از ثبت اختراع ایرانیان خارج از کشور نیز حمایت مالی انجام می دهیم.​

​​