رئیس سازمان سمت :پژوهش های حوزه باید به سمت علوم انسانی سوق داده شود

۱۸ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۲:۱۷ کد : ۱۱۴۴۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۶۴
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتراحمد احمدی رئیس سازمان «سمت» درمراسم رونمایی از آثار مشترک «سمت» و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی که درشهر قم برگزارشد، گفت: پژوهش های حوزه باید به سمت علوم انسانی سوق داده شود...
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتراحمد احمدی رئیس سازمان «سمت» درمراسم رونمایی از آثار مشترک «سمت» و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی که درشهر قم برگزارشد، گفت: پژوهش های حوزه باید به سمت علوم انسانی سوق داده شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتراحمدی درمراسم رونمایی از آثار مشترک سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها (سمت) و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: در حوزه تحرکات جالب و خوبی صورت گرفته است، اما این تحرکات در حوزه‌های غیرعلوم انسانی است و باید کاری کرد تا پژوهش ها به سمت و سوی علوم انسانی بیاید و بتوانیم مقالاتی درحوزه بین‌المللی ارائه دهیم و باعث افتخار و عظمت جامعه اسلامی شویم.
وی با بیان اینکه برخی کشورهای عربی و وهابی ها چیزی از خود ندارند و به تربیت و پرورش تروریست اقدام می‌کنند، افزود: در ایران، ظرفیت و امنیت خوبی برای ترقی و پیشرفت در انواع علوم وجود دارد. درحوزه علمیه تحرکات جالبی صورت گرفته است، اما این تحرکات درحوزه‌های غیر علوم انسانی است و باید کاری کرد تا پژوهش ها به سمت و سوی علوم انسانی بیاید و بتوانیم مقالاتی در حوزه بین‌المللی ارائه دهیم و باعث افتخار و عظمت جامعه اسلامی شویم.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتراحمدی گفت: با وجود تمام پیشرفت ها در حوزه علمیه و وجود 80 هزار طلبه در شهر قم که باید طلبه‌های شهرهای دیگر را هم به آن اضافه کنیم، می‌بینیم که سهم حوزه در تولید مقالات بین‌المللی بسیار کم است، باید همت و اراده را بالا برد و کارهای خوب و قوی و قابل توجه درعلوم انسانی انجام داد.
وی با بیان اینکه وضعیت فعلی حوزه با گذشته قابل مقایسه نیست، افزود: در گذشته اگر فلسفه غرب را مطالعه می‌کردی، طعنه می‌زدند که نان حوزه را می‌خوری و زبان کفر یاد می‌گیری، اما امروزه فراگیری زبان یک ضرورت برای طلاب به شمار می‌رود. حوزه‌های علمیه باید از فرصت به وجود آمده برای پیشرفت در حوزه‌های مختلف علوم اسلامی و به ویژه فراگیری زبان های خارجی، استفاده کنند.
رئیس سازمان«سمت» گفت: یکی از اهداف «سمت» کمک به ارتقای علوم انسانی و دینی است و درحال حاضر این سازمان یک برند شناخته‌شده و بین‌المللی درکشورهای منطقه است و با فعالیت خوب و ارزنده خود همه فکرها را در نوردیده و دگرگون کرده است. باید از این امکان استفاده کرد و به سمت کشورهایی مانند روسیه رفت و اخلاق و علوم عرفانی و قرآنی را دردانشگاه های آنان منتشر کرد، چون درحال حاضر این زمینه و پذیرش وجود دارد و باید از این فرصت بهره برد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: اینکه ما بر تولید مقالات بین‌المللی تأکید داریم به این دلیل است که دین را باید با زبان های جهانی عرضه کرد و محدود به یک یا دو زبان نشد.
حجت‌الاسلام والمسلمین نجف لکزایی رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی نیزدراین مراسم گفت: سازمان «سمت» فعالیت های خوبی در زمینه‌های مختلف از خود به یادگار گذاشته است که انتشار دو هزار اثر و۴۰ میلیون نسخه کتاب ازجمله کارهای بزرگ این سازمان است.
وی افزود: سازمان «سمت» و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی فعالیت و همکاری های خوبی در انتشار علوم مختلف با هم داشته‌اند و حتی آثار این دو نهاد علمی درحال حاضر در دانشگاه های خارج از کشور و کشورهای اسلامی، به عنوان کتاب درسی مورد استفاده قرار گرفته است که نمونه آن سه اثری است که امروز از آنها رونمایی می‌شود.
رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی بیان داشت: جای خوشبختی است که این همکاری تاکنون ادامه داشته و شاهد هم‌افزایی بیشتر آن نیز هستیم. پژوهشگاه در رشته‌های مختلف سیاسی، تاریخ اسلام، سیره اهل بیت (ع)، مهدویت و اخلاق و تربیت اسلامی همکاری های خوبی با سازمان «سمت» داشته است. پژوهشگاه های حوزی باید با «سمت» همکاری داشته باشند و حوزه علمیه می‌تواند از ظرفیت های سازمان «سمت» برای عرضه بهتر و مفیدتر آثار خود استفاده کند.
همچنین مراسم رونمایی از سه اثر درآمدی بر فلسفه عملی، عقلانیت باور دینی و معرفت شناسی های برون‌گرایی و اندیشه سیاسی درعصر ایلخانان، باحضور مسئولان سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی (سمت)، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و مؤلفان حوزه و دانشگاه برگزار شد.
گفتنی است دراین مراسم هر یک از مؤلفان نیز به بیان دیدگاه های خود در مورد چگونگی اثر منتشر شده پرداختند.