رئیس سازمان حفاظت محیط زیست احیای هامون را مهم ترین وظیفه این سازمان در استان سیستان و بلوچستان دانست

۱۴ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۴ کد : ۱۱۴۳۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۶۱
با حضور دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نشست اساتید، نخبگان، معتمدان، اندیشمندان و اصحاب رسانه در دانشگاه سیسان و بلوچستان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم،...
با حضور دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نشست اساتید، نخبگان، معتمدان، اندیشمندان و اصحاب رسانه در دانشگاه سیسان و بلوچستان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این مراسم با حضور جمعی از مسئولان، اساتید دانشگاه های استان و با هدف بررسی مشکلات زیست محیطی استان وهمفکری و استفاده از نقطه نظرات دانشگاهیان کشور به منظور مقابله با اثرات مخرب زیست محیطی برگزار شد.
دکتر ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ما روز جهانی تالاب ها را امروز در شهرستان زابل با حضور سفرای کشور های آلمان وافغانستان برگزار کردیم و  باید اذعان کنم که هم روز خوبی بود و هم حضور دانشگاهیان پررنگ، که این وظیفه ما را سنگین می کند.
وی احیای هامون را مهم ترین وظیفه سازمان حفاظت از محیط زیست در این استان دانست و افزود: یک سوم از دریاچه هامون در افغانستان و دو سوم آن در ایران است از این رو این امر می تواند بهانه ای خوب برای دوستی بیشتر میان مردم این دو کشور باشد، و این امر در جلسه مشترکی که با سفرای آلمان وافغانستان داشتیم به خوبی مشهود بود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از سخنانش به نقش دانشگاهیان و استفاده از نیروی تحصیل کرده در کمک به پیش بینی شرایط اقلیمی آینده و پیشگیری ومقابله با وقایع احتمالی را یاد آور شد و افزود: در این راستا تفاهم نامه همکاری با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امضا کرده ایم و امیدواریم بتوانیم از پیشرفت بعضی وقایع تلخ مانند خشکی بیشتر دریاچه ارومیه و وقوع ریز گردها که این استان هم به آن مبتلا است جلوگیری کنیم.
معاون رئیس جمهور درخصوص راهکارهای جهانی در مورد پیشگیری از وخامت  شرایط اقلیمی تصریح کرد: در پاریس کنفرانسی برگزار شده تا از گرم شدن بیشتر زمین در حد دو درجه سیلیسوس جلوگیری شود چرا که همین دو درجه گرمایش موجب تغییرات مخرب بر روی شرایط اقلیمی در دنیا می شود و این تغییرات لطمات جبران ناپذیری به اقتصاد، شرایط اجتماعی و کشاورزی می زند.
وی در خاتمه همکاری تمام دانش پژوهان و دانشگاهیان را در مورد کاهش اثرات مخرب زیست محیطی خواستار شد.
در ادامه دکتر بندانی سرپرست دانشگاه سیستان و بلوچستان ضمن خیر مقدم و تبریک ایام ا... دهه مبارک فجر انقلاب حضور دکتر ابتکار را به فال نیک گرفت واظهار امیدواری کرد تا این حضور زمینه ساز حل مشکلات زیست محیطی در استان باشد.
وی ضمن ارائه گزارشی از وضعیت دانشگاه سیستان وبلوچستان افزود: این دانشگاه در حال حاضر دارای 400 نفر عضو هیئت علمی حدود 13 هزار دانشجو به عنوان قدیمی ترین و جامع ترین دانشگاه در منطقه جنوب شرق کشور است.
دکتر بندانی با برشمردن دانشکده ها و پژوهشکده های فعال این دانشگاه اظهار داشت: امید است تا با استفاده از دانش اساتید و پژوهشگران این دانشگاه بتوانیم مشکلات زیست محیطی را کاهش دهیم.
وی افزود: این استان دارای پتانسیل های خاصی است که به خاطر داشتن این شرایط خاص مانند همجواری با دریاهای آزاد وبین المللی، وجود تالاب ها وهم مرز بودن با کشورهای افغانستان و پاکستان می تواند نقش کلیدی در منطقه و کشور داشته باشد. از این رو این دانشگاه با استفاده از نیروی خلاق و تحصیل کرده میتواند با تعامل موثر و مفید با جامعه باعث پیشرفت در کشور و منطقه  باشد.
سرپرست دانشگاه سیستان وبلوچستان تصریح کرد: این دانشگاه آمادگی دارد تا با تعامل با کشورهای همسایه در ارتقا و بهبود شرایط زیست محیطی نقش موثری ایفا کند .