رئیس سازمان امور دانشجویان از امضای تفاهم‌نامه وزارت علوم و وزارت ورزش و جوانان در آینده نزدیک خبر داد

۲۱ تیر ۱۳۹۵ | ۱۵:۲۰ کد : ۱۱۴۲۶ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۸۴۰
دکتر مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: ارتباط با سایر فدراسیون‌ها و نهادهای دخیل در ورزش جدی‌تر دنبال می‌شود و تفاهم نامه وزارت علوم و وزارت ورزش و جوانان نیز در آی ...
دکتر مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: ارتباط با سایر فدراسیون‌ها و نهادهای دخیل در ورزش جدی‌تر دنبال می‌شود و تفاهم نامه وزارت علوم و  وزارت ورزش و جوانان نیز در آینده نزدیک امضا خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر صدیقی در نشست خبری برگزاری سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان سراسر کشور اظهار داشت: 3 نهاد اداره کل تربیت بدنی وزارت علوم به عنوان پشتیبانی و نظارت، پژوهشگاه علوم تربیت بدنی  و علوم ورزشی به منظور بررسی‌های عددی و فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی به عنوان بخش رقابت‌های بین‌المللی در زمینه ورزش دانشجویی فعالیت می کنند  و  ورزش قهرمانی و همگانی در تمام بخش ها مورد توجه است.
وی افزود: امسال تجهیز فضاهای ورزشی خوابگاه‌ها در دستور کار است و 100 خوابگاه انتخاب شده است. طرح رتبه‌بندی کیفی فضاهای ورزشی دانشگاه‌ها از دیگر برنامه‌ها است و این موضوع برنامه‌ریزی را به جهت پشتیبانی آسان‌تر می‌کند و فضاهای هدف برای کمک و تجهیز مشخص می‌شود و نتایج آن در اواخر سال نمایان خواهد شد.
رئیس سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه ارتباط با سایر فدراسیون‌ها و نهادهای دخیل در ورزش نیزجدی‌تر دنبال می‌شود ، گفت : در معیارهای 9 گانه ارزش‌یابی اداره کل تربیت بدنی ،استان‌ها از نظر منابع مالی و انسانی، ساختار، تعامل و ارتباطات، ورزش همگانی و قهرمانی مورد توجه قرار گرفته است. در بحث اشتغال ورزشی انجمن گردشگری ورزش راه اندازی شده که تلفیق گردشگری و ورزش است و برای اولین بار در سال 95 بودجه تربیت بدنی تفکیک شد تا راحت‌تر هزینه ها پیش‌بینی شود. 
دکتر صدیقی با اشاره به انجام  اصلاحات در آیین نامه های ورزش دانشجویی افزود: سومین دوره فوتبال دانشجویان آسیا 11 تا 17 شهریور در کره جنوبی و مسابقات جهانی کشتی در آبان ماه در ترکیه برگزار می‌شود که پیش‌بینی اردوها انجام شده  و آماده‌سازی تیم‌ها برای یونیورسیاد برای حضور موفق در این رقابت‌ها نیز مورد توجه قرار گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: 355 هزار دانشجو در فعالیت‌های همگانی و تفریحی دانشگاه‌ها شرکت کردندو سیزدهمین المپیاد نیزدر دانشگاه فردوسی مشهد برگزار خواهد شد و با توجه به اهمیت مشهد و اینکه به عنوان پایتخت معنوی مطرح است در حوزه‌ ورزش این دانشگاه را انتخاب کردیم.
دکتر صدیقی تاکید کرد: از 27تیر تا 5 مرداد المپیاد دختران در 8 رشته بسکتبال، والیبال، فوتسال، شنا، دوومیدانی، تنیس روی میز، بدمینتون و تکواندو و از 12 تا 20 مرداد المپیاد پسران در 10 رشته بسکتبال، والیبال، فوتسال، شنا، دوومیدانی، تنیس روی میز، بدمینتون و تکواندو بعلاوه  کشتی آزادو فرنگی خواهد بود. دختران و مربیان مجموعا 2500 نفر و پسران 3500 نفر هستند. نحوه انتخاب دانشجویان از مسابقات منطقه‌ای آغاز می‌شود و بر اساس سهمیه مناطق تیم‌ها انتخاب شدند.
معاون وزیر علوم اظهار داشت: برترین‌های المپیاد، کاندیداهای حضور در یونیورسیاد چین تایپه هستند. در یونیورسیاد از برترین‌های المپیاد و دانشجویان و قهرمانان دانشجو استفاده می‌کنیم تا هم از نظر رتبه و مقام خیال مان راحت باشد هم دانشجویان برتر وارد میدان شوند.
در ادامه حمیدرضا طاهری دبیر کل ستاد برگزاری سیزدهمین المپیاد ورزشی گفت: یکی از استراتژی‌های وزارت علوم توانمند سازی دانشجویان است که در قالب نهضت دانشجویی عملی خواهد شد. در این رقابت‌ها برترین داوران کشور قضاوت می‌کنند.
وی تاکید کرد: دهکده بازی‌ها در محل دانشگاه فردوسی مشهد است و این برای اولین بار است که بدون نیاز به سایر بخش‌ها المپیاد ورزشی دانشجویی برگزار می‌شود. طراحی سیستم و مدیریت رخدادهای ورزشی انجام شده و در حال حاضر همه امور مسابقات در قالب این سیستم برگزار می‌شود.
طاهری افزود: از 2 سال پیش اقدام لازم برای بازسازی‌ در دانشگاه فردوسی مشهد انجام شده است و علاوه بر استاندارد سازی 5 هزار و 500 متر به فضای ورزشی دانشگاه اضافه شده که با حمایت وزارت علوم اولین پیست تارتان دوومیدانی دانشگاه‌ها نیز در این دانشگاه افتتاح شده است.
سپس دکتر محمد پورکیانی مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم نیز در سخنانی اظهار داشت: در ورودی دانشگاه‌ها موضوع پایش اهمیت زیادی دارد و این کار از سال گذشته آغاز شده است. در سال گذشته 20 دانشگاه مورد توجه قرار گرفت و امسال 50 دانشگاه دیگر اضافه خواهد شد و ما باید به این سمت برویم که دانشجو از اثرات مثبت ورزش آگاه شود.
وی افزود: برای عملی کردن برنامه باید برنامه‌ها تدوین شوند که کم هزینه برگزار کردن برنامه‌ها یکی از مهم ترین موضوعات است و ما در برگزاری این المپیاداجرای اقتصاد مقاومتی را به صورت عملی برگزار کردیم.
دکترپورکیانی تاکید کرد: برگزاری جشنواره‌های بومی و محلی، برگزاری جشنواره‌های همگانی و تقدیر از دانشگاه‌های فعال در ورزش همگانی، استفاده از پیشکسوتان و نخبگان ورزشی، ارتباط و تعامل با فدراسبون‌ها  ازمهم‌ترین برنامه های اداره کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان بوده است.