رئیس دفتر هیئت کمک رسانی سازمان ملل به افغانستان در ایران با رئیس دانشگاه بیرجند دیدار کرد

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۴:۲۷ کد : ۱۱۴۱۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۲۷
« جوانا ناتان» رئیس دفتر هیئت کمک رسانی سازمان ملل به افغانستان )یوناما(در ایران با رئیس دانشگاه بیرجند دیدار و گفت و گو کرد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این دیدار دکتر خلیل خلیلی در سخنانی اظ...
رئیس دفتر هیئت کمک رسانی سازمان ملل به افغانستان در ایران با رئیس دانشگاه بیرجند دیدار کرد
« جوانا ناتان» رئیس دفتر هیئت کمک رسانی سازمان ملل به افغانستان )یوناما(در ایران با رئیس دانشگاه بیرجند دیدار و گفت و گو کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این دیدار دکتر خلیل خلیلی در سخنانی اظهار داشت : جمهوری اسلامی ایران با این کشور افغانستان مشترکات زیادی دارد که این مشترکات سبب تعامل و ارتباط بیشتر این دو کشور با یکدیگر شده است.
وی با بیان اینکه تاریخ، فرهنگ و تمدن دو کشور مشترک است، گفت: مسئولان فرهنگی با استفاده از این اشتراکات می توانند با همکاری و همدلی زمینه های رشد و گسترش فرهنگی را فراهم کنند.
وی بیان کرد: ایرانیان و افغان ها به راحتی می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار و صحبت کنند زمینه مناسبی برای توسعه صلح و دوستی بین دو کشور است.
وی به 465 کیلومتر مرز مشترک ایران با افغانستان در خراسان جنوبی اشاره کرد و یادآور شد: از پذیرش دانشجویان افغان در دانشگاه بیرجند استقبال می کنیم.
وی ادامه داد: در حال حاضر 67 دانشجوی افغان در این دانشگاه در حال تحصیل هستند همچنین برای ادامه همکاری و ایجاد فرصت های مطالعاتی سال 94تفاهم نامه همکاری با دانشگاه بامیان افغانستان امضا شده است.
رئیس دانشگاه بیرجند با اشاره به فعالیت های این  دانشگاه در استان، یادآور شد: این دانشگاه علاوه بر فعالیت های آموزشی و پژوهشی در امر گسترش آموزش عالی در منطقه شرق کشور نقش برجسته و ارزنده ای دارد.
دکترخلیلی ادامه داد: این دانشگاه علاوه بر نقش آفرینی در تاسیس دانشگاه ها و موسسه های آموزش عالی در مرکز استان کمک کرد تا این شهر تبدیل به شهر دانشگاهی شود.
در حال حاضر حدود 12 هزار دانشجو، 331 عضو هیئت علمی در 10 کد رشته کاردانی، 116 کد رشته کارشناسی، 152 کد رشته ارشد و 33 کد رشته دکتری تخصصی در این دانشگاه مشغول فعالیت هستند.
در این دیدار خانم ناتان در مورد فعالیت های دفتر کمک رسانی سازمان ملل متحد به افغانستان مطالبی را بیان کرد.
به گفته وی این دفتر بیشتر به مسائل سیاسی در افغانستان توجه دارد.
گفتنی است هدف از دعوت ناتان به بیرجند معرفی ظرفیت ها و توانایی های خراسان جنوبی از طریق سازمان های بین المللی بوده که وی در این سفر دو روزه با ظرفیت های علمی و فرهنگی ،ظرفیت های اقتصادی، آموزشی و پزشکی استان آشنا شد.