ایران و فرانسه در راه تقویت هرچه بیشتر همکاری های دانشگاهی و تحقیقاتی

۱۰ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۲:۳۸ کد : ۱۱۴۱ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۹۳۹
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان که  به همراه  رئیس جمهوری اسلامی ایران به فرانسه سفر کرده بود  در دیدار با " تییری ماندون " همتای فرانسوی خود بر توسعه هرچه بیشتر همکاری های دانشگاهی...
 ایران و فرانسه در راه تقویت هرچه بیشتر همکاری های دانشگاهی و تحقیقاتی
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان که  به همراه  رئیس جمهوری اسلامی ایران به فرانسه سفر کرده بود  در دیدار با " تییری ماندون " همتای فرانسوی خود بر توسعه هرچه بیشتر همکاری های دانشگاهی و تحقیقاتی میان ایران و فرانسه تاکید کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد  فرهادی با اشاره به  وجود نزدیک به 5 هزار دانشجوی ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه های فرانسه و بخصوص سابقه کهن همکاری های دو کشور در زمینه های دانشگاهی و تحقیقاتی و شناخت دو طرف از ظرفیت های موجود و همچنین تصویری مثبتی که دو طرف از این نوع همکاری ها در سوابق مناسبات خویش دارند، فرصت بوجود آمده  پس از برجام را زمان مناسبی  برای ارتقای مناسبات و همکاریهای علمی دانست.
وی ساختارمند بودن راهکارها و وجود تقویم زمانی مشخص برای مناسبات علمی دانشگاهی و وجود برنامه عمل جامع در این زمینه و همچنین طرح های مشترکی همچون پروژه مشترک " جندی شاپور" را نقاط قوت همکاری های دو طرف دانست. 
دکتر فرهادی همچنین بر ضرورت  ایجاد تسهیلات هر بیشتر برای دانشجویان و محققان ایرانی در زمینه صدور ویزا از سوی فرانسه و نیز تشکیل مراکز علمی و دانشگاهی مشترک ، تبادل دانشجو و آمادگی دانشگاه های ایرانی برای پذیرش دانشجویان فرانسوی در دوره های گوناگون همچون دوره های آموزشی زبان فارسی تاکید نمود که مورد استقبال وزیر فرانسوی قرار گرفت.  
آقای تییری ماندون نیز با تاکید بر اینکه نیت و اراده به همکاری در زمینه های دانشگاهی و تحقیقاتی با ایران  در نزد مراکز دانشگاهی و تحقیقات علمی فرانسه همواره وجود داشته است،  خاطر نشان کرد بوجود آمدن فضای جدید پسا برجام باعث بوجود آمدن فضای بسیار مثبتی در این زمینه شده به طوریکه در استعلام های به عمل آمده از مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی فرانسوی " همه آنها از این چشم انداز توسعه مناسبات با جمهوری اسلامی ایران استقبال کرده اند  و بی صبرانه منتظر برنامه های مدون شده برای تبادل هیات های تخصصی در این زمینه هستند که از نمونه های آن می توان به اعزام قریب الوقوع هیات هایی از سوی مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه ( CNRS  ) به ایران اشاره کرد.
در این دیدار که با حضور دکتر احمد جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در نزد سازمان علمی آموزشی و فرهنگی ملل متحد ( یونسکو) و مشاور وزیر آموزش عالی جمهوری اسلامی ایران ، دکتر قربانی رایزن علمی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای حوزه شنگن صورت گرفت،  دکتر جلالی در باره نقش آفرینی هایی که کمیته ملی یونسکو در ایران در این زمینه می تواند داشته باشد توضیحات جامعی ارائه کرد. 
. همچنین در پایان این جلسه، وزرای  آموزش عالی و تحقیقات دانشگاهی دو کشور توافق کردند که یک  کمیته  اجرایی بین ایران و فرانسه  برای عملیاتی کردن توافقات و تهیه تقویم زمانی تشکیل شود، همچنین  مقرر شد که رایزنی علمی جمهوری اسلامی ایران در منطقه شنگن با وزارت علوم فرانسه  به تشکیل عاجل آن در اسرع وقت اقدام کنند و در راستای عملیاتی شدن هر چه سریعتر همکاری ها و به عنوان نتایج اولیه مذاکرات هیات های کارشناسی صورت گرفته در زمان سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران مقرر گردید یک هیات عالی رتبه فرانسوی به ریاست آقای Camby  در ماه می 2016 به ایران سفر کنند.