رئیس دانشگاه یزد: جایگاه نیروی انسانی در توسعه استان بسیار مهم است

۲۸ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۴:۵۱ کد : ۱۱۳۹۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۷۰
دکتر محمدصالح اولیا رئیس دانشگاه یزد در مراسم افتتاحیه همایش ملی توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان یزد و چشم انداز آن در افق ۱۴۰۴ گفت: جایگاه نیروی انسانی در توسعه استان بسیار مهم است اما مهم‌تر ...
دکتر محمدصالح اولیا رئیس دانشگاه یزد در مراسم افتتاحیه همایش ملی توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان یزد و چشم انداز آن در افق ۱۴۰۴ گفت: جایگاه نیروی انسانی در توسعه استان بسیار مهم است اما مهم‌تر از آن حفظ این تاثیرگذاری در یزد است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر اولیادر افتتاحیه این همایش که در دانشگاه یزد برگزار شد گفت: با توجه به اهمیت شاخص منابع انسانی و رتبه دوم یزد در این زمینه، نیازمند استمرار نقش افراد تاثیرگذار در این بخش هستیم.
وی تصریح کرد: جایگاه نیروی انسانی در توسعه استان بسیار مهم است اما مهم‌تر از آن حفظ این تاثیرگذاری در یزد است.
دکتر اولیا  افزود: برای حفظ و استمرار نقش افراد تاثیرگذار و نخبگان و متخصصان باید دو فعالیت اساسی انجام شود که یکی از آنها ایجاد اشتغال مرتبط با دانش فارغ التحصیلان و متخصصان جویای کار و در واقع ایجاد کسب و کار مبتنی بر دانش است.
رئیس دانشگاه یزد اضافه کرد: در این خصوص دانشگاه‌ها و پارک های علم و فناوری نقشی اساسی دارند که باید با ایجاد پیوند میان دانشگاه و صنعت زمینه اشتغال افراد را فراهم کنند.
دکتر اولیا اظهار کرد: در مرحله دوم باید یک‌سری مسائل زیست محیطی، خدمات زیربنایی و آموزشی و بهداشتی مناسب و در مجموع جذابیت‌های شهری، زیبایی و امنیت شهری و حتی فرهنگی در استان ارائه شود تا این افراد تاثیرگذار در استان ماندگار شوند.
وی خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه اگر استان یزد به عنوان مهد گفت‌وگوی تمدن‌ها شناخته می‌شود باید مقدمات آن فراهم شده و در این زمینه با همراهی همه گروه‌ها و جناح‌ها الگو شود.
در ادامه محمدرضا واعظ مهدوی معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه گفت: اقتصاد دانش‌بنیان از زیربناهای اقتصاد مقاومتی است که اگر مورد توجه نباشد تحقق اقتصاد مقاومتی نیز به سختی ممکن می‌شود.
وی با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان ظرفیت خوبی برای رشد و توسعه در حوزه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارند، ادامه داد: بسیاری از کشورها مانند ژاپن و کره با تکیه بر دانش و توجه ویژه به تولید به توسعه همه‌جانبه دست یافتند و اگر بخواهیم در مسیر توسعه موفق باشیم باید به تولید در کشور توجه کنیم.
واعظ مهدوی با اشاره به اینکه تولید در سال‌های گذشته بسیار آسیب‌پذیر شده است و امروز عواقب و بازخوردهای آن نمایان است، خاطرنشان کرد: از جمله آسیب‌های تولید حذف حامل‌های انرژی، واردات‌محوری به جای تولیدمحوری، بی‌توجهی به نرخ ارز، مشکلات سیستم بانکی و سود تسهیلات، افزایش تورم و استمرار در واردات است که امروز در این ورطه گرفتار شده‌ایم.
وی با اشاره به محورهای اقتصاد مقاومتی بیان کرد: درون‌گرایی و برون‌زایی بودن اقتصاد مقاومتی از جمله تاکیدات مقام معظم رهبری است که اقتصاد کشور را در برابر آسیب‌ها مقاوم می‌کند اما باید برای هر منطقه و شهر بر اساس نیازهای همان منطقه یک مدل برای اجرا ارائه کرد.
معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر لزوم تهیه برش انسانی و منطقه‌ای برای مقاوم‌سازی اقتصاد عنوان کرد: باید مشخص کرد که محور توسعه استان چیست و لازم است چه برنامه‌هایی برای تحقق آن اجرایی شود.
وی با بیان اینکه آموزش نقش محوری در توسعه دارد، ادامه داد: انتظار ما از ساختارها و نهادهای آموزشی این است که برای تربیت نیروی انسانی به عنوان محور اصلی توسعه با برنامه کارشناسی شده گام بردارند و بر اساس چشم‌اندازی که تعریف می‌شود، بخشی از مسائل منطقه را از این طریق حل کنند.
دبیر اجرایی همایش در این مراسم گفت: در همایش یاد شده 74 نفر از مدیران و کارشناسان سازمان برنامه و بودجه حضور دارند که 6 نفر از آنها روسای این سازمان در استان های مختلف کشور هستند.
حمیدرضا نصیری زاده افزود: 310مقاله از 21 استان به دبیرخانه این همایش ارسال شده که کمیته علمی متشکل از 98 داور 258 مقاله را پذیرفته است.
وی تصریح کرد: این همایش با محوریت بررسی توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان یزد و چشم انداز آن در افق 1404 برگزار می شود و مقالات انتخاب شده توسط دبیرخانه همایش در قالب سخنرانی ارائه خواهد شد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان یزد با بیان اینکه همایش توسعه استان یزد در هشت محور اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی برگزار می شود اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان در استان (الزامات و چالش ها)، آمایش استان (وضعیت موجود و وضعیت مطلوب)، انرژی و آب (نوسازی، بهینه سازی و مدیریت)، صنعت و معدن استان (رقابت پذیری و راهبردهای آینده) و فرهنگ، گردشگری و میراث فرهنگی (برنامه ریزی، توسعه و حفاظت) از محورهای این همایش است.
نصیری زاده، محیط زیست، سلامت، سرمایه انسانی و نشاط اجتماعی، زیرساخت های توسعه (اعتبارات استان، حمل و نقل و شبکه های انتقال و توزیع)، بازار کار استان (مهاجرت، فضای کسب و کار، جمعیت و منابع انسانی) را از دیگر محورهای این همایش اعلام کرد.
وی خاطرنشان کرد: همچنین هفت کارگاه تخصصی، نمایشگاه توانمندی های استان یزد و بهره گیری از نظرات مدیران استان از گذشته تا امروز و رونمایی از کتاب خلاصه و تحلیل محتوای مقالات ارائه شده در حاشیه این همایش ارائه می شود.
مدیر اداری، مالی و پشتیبانی سازمان برنامه و بودجه استان نیز در این مراسم با بیان اینکه در بین میهمانان، 6 رئیس سازمان و 15 معاون و مدیر سازمانی حضور دارند اظهار کرد: میهمانان در حاشیه این همایش دو روزه از بافت تاریخی یزد و همچنین نمایشگاه توانمندی های استان بازدید خواهند کرد.
محمد قهوه‌چی درباره میهمانان و کارشناسان 21 استان حاضر شده در همایش نیز گفت: این کارشناسان از استان‌های ایلام، قزوین، گیلان، کرمانشاه، گلستان، قم، خوزستان، تبریز، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، اصفهان، سمنان، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد، کرمان، خراسان شمالی، البرز، اردبیل، همدان و مرکزی هستند.
وی درباره غرفه نمایشگاه دستاوردهای استان یزد تصریح کرد: 85 غرفه از دستاوردهای سازمان ها و نهادهای استان نهادها و تشکل های غیردولتی و بخش خصوصی استان یزد تشکیل شده که دستاوردهای خود را در معرض دید قرار داده اند.