رئیس دانشگاه یزد: آینده استان وابسته به نقشه راه و توسعه است

۲۸ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۴:۵۰ کد : ۱۱۳۹۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۵۱
دکتر محمدصالح اولیا رئیس دانشگاه یزد در نشست خبری تشریح برنامه‌های همایش ملی توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان یزد و چشم انداز آن در افق 1404 در جمع خبرنگاران گفت: آینده استان وابسته به نقشه راه ...
دکتر محمدصالح اولیا رئیس دانشگاه یزد در نشست خبری تشریح برنامه‌های همایش ملی توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان یزد و چشم انداز آن در افق 1404 در جمع خبرنگاران گفت: آینده استان وابسته به نقشه راه و توسعه است و دانشگاه در این رابطه با تمام توان با سایر بخش‌ها همکاری می‌کند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست دکتر اولیا اظهار داشت: مزیت و حسن سند توسعه تدوین شده در قالب این همایش در واقع میثاق مشترک و نقشه راه بودن آن برای همه مسئولان در زمینه رشد و توسعه استان است.
وی تصریح کرد: استان یزد با محدودیت‌های خاصی همچون کمبود آب و بدی هوا، سهم پایین در اقتصاد کشور به لحاظ کمی دارد و این در حالی است که از مزیت‌های قابل توجهی نیز برخوردار است.
به گفته وی با توجه به نیروی انسانی توانمند استان و مهاجرت آنها به سایر استان‌ها و حتی دیگر کشورها، این استان تاثیرگذاری بالایی در عرصه علمی کشور دارد از این رو مهم‌ترین مزیت و شاخصه این استان کویری منابع انسانی آن است.
دکتر اولیاکسب رتبه برتر پذیرش در کنکور سراسری در طول سال‌های متمادی، رتبه دوم بعد از تهران در تعداد نخبگان، رتبه دوم در شاخص توسعه انسانی و جایگاه مطلوب در علم و فناوری و منابع انسانی را از مزیت‌های استان یزد دانست که آن را به استانی مهاجرفرست تبدیل کرده است.
وی گفت: استان یزد باید با برنامه‌ریزی مناسب اجازه رشد به سرمایه‌های انسانی، نخبگان و متخصصان با تجربه و کارآمد موجود را بدهد و روی نگهداشتن مدیران قوی بویژه در بخش خصوصی تمرکز داشته باشد.
رئیس دانشگاه یزد با تاکید براینکه داشتن برنامه، طرح و نقشه مشخص برای توسعه استان ضروری است افزود: در عین حال نیازمند همگرایی و استفاده صحیح و هدایت درست منابع انسانی و البته اجماع کامل برای اجرای سند توسعه هستیم.
دکتراولیا با اشاره به نقش مهم سندهای توسعه در رشد همه جانبه استان ها ابراز امیدواری کرد: با حضور پرشور صاحب‌نظران و کارشناسان در همایش ملی توسعه استان یزد، نتایج خوبی برای توسعه همه جانبه این استان حاصل شود.
در ادامه حمیدرضا نصیری‌زاده رئیس سازمان برنامه و بودجه استان یزد گفت: 10سال از زمان اجرای سند چشم اندار بیست ساله توسعه کشور گذشته و همزمان با سال نخست اجرای برنامه ششم مقرر شده تا اسناد استانی توسعه نیز تهیه شود.
وی افزود: در میان اسناد توسعه کشور بنابر فرمایش مقام معظم رهبری هیچ سندی مهمتر از سند چشم‌انداز نیست به گونه‌ای که ایشان این سند را بعد از قانون اساسی مهم ترین سند اعلام کرده‌اند.
نصیری‌زاده تصریح کرد: در استان یزد برای 10سال آینده استان سند و نقشه راه باید تدوین شود و در واقع این همایش برای جمع‌بندی درباره تدوین سند توسعه استان برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه همایش توسعه استان یزد در هشت محور اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی برگزار می‌شود، اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش‌بنیان در استان (الزامات و چالش‌ها)، آمایش استان، وضعیت موجود و وضعیت مطلوب، انرژی و آب، نوسازی، بهینه‌سازی و مدیریت، صنعت و معدن استان، رقابت پذیری و راهبردهای آینده و فرهنگ، گردشگری و میراث فرهنگی، برنامه‌ریزی، توسعه و حفاظت از محورهای این همایش است.
وی محیط زیست، سلامت، سرمایه انسانی و نشاط اجتماعی، زیرساخت‌های توسعه، اعتبارات استان، حمل و نقل و شبکه های انتقال و توزیع و بازار کار استان، مهاجرت، فضای کسب و کار، جمعیت و منابع انسانی را از دیگر محورهای این همایش عنوان کرد.
دبیر اجرایی همایش ملی توسعه استان یزد گفت: بررسی تجارب گذشته برنامه‌های توسعه و بازشناسی جایگاه استان یزد در تقسیم کار ملی و نیز جمع‌بندی نظرات صاحب‌نظران درباره تدوین سند توسعه استان از اهداف این همایش است که با همکاری دانشگاه یزد برگزار می‌شود.
دکتر نصیری زاده از حضور دو معاون رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در این همایش خبرداد و افزود: 310مقاله از 21 استان به این همایش که افتتاحیه آن در تالار دکتر جلیل شاهی دانشگاه یزد برگزار می‌شود دریافت شده که کمیته علمی متشکل از 98 داور 258 مقاله را پذیرفته است.
وی خاطرنشان کرد: همچنین هفت کارگاه تخصصی، نمایشگاه توانمندی‌های استان یزد و بهره‌گیری از نظرات مدیران استان از گذشته تا امروز و رونمایی از کتاب خلاصه و تحلیل محتوای مقالات ارائه شده در حاشیه این همایش ارائه می‌شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان یزد با اشاره به برخی نتایج تحلیل مقالات ارائه شده گفت: در بررسی این مقاله ها دو موضوع اصلی که یکی آب و دیگری گردشگری جهانی و ظرفیت‌های استان در این زمینه است، بیشتر مورد توجه قرار گرفته و تقریبا همه صاحب‌نظران مهم‌ترین مشکل استان را تامین آب بیان کرده‌اند.
وی ادامه داد: عده‌ای از آنها به لزوم مدیریت مصرف به جای انتقال آب معتقدند و عده دیگر بر لزوم انتقال آب از مبادی مختلف تاکید داشته‌اند ولی در مجموع همه بر گفتمان‌سازی و وفاق برای رسیدن به موضوعاتی همچون آب الزام و تاکید می‌کنند.
دکتر نصیری زاده با اشاره به اینکه یزد دومین استان مهاجرفرست در مهاجرت نخبگان و متخصصان و دومین استان مهاجرپذیر در ورود کارگران و طبقه جویای شغل است ابراز امیدواری کرد: در سند توسعه به اشتغال برای ماندگاری متخصصان و نخبگان در استان توجه ویژه شود.
گفتنی است همایش ملی توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان یزد و چشم انداز آن در افق 1404 با حضور کارشناسان ۲۱ استان از 27 شهریور به مدت دو روز در دانشگاه یزد برگزار و در این همایش سند توسعه استان در هشت محور با ارائه 258 مقاله همراه با هفت کارگاه تخصصی بررسی می‌شود.