رئیس دانشگاه یاسوج:تجاری سازی و تولیدثروت از طرح‌های پژوهشی جزو اولویت های دانشگاه یاسوج است

۲۵ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۱:۴۹ کد : ۱۱۳۸۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۸۵
دکتر رحیمی رئیس دانشگاه یاسوج گفت: سیاست گذاری اصلی این دانشگاه پیشبرد پژوهش ها به حوزه کاربردی و تبدیل شدن آنها به سوی تجاری سازی و تولید ثروت است.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمودرضا رحیمی...
رئیس دانشگاه یاسوج:تجاری سازی و تولیدثروت از طرح‌های پژوهشی جزو اولویت های دانشگاه یاسوج است
دکتر رحیمی رئیس دانشگاه یاسوج گفت: سیاست گذاری اصلی این دانشگاه پیشبرد پژوهش ها به حوزه کاربردی و تبدیل شدن آنها به سوی تجاری سازی و تولید ثروت است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمودرضا رحیمی در نشست رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور با جمعی از مسئولان دانشگاه ها، صنعتگران و روسای شرکت های دانش بنیان کهگیلویه و بویراحمد که در سالن جلسات دانشگاه یاسوج برگزار شد، افزود: امید است در سفر رئیس جمهوری و اعضای هیئت دولت به این استان در زمینه های مختلف از جمله امور دانشگاه ها و مسائل پژوهشی تسهیل‌گری شود.
وی بیان کرد: از مهم ترین ظرفیت های کهگیلویه و بویراحمد می توان به نیروی انسانی تحصیلکرده، اعضای هیئت علمی دانشگاهی با توان علمی بالا و تولید حدود 20 درصد نفت خام کشور اشاره کرد.
رحیمی اظهار کرد: زیرساخت های لازم در زمینه امور پژوهشی در کهگیلویه و بویراحمد چندان فراهم نیست و از مسئولان کشوری انتظار می رود که نگاه ویژه ای در این راستا به استان داشته باشند.
وی عنوان کرد: دانشگاه یاسوج در سال 78 راه اندازی شد و هم اکنون نیز 6 هزار دانشجوی پسر و دختر در رشته های مختلف و 220 عضو هیئت علمی دارد.
رحیمی ابراز داشت: نبود پارک علم و فناوری در کهگیلویه و بویراحمد نوعی معضل مهم برای اعضای هیئت علمی، استادان دانشگاه ها، دانشجویان، محققان و نخبگان این استان است.
وی افزود: راه اندازی این پارک موجب ترغیب هر چه بیشتر دانشجویان، نخبگان، اعضای هیئت علمی، استادان دانشگاه ها و پژوهشگران کهگیلویه و بویراحمد به امر تحقیق می شود و جهش قابل توجهی در زمینه فناوری و پژوهش در استان ایجاد خواهد شد.
مسئول راه اندازی پارک علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست، گفت: استان در ابعاد مختلف غنی و توانمند است اما تاکنون استفاده بهینه ای از آنها نشده و به همین دلیل نیز نرخ بیکاری استان 17.7 درصد است.
شمس الدین هاشمی افزود: شرایط کهگیلویه و بویراحمد به لحاظ توسعه ای چندان مطلوب نیست و یکی از دلایل اصلی آن نیز مغفول ماندن ظرفیت چشمگیر اقتصاد دانش بنیان در استان است.
وی بیان کرد: در اقتصاد دانش بنیان نحوه بکارگیری دانش برای تولید، تجاری سازی، کاربردی کردن علم مدنظر است.
هاشمی اظهار کرد: عبور از اقتصاد نفتی و حرکت به سوی اقتصاد دانش بنیان در کشور و کهگیلویه و بویراحمد ضروری بوده و جز این نیز چاره ای نیست.
وی با اشاره به وجود سه شرکت دانش بنیان در کهگیلویه و بویراحمد، عنوان کرد: توزیع عادلانه اعتبارات و امکانات بین شرکت های دانش بنیان استان های مختلف کشور از جمله مناطق کمتر توسعه یافته شامل کهگیلویه و بویراحمد و نگاه ویژه به آنها ضرورتی انکارناپذیر است.