رئیس دانشگاه کاشان: ملک الشعرای بهار شخصیت جامع الاطراف بود

۳۰ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۴:۵۷ کد : ۱۱۳۴۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۳۵
رئیس دانشگاه کاشان گفت: ملک الشعرای بهار، نخبه علمی و شخصیت به تمام معنا و جامع الاطراف بود. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر عباس زراعت در نخستین همایش نکوداشت ملک الشعرا ی بهارگفت: محمد تقی به...
رئیس دانشگاه کاشان گفت: ملک الشعرای بهار، نخبه علمی و شخصیت به تمام معنا و جامع الاطراف بود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر عباس زراعت در نخستین همایش نکوداشت ملک الشعرا ی بهارگفت: محمد تقی بهار ملقب به ملک الشعرای بهار شاعر، ادیب، سیاستمدار و روزنامه نگار ایرانی و از مفاخر علمی کشور است که بسیاری از آثارش منبع درسی دانشگاهی است.
وی سبک شناسی مرحوم ملک الشعرای بهار را بی نظیرعنوان کرد و گفت: ملک الشعرای بهار در روزنامه نگاری و سیاست نیز یکی از یاران نزدیک مدرس بود.
وی افزود: آزادی، قانون و استقلال محتوای اصلی آثار بهار را تشکیل می دهند و وی شخصیتی بود که تمام تفریحات خود را برای خدمت به جامعه کنار می گذارد و برای توسعه فرهنگ کمر همت می بندد.
رئیس دانشگاه کاشان فقر فرهنگی را از مشکلات جامعه دانست و تصریح کرد: برگزاری همایش  ملک الشعرای بهار در  راستای احیا و پاسداشت این گونه شخصیت های علمی و فرهنگی کشور لازم است.
دکتر زراعت به برگزاری نخستین نکوداشت ملک الشعرای بهار در روزهای اول و دوم اردیبهشت ماه در دانشگاه کاشان اشاره کرد و افزود: در این همایش شخصیت های برجسته و صاحب نامی از سراسر کشور دعوت شده اند که در روز برگزاری همایش،  سخنرانی و مقالات خود را ارائه می دهند.
دکتر علی میرانصاری ، عضو شورای عالی مرکز دائره المعارف و مدیر بخش ادبیات دانشنامه ایران نیز در این نشست گفت:  این کنفرانس دو روزه نخستین همایش بزرگداشت ملک الشعرای بهار در ایران و دومین آن در جهان است که در دانشگاه کاشان برگزار می شود.
وی حمایت و پشتیبانی فرمانداری، شهرداری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، دانشگاه کاشان و نهاد ریاست جمهوری را  دربرپایی این همایش قابل تقدیر دانست و افزود: همایش "خاندان بهار، چهار نسل در خدمت فرهنگ ایران" ، مصادف با شصت و پنجمین سال در گذشت ملک الشعرای بهار درشهرستان کاشان، شهر آبا و اجدادی وی برگزار می‌شود.
وی ملک الشعرای بهار را خاتم الشعرای زبان فارسی نامید و خاطر نشان کرد: ملک الشعرای بهار 65 سال عمر خود را در سه حوزه سیاست، شعر و تالیف سپری کرد و دارای وجوه ممتاز در زمینه های شعر و روزنامه نگاری بوده است.
 وی آثار ملک الشعرای بهار را نمونه و در خور توجه دانست و افزود: دراین همایش از چهار عنوان کتاب با نام های" یادگار نامه بهار" تالیف علی دهباشی ، " دیوان اشعار میرزا احمد صبور کاشانی" تالیف دکتر سید محمد راستگو فر و اقدس عدالت پور، "دیوان اشعار ملک الشعرای بهار" به کوشش چهرزاد بهار، "زندگی و آثار بهار" نوشتهء دکتر علی میرانصاری و" دیوان اشعار ملک الشعرای صبوری" رونمایی خواهد شد.