رئیس دانشگاه شهیدباهنر: بهره گیری از استانداردها، صرفه جویی در منابع انسانی و اقتصادی را موجب شود

۱۴ مهر ۱۳۹۵ | ۱۱:۰۵ کد : ۱۱۲۶۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۴۹
جلسه همکاری دانشگاه شهیدباهنر با اداره استاندارد کرمان، با حضور دکترطاهر رئیس دانشگاه، دکتراحتشام زاده معاون پژوهشی و فناوری، دکترابراهیمی مدیرکل حوزه ریاست وروابط عمومی، دکترذوالعلی رئیس آزمایشگاه ...
جلسه همکاری دانشگاه شهیدباهنر با اداره استاندارد کرمان، با حضور دکترطاهر رئیس دانشگاه، دکتراحتشام زاده معاون پژوهشی و فناوری، دکترابراهیمی مدیرکل حوزه ریاست وروابط عمومی، دکترذوالعلی رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه، دکتربیگ زاده؛ مدیرکل استاندارد و تحقیقات استان کرمان، کیانفر معاون آموزش و استاندارد سازی، حافظی رئیس اداره تدوین استاندارد دراین دانشگاه برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم،  دکتر طاهر گفت: استانداردهای آموزشی را می توان سیستم و سامانه ای در نظر گرفت که کار کنترل کیفی فعالیت ها وخدمات ارائه شده از سوی این نظام را بر عهده دارند. شرایطی که برای استانداردهای آموزشی در نظر گرفته می شود، حاصل مطالعات و پژوهش های علمی است.
همچنین فرایند استاندارد و استاندارد سازی در سازمان ها، می تواند فوائد بسیاری را به همراه داشته باشد بهره گیری از استانداردها می تواند موجب ساده سازی امور، امکان تعویض پذیری آنها و افزایش ایمنی فعالیت ها را به همراه داشته باشد و صرفه جویی در منابع انسانی و اقتصادی را موجب شود و دانشگاه شهیدباهنر متقاضی این استاندارد سازی است.
دکتر احتشام زاده نیز گفت: دانشگاه شهید باهنر متقاضی این است که به عنوان همکار استاندارد درخصوص استقرار الزامات در آزمایشگاه هایی که می توانند خدمات علمی آزمایشگاهی به جامعه بدهند اقدام کند.
وی افزود: هفته پژوهش سال جاری که نیمه دوم آذرماه برگزار می شود، افتتاح رسمی مرکز تحقیقات مقاومت مصالح و کنترل کیفیت سازه ها که درهمین خصوص بسیاری از آزمایش های مربوط به اندازه گیری و کنترل کیفی خواص مکانیکی (کشش، پیچش، خمش، فشار) انواع مصالح فلزی از میل گرد تا الیافی که ممکن است بعضی از صنایع استفاده کنند امسال به بهره برداری کامل خواهد رسید.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه شهیدباهنرکرمان گفت: ارتقای کیفیت محصولات یک کارخانه منوط به کنترل دقیق کیفیت آن است، کنترل کیفیت باید براساس خروجی آنالیزهایی باشد که روی مواد انجام می شود که این کنترل برعهده اداره استاندارد است و ما در دانشگاه متقاضی این ستسیم به عنوان همکار استاندارد در استان کرمان، صحه گذاری شویم.
بیگ زاده مدیر کل استاندارد کرمان گفت: ایام محرم را تسلیت می گویم و امیدوارم عزاداری های همه مورد قبول درگاه الهی واقع شود.
وی پس از بیان این جمله که دکترطاهر، از افتخارات استان کرمان هستند ابراز خرسندی کرد از اینکه در جمع دانشگاهیان حضور دارد.
سپس مدیرکل استاندارد کرمان، با تاکید بر هم افزایی و همدلی با سایر دستگاه ها برای استاندارد سازی، حفظ ایمنی و سلامت جامعه، گزارشی از عملکرد این اداره کل در افق تحول نظام استاندارد سازی کشور و استقرار رویکرد نوین ارائه  کرد.
وی افزود: اهمیت استاندارد برای تمام صنایع را برشمرد و بر ضرورت همکاری بیشتر استاندارد با دانشگاه تأکید کرد.
بیگ زاده به سه وظیفه اصلی اداره استاندارد اشاره کرد و گفت: نظارت بر کیفیت واحدهای تولیدی از ورودی تا خروجی، تدوین استاندارد، گرفتن گواهی برای کارخانه ها وتابع بودن آنها از استاندارد.
وی درادامه افزود: از تولیدات نمونه برداری می شود و آزمایشگاه های همکار این خروجی ها را مورد آزمایش قرارمی دهند، 700 واحد تولیدی در استان کرمان و 90 شرکت وجود دارد که توسط آزمایشگاه ملی و استان نظارت می شوند.
مدیرکل استاندارد به بازدیدهای دوره ای به دفعات 3یا 4 دوره در طول سال و همینطور به معرفی 3 سازمان مهم استاندارد در کل استان اشاره کرد که سازمان اول در شهرک صنعتی سیرجان و همینطور قدیمی ترین و دومین سازمان در رفسنجان و سازمان سوم در بم حضور دارد.
وی در ادامه به سهم امساله استاندارد که 50 استاندارد ملی و 2 استاندارد بین الملی است اشاره کرد.
بیگ زاده خاطر نشان کرد: یکی از شرایط گرفتن گواهی استاندارد کارخانه ها، حجم تولید و وسعت آن است. آموزش کنترل کیفی بخشی از وظایف سازمان استاندارد است.
وی بیان داشت: طرح طاها، به علاوه درآمد اصلی از واردات لوازم خودرو، نقدینگی این سازمان را افزایش داده است.
مدیرکل استاندارد کرمان همچنین در راستای اقتصاد مقاومتی مسئله استاندارد از مزرعه تا مصرف را مطرح کرد و زمینه همکاری های بیشتر با دانشگاه را خواستار شد.
بیگ زاده در ادامه برمسئله استاندارد بر روی مقامت مصالح و کنترل سازه ها و همینطور استاندارد مواد اولیه که صنایع از آنها استفاده می کنند تاکید داشت و ارتقای کیفیت محصولات کارخانه را منوط به کنترل دقیق کیفیت بر اساس خروجی مواد و آنالیز محصولات دانست. 
بیگ زاده به آسیب شناسی بهتر در سیستم ها تاکید کرد و بیان داشت که نگاه بهتر به مشکلات باید سیستمی باشد.
وی خواستار تشکیل کمیته هایی متشکل از دانشجویان صنایع مربوط و همچنین استادان علاقه مند شد.