رئیس دانشگاه رازی: تحقق شعار جامعه دانش بنیان ایجاب می کند که به طور جدی به دنبال رفع معضل بیکاری باشیم

۲۲ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۲:۳۵ کد : ۱۱۲۴۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۸۵
دکتر محمد ابراهیم اعلمی آل آقا رئیس دانشگاه رازی در نشست شورای مرکز رشد واحدهای فناوری گفت: امروز مشاغل جدید یک واقعیت است که باید برای جامعه تعریف و کشف شود. مشاغلی که جامعه امروز به شدت به آن نیاز د...
رئیس دانشگاه رازی: تحقق شعار جامعه دانش بنیان ایجاب می کند که به طور جدی به دنبال رفع معضل بیکاری باشیم
دکتر محمد ابراهیم اعلمی آل آقا رئیس دانشگاه رازی در نشست شورای مرکز رشد واحدهای فناوری گفت: امروز مشاغل جدید یک واقعیت است که باید برای جامعه تعریف و کشف شود. مشاغلی که جامعه امروز به شدت به آن نیاز دارد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر اعلمی اظهار داشت: تحقق شعار جامعه دانش بنیان ایجاب می کند که به طور جدی به دنبال رفع معضل بیکاری باشیم که نقش دانشگاه در این موضوع غیر قابل اجتناب است.
رئیس دانشگاه رازی  افزود: صرف نظر از تصویب ساختارها، انتقال دانشگاه ها به نسل سوم، رسالتی بزرگ بر عهده ما گذاشته است.
وی اظهار داشت: بسیاری از مشاغل جدید براساس خلاقیت و پویایی ذهن بوجود می آید همانند مشاغل جدیدی که در حوزه IT بوجود آمده است.
رئیس دانشگاه رازی گفت: اگر ما آمار فارغ التحصیلان را منتشر می کنیم در نسل سوم باید آمار شرکت های دانش بنیان ها را هم انعکاس دهیم و مانند فارغ التحصیلان خروجی شرکت های دانش بنیان داشته باشیم.
دکتر اعلمی افزود: اگر بخواهیم دانشگاه کارآفرین داشته باشیم باید براساس شاخص شرکت های دانش بنیان حرکت کنیم.
وی گفت: ورود مناسب تر دانشجویان به حوزه کار آفرینی زیر ساخت هایی را می طلبد که مهم‌ترین آنها به روز رسانی محتوای دروس، افزایش مهارت های حرفه ای و تثبیت ساختار منسجم کار آموزی است.
دکتر اعلمی افزود: باید این سه موضوع جدی تر گرفته شود تا شاهد دانشگاه نسل سوم باشیم.
وی از همکاران دانشگاهی خواست موضوع کارآموزی را براساس سرفصل دروس با جدیت بیشتری پیگیری کنند.
 در ادامه دکتر سهراب دل انگیزان مدیر مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه رازی گفت : مرکز رشد واحد های فناوری دانشگاه باید به عنوان یک واحد دانشگاهی محسوب شود و در برنامه های آینده و رتبه بندی دانشگاه ها نقش داشته باشد .
وی افزود: علیرغم وجود مشکلات فراوان مالی و ساختاری  که این مرکز با آن روبروست اما برنامه های توسعه مرکز رشد واحد های فناوری دانشگاه را به طور جدی پیگیری می کنیم .
مدیر مرکز رشد واحد های فناوری دانشگاه رازی گفت :  در دو سال گذشته، ساختمان مرکز رشد  با توسعه فیزیکی همراه بوده است اما این بخش از مرکز رشد فاقد تجهیزات است که امیدواریم با مساعدت دانشگاه تجهیز شود.
دکتر دل انگیزان تاکید کرد: عدم تصویب آیین نامه ها و شیوه نامه های  مرکز، باعث تاخیر تصویب مجوز قطعی مرکز شده است .
 وی تصریح کرد : در حال حاضر مر کز رشد دانشگاه  دارای سه شرکت دانش بنیان است که شرکت ایده سازان زیستی زاگرس مستقر در این مرکز در سطح کشور مطرح است.
دکتر دل انگیزان در خاتمه گفت: مرکز رشد واحد های فناوری  دانشگاه رازی تنها مرکز رشد کشور است که موفق به تاسیس صندوق قرض الحسنه اختصاصی شده است  که کمک های مالی به واحد های تابعه را بدون وابستگی  در دستور کار قرار داده است.
 


( ۱ )