رئیس دانشگاه رازی بر تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در دانشگاه ها با توجه بیشتر به پژوهش تاکید کرد

۲۷ دی ۱۳۹۴ | ۱۴:۳۹ کد : ۱۱۲۳۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۵۳
دکتر محمدابراهیم اعلمی‌آل‌آقا، رئیس دانشگاه رازی در نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و روسای پارک های علم و فناوری که در سالن جلسات حوزه ریاست دانشگاه برگزار شد، با اشاره به اهمیت توجه به پژوهش ...
دکتر محمدابراهیم اعلمی‌آل‌آقا، رئیس دانشگاه رازی در نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و روسای پارک های علم و فناوری که در سالن جلسات حوزه ریاست دانشگاه برگزار شد، با اشاره به اهمیت توجه به پژوهش در دانشگاه‌ها، گفت: دانشگاه رازی با دارا بودن چهره های سرشناس پژوهشگر و علمی مجموعه ای توانمند، در آموزش عالی کشور است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، وی ضمن قدردانی از حضور معاونان پژوهش و فناوری و روسای پارک های علم و فناوری منطقه 5 پژوهش و فناوری کشور و معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم و مدیران ستادی آن معاونت اظهار امیدواری کرد که این جلسات بتواند مشکلی از مشکلات پژوهش را در دانشگاه رفع کند.
 وی همچنین به حرکت مفید شکل گیری آزمایشگاه های مرکزی اشاره کرد و افزود : تا به حال حدود 130 آزمایشگاه در دانشگاه رازی به عضویت شبکه شاعا در آمده است، اما در امر پژوهش علیرغم تعلقات ذاتی همه دوستان در آموزش عالی کشور هنوز دانشگاه ها سهم کمی در تولید ناخالص ملی را دارا بوده که این خود یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری نیز می باشد.
دکتر اعلمی آل آقا، اظهار داشت: در زمینه پژوهش بستر مناسبی از لحاظ نیروی انسانی متخصص شامل یکصدهزار نفر عضو هیئت علمی و جمع کثیری از دانشجویان فعال وجود دارند، بویژه در بخش تحصیلات تکمیلی که باید به عنوان یک فرصت به این موضوع نگاه کرد.
رئیس دانشگاه، به کمبود بودجه‌ پژوهشی در کشور اشاره کرد و ادامه داد: بسیاری از وسایل آزمایشگاهی دانشگاه ها به علت فرسوده بودن نیاز به تعمیر داشته که با برآورد انجام شده این کار در دانشگاه رازی نیاز به صرف هزینه ای بالغ بر 2 تا 3 میلیارد تومان می باشد و نبود این اعتبار یعنی به کار نگرفتن وسایل آزمایشگاهی به ارزش ده ها میلیارد تومان که می توانست در خدمت پژوهش قرار گیرد و امروز این کار صورت نمی گیرد.
دکتر اعلمی‌آل‌آقا، خاطرنشان کرد: شاید بتوان گفت تحقق بخشی از اقتصاد مقاومتی در دانشگاه ها در رابطه با آزمایشگاه های مرکزی می باشد که باید با جدیت به آن پرداخته شود.
دکتر اعلمی‌آل‌آقا، در ادامه با بیان اینکه پژوهش‌ها باید بر مبنای نیاز مردم و مشکلات و خواست جامعه باشد، اظهار کرد: در برخی از موارد درد مردم را می‌بینیم و می‌دانیم چه مشکلاتی دارند، مانند معضل ریزگردها و مشکل جنگل های بلوط در استان کرمانشاه، اما در پژوهش‌ها به آن توجه نمی‌کنیم با وجود اینکه پتانسیل‌های خوبی در حوزه نیروهای پژوهشگر داریم، اما به خوبی از آن استفاده نمی‌شود.
دکتر اعلمی آل آقا، در پایان بر اینکه تقاضا برای پژوهش و پژوهش‌های ما باید پیوست استاندارد داشته باشند، تاکید کرد و افزود : متاسفانه تاکنون تحرک جدی در این بخش دیده نشده است.