رئیس دانشگاه حکیم سبزواری: انتخاب رشته؛ آزمونی دشوارتر از کنکوراست

۱۸ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۲:۳۱ کد : ۱۱۲۳۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۹۵
دکترجواد حدادنیا رئیس دانشگاه حکیم سبزواری درنشست معرفی توانمندی های دانشگاه های شهرستان، گفت: انتخاب رشته تحصیلی برای ورود به دانشگاه ها برای بسیاری از داوطلبان دشوارتر از آزمون سراسری به نظر می رسد ...
دکترجواد حدادنیا رئیس دانشگاه حکیم سبزواری درنشست معرفی توانمندی های دانشگاه های شهرستان، گفت: انتخاب رشته تحصیلی برای ورود به دانشگاه ها برای بسیاری از داوطلبان دشوارتر از آزمون سراسری به نظر می رسد زیرا این انتخاب مسیر زندگی آنان را در آینده تعیین می کند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترحدادنیا با اشاره به اینکه دنیای امروز آموزش عالی،دنیای رشته هاست، گفت: یکی از دغدغه های اصلی داوطلبین کنکور انتخاب درست رشته تحصیلی است که به واقع آینده فرد در گرو این انتخاب است.
وی برگزاری این نشست و همایش انتخاب رشته کنکور در روزهای آینده را در راستای بالابردن بینش و آگاهی مشاوران تحصیلی و خانواده ها نسبت به پتانسیل ها و ظرفیت های دانشگاه های شهرستان عنوان کرد و افزود:  برآنیم تا با برگزاری این همایش ها  تا حد زیادی دغدغه ها و نگرانی های داوطلبین و والدین آنها را در انتخاب درست رشته تحصیلی  برطرف سازیم.
دکترحدادنیا درادامه خطاب به مشاوران تحصیلی حاضر درجمع، یادآور شد: امر مشاوره تحصیلی و انتخاب رشته داوطلبان امری بسیار خطیر است و ما به عنوان جامعه دانشگاهی شهرستان از شما مشاوران و دست اندرکاران این امر می خواهیم در مشاوره و راهنمایی داوطلبان دقت کنید.
رئیس دانشگاه حکیم سبزواری با عنوان اینکه مشاوران امر انتخاب رشته رسالت دارند داوطلب را با مشکلات و مصایب زندگی در خارج شهر خود آشنا کنند، تاکید کرد: انتخاب صحیح و آگاهانه رشته تحصیلی و دانشگاه، متناسب با علایق و توانمندی های داوطلب، تنها با علم به تمامی جوانب، شرایط و شناخت مناسب نسبت به رشته ها و فضای علمی، صنعتی، فرهنگی دانشگاه ها میسر می شود.
وی همچنین یاد آور شد: امسال ۹۰۰هزار نفر داوطلب ورود به دانشگاه ها و مراکز عالی در کنکور سراسری شرکت داشتند درحالی که ظرفیت صندلی های خالی اعلام شده دانشگاه ها یک میلیون و ۲۸۰هزار صندلی است.
دکترحدادنیا گفت: این تعداد ظرفیت ممکن است این تصور را در  اذهان ایجاد کند که هر داوطلب شرکت در کنکور وارد دانشگاه خواهد شد و این تفکر خود سبب ایجاد حاشیه امنیتی کاذب برای داوطلب می شود.
رئیس دانشگاه حکیم سبزواری ابراز داشت: باید بدانید ازاین ۹۰۰هزار نفر تنها ۶۰ هزار داوطلب دانشگاه دولتی و به اصلاح شهریه نپرداز هستند و بنابراین رقابت تنگاتنگی و فشرده ای در کشور جهت تسخیر این ۶۰ هزار صندلی وجود دارد،  زیرا تمامی داوطلبان تمایل دارند به سمت شهریه نپرداختن برود.
دکترحدادنیا در ادامه با اشاره به اینکه سبزوار شهری دانشگاهی است و از جمعیت ۲۴۰هزار نفری سبزوار بالغ بر۴۰ هزار نفر دانشجو هستند ، خاطر نشان کرد: یعنی در سبزوار  به ازای هر ۶ نفر ما یک دانشجو داریم.
دکترحدادنیا درخاتمه سخنانش از مشاوران تحصیلی خواست با شناخت خوب و آگاهی نسبت به ظرفیت های دانشگاه های  شهرستان در امر راهنمایی داوطلبان کنکور و جهت دهی درست سرمایه های انسانی آینده سبزوار کوشا باشند.
گفتنی است درابتدای این نشست دکتربینش رئیس آموزش و پرورش شهرستان طی سخنانی به واکاوی موارد و مسائلی که مشاوران تحصیلی باید در امر انتخاب رشته داوطلبین کنکور درنظر داشته باشند پرداخت و در ادامه روسای دانشگاه های آزاد اسلامی، تربیت معلم، پیام نور و مسئولان دانشگاه های علوم پزشکی و فن آوری های نوین و معاون آموزشی دانشگاه حکیم سبزواری طی سخنانی و با ارائه اسلاید و فیلم به تبیین و معرفی توانمندی های مراکز دانشگاهی سبزوار پرداختند.