رئیس دانشگاه حضرت معصومه(س) : بودجه پژوهش های بنیادی باید در اختیار دانشگاه ها و پژوهشگاه ها قرار گیرد

۲۲ دی ۱۳۹۳ | ۱۲:۴۶ کد : ۱۱۲۲۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۷۸
دکتر علی رضا باقری ثالث  ، رئیس دانشگاه حضرت معصومه(س) گفت : بودجه پژوهش های بنیادی باید در اختیار دانشگاه ها و پژوهشگاه ها قرار گیرد . به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر باقری ثالث  ...

دکتر علی رضا باقری ثالث  ، رئیس دانشگاه حضرت معصومه(س) گفت : بودجه پژوهش های بنیادی باید در اختیار دانشگاه ها و پژوهشگاه ها قرار گیرد .

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر باقری ثالث  در خصوص تاثیر برپایی هفته پژوهش و فناوری در تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه گفت: حداقل تاثیر آن جلب توجه دست اندرکاران و سیاستگذاران عرصه های مختلف به اهمیت و ضرورت پژوهش و فراهم ساختن زمینه های اولیه شناسایی و به کارگیری یافته های پژوهشی است.

رئیس دانشگاه حضرت معصومه(س) در مورد وجود نمونه های عملی در دانشگاه حضرت معصومه(س) تصریح کرد: چاپ ده ها عنوان کتاب و مجله در رشته های دایر در دانشگاه می تواند در حوزه عمل به کار آید لکن نمونه عملی که یافته پژوهشی تبدیل به ثروت شود  به دلیل عدم فراهم بودن  بستر های لازم وجود ندارد.

وی در خصوص بهتر برگزاری مراسم هفته پژوهش و فناوری گفت: تلاش برای هدایت پژوهشگران و یافته های پژوهشی آنها ، تدوین و اجرای سازوکارهای دقیق برای انتخاب و بهره برداری از یافته های پژوهشی برتر در تمامی حوزه های علمی، ایجاد غرفه ای جهت ارائه نیازهای بخشهای مختلف کشور به پژوهشگران وایجاد غرفه ای تحت عنوان ارتباط صنعت و دانشگاه می تواند در این راه کمک کند.

دکتر باقری ثالث  درخصوص راهکارهای گسترش و تقویت واقع گرایانه و عملی صنعت و دانشگاه افزود: مکلف نمودن دستگاه های اجرایی و حتی شرکت های بخش خصوصی برای همکاری با دانشگاه ها  وحضور اعضای هیئت علمی در دستگاه های اجرایی به عنوان مشاوردرتقویت واقع گرایانه و عملی صنعت و دانشگاه تاثیر به سزایی دارد.

وی نقش دولت را در تقویت پارکهای علم و فناوری و مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان نقشی کلیدی دانست و گفت: مهم ترین نقش دولت در این زمینه، ارائه کمک های مشاوره ای و تخصصی و سایر حمایت های مادی و قانونی است.

رئیس دانشگاه حضرت معصومه(س) میزان هماهنگی و همکاری دستگاه های اجرایی استان قم با مراکز دانشگاهی پژوهشی و فناوری استان را چندان مطلوب ندانست و افزود: تقاضای چندانی از سوی دستگاه های اجرایی جهت انجام همکاری پژوهشی با دانشگاه ها وجود ندارد و به نظر می رسد در صورتی که ظرفیت بالای دانشگاه ها برای دستگاه های اجرایی تبیین شود اقبال انجام پروژه ها توسط دانشگاه ها بیشتر خواهد شد.

وی در خصوص تخصیص بودجه پژوهش در سطح کشور گفت:باید بودجه پژوهش های بنیادی در اختیار دانشگاه ها و پژوهشگاه ها قرار گیردو تخصیص بودجه پژوهشی به دستگاه های اجرایی منوط به انجام همکاری های پژوهشی با دانشگاه ها و اعضای هیئت علمی شود.

دکتر باقری ثالث در پایان به راهکارهای عملی برای گسترش امر پژوهش اشاره کرد و گفت:جلوگیری از هدر دادن توان پژوهشگران از طریق تکرار پژوهش ها،ضرورت هماهنگی بین رشته های مختلف دانشگاهی،تلاش برای استفاده از توانمندی های محققان ایرانی،تلاش برای افزایش ارتباط بین تصمیم گیران (درتمامی عرصه ها و سطوح ملی، منطقه ای، استانی، سازمانی) و پژوهشگران،به کارگیری نظام اطلاع رسانی،ضرورت نظارت شدید بر تحقیقات، برگزاری دوره های آموزشی در زمینه روش تحقیق،توجه به سرمایه گذاری در تحقیقات،اصلاح نظام ها و ساختارهای توزیع اعتبارات تحقیقات در سطوح ملی واعطای بودجه پژوهشی با دستگاه های اجرایی برای عقد قرارداد پژوهشی با دانشگاه هامی تواند به گسترش پژوهش کمک کند.