رئیس دانشگاه جندی شاپور در پیامی فرا رسیدن روز جهانی علم را تبریک گفت

۲۰ آبان ۱۳۹۳ | ۱۲:۰۷ کد : ۱۱۲۲۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۴۲
دکتر عصاری رئیس دانشگاه جندی شاپور طی پیامی فرا رسیدن نوزدهم آبان ماه روز جهانی علم "را به تمامی تلاشگران عرصه علم و تحقیق و علم آموزی تبریک و تهنیت گفت. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این ...
دکتر عصاری رئیس دانشگاه جندی شاپور طی پیامی فرا رسیدن نوزدهم آبان ماه روز جهانی علم "را به تمامی تلاشگران عرصه علم و تحقیق و علم آموزی تبریک و تهنیت گفت.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این پیام آمده است: امروز ما برای تربیت نسل آینده کشورمان، باید جامعه ای دانش محور و آگاه داشته باشیم و برای شناسایی چالش‌های جدید پیش رو، علم را به خدمت بگیریم و به دنبال پاسخ‌ها و راه‌حل‌های نوآورانه باشیم. به همین دلیل است که همه شاخه‌های علم برای رسیدن به اهداف فوق باید در اختیار گرفته شوند و علم در جامعه فراگیر شود.
وی با اشاره به شعار این روز گفت: از دانشگاه جندی شاپور باستان به عنوان نخستین نهضت و مکتب علمی جهانی در ایران که خدمات فراوان علمی به دنیا ارائه داده میتوان نام برد. همچنین نقش بی بدیل و تمدن ساز بشری این دانشگاه در عرصه جهانی، منجر به توسعه علمی بشر از حدود 1800 سال پیش شده است.
دکتر عصاری در ادامه این پیام می افزاید: در این دانشگاه باستانی برای اولین بار در دنیا در یک محیط علمی، دانشمندانی از ادیان و علوم مختلف از سرتاسر دنیا گرد آمده و زمینه گفتگو و تعامل علمی جهت رفع مشکلات بشری فراهم شده است. باید در عصر حاضر باالگوگیری از روشی که در این دانشگاه باستانی مرسوم بوده و بهره گیری از همه منابع موجود نسخه جدیدی از مرکز علمی و پژوهشی ایجاد کنیم. امید داریم نسلی از فرزندان این سرزمین تربیت شوند تا در آینده نزدیک بتوانند علاوه بر دست یابی به دانایی و توسعه، صلح همراه با عدالت و سربلندی را نیز برای ایران اسلامی به ارمغان آورند.
گفتنی است پس از کنفرانس جهانی علوم در سال 1999 میلادی، سازمان یونسکو و شورای بین المللی علوم از سال 2001(1380)، دهم نوامبر برابر با 19 آبان ماه را به عنوان «روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه» اعلام کردند. شورای عالی انقلاب فرهنگی که این مناسبت را در تقویم رسمی سال 1394 درج کرده است. با هدف توجه دادن بیشتر مردم به مقوله علم ورزی و استفاده از علم در مسیر صلح و توسعه پایدار، بهبود زندگی مردم و ضرورت همراهی علم با اخلاق و خرد را با عنوان روز جهانی علم نام گذاری کرده است.