رئیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته: بخش خصوصی باید به کمک حوزه اشتغال جوانان بیاید

۲۵ مهر ۱۳۹۴ | ۱۵:۴۰ کد : ۱۱۲۱۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۸۵
دکتر محمد میرزایی رئیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته گفت: بخش خصوصی توانمندی که بتواند ‌جوابگوی رشد و ایجاد اشتغال برای خیل عظیم جمعیت جوان‌ باشد، نداریم. به گزارش روابط عمومی وزارت ع...
رئیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته: بخش خصوصی باید به کمک حوزه اشتغال جوانان بیاید
دکتر محمد میرزایی رئیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته گفت: بخش خصوصی توانمندی که بتواند ‌جوابگوی رشد و ایجاد اشتغال برای خیل عظیم جمعیت جوان‌ باشد، نداریم.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر میرزایی در آیین افتتاحیه نخستین جشنواره تجاری‌سازی فناوری‌های پیشرفته با رویکرد دانشگاه کارآفرین با اشاره به چالش‌های توسعه فناوری کشور اظهار داشت: امروز بیکاری، تورم و عدم رشد کافی همه‌ دلسوزان اعم از مسئولان و غیرمسئولان را به فکر واداشته‌ است و همه می‌گویند چرا نباید همراه با کشور‌های پیشرفته پیش برویم.
وی تصریح کرد: یکی از چالش‌ها و مسائل اساسی کم‌رنگ بودن نقش بخش خصوصی در اقتصاد است؛ ‌در صورتی که این بخش باید سهمی بزرگ درتوسعه حوزه‌های فناوری و نوآوری کشور داشته باشد.
وی اضافه کرد: هر وقت بخش خصوصی در اقتصاد نقش جدی نداشته باشد، طبیعتاً نوآوری‌، پژوهش و توسعه فناوری هم رونق جدی ندارد.
دکتر میرزایی ضعف در همکاری‌های بین‌المللی را چالش دوم عنوان کرد و گفت: طی 10 سال گذشته ‌در این زمینه ضعیف‌تر شده‌ایم و امروز نیاز به مراودات زیاد بین‌المللی بویژه در زمینه‌های علم و فناوری‌ داریم.
وی رقابت را سازنده جوامع پیشرفته در قرن حاضر دانست و گفت: اگر رقابت در بخش خصوصی و دولتی نباشد پیشرفتی نیست و لازمه رقابت همکاری‌های بین‌المللی و باز شدن فضای کار است.
رئیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته با اشاره به اینکه فارغ‌التحصیلان بیکار تقریباً دو برابر بیکاران معمولی هستند، ادامه داد: ضعف آموزش و توسعه کمی بدون کیفیت سبب شده است که امروز فقط در ارائه آمار فارغ‌التحصیلان پیش‌رو باشیم.
وی افزود: بخش خصوصی می‌تواند جهت‌دهنده تحقیقات دانشگاهی باشد و نیرویی تربیت کند که در اجتماع مفید واقع شود.
وی خاطر‌نشان کرد: تاکنون 95 درصد بودجه را از دولت و چاه‌های نفت گرفته‌ایم، لذا جهت‌گیری تنها آموزشی بوده است، اما امروز با توجه به ارزان شدن نفت و جمعیت 80 میلیونی باید با توسل به علم و فناوری و تجاری‌سازی ایده‌های فناور بتوانیم شغل و ثروت ایجاد کنیم.