رئیس دانشگاه تبریز:مجلس شورای اسلامی، ثمره انقلاب مشروطه ومجاهدات رادمردانی همچون ستارخان است

۲۴ آبان ۱۳۹۳ | ۱۴:۱۲ کد : ۱۱۲۰۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۰۷
دکتر محمدرضا پور محمدی رئیس دانشگاه تبریز در نشست علمی تخصصی یکصدمین سالگرد درگذشت ستارخان، سردار ملی که در کتابخانه موزه و اسناد مجلس شورای اسلامی تهران برگزار شد، گفت: مجلس شورای اسلامی ثمره انقلا...
دکتر محمدرضا پور محمدی رئیس دانشگاه تبریز در نشست علمی تخصصی یکصدمین سالگرد درگذشت ستارخان، سردار ملی که در کتابخانه موزه و اسناد مجلس شورای اسلامی تهران برگزار شد، گفت: مجلس شورای اسلامی ثمره انقلاب مشروطه و مجاهدات رادمردانی همچون ستارخان سردار ملی است .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر پورمحمدی آگاهی سیاسی، شعور و ایران دوستی مردم این آذربایجان  را بسیار متعالی خواند و افزود: آذربایجان، در نهضت مشروطیت نقش برجسته ای داشت که انتشار بیش از یکصد و ده نشریه در آذربایجان در عصر مشروطه شاهد این گفتار است
 وی ستارخان را یکی از تاثیرگزارترین و شجاع ترین سرداران و مبارزان قیام مشروطه و دفاع از آذربایجان خواند و تصریح کرد: نقش  دلیرمردان آذربایجان در حفظ وحدت و همبستگی ملی و پیروزی نهضت مشروطه بسیار پررنگ است و موقعیت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی آذربایجان شرایطی را فراهم آورد تا هویت ملی (اسلامی- ایرانی) در بین مردم و نخبگان آن نمود برجسته‌ای داشته باشد.
رئیس دانشگاه تبریز افزود: هویت ملی یا همگانی در ایران بر عکس کشورهای دیگر نه در قرون اخیر بلکه در درازنای تاریخ شکل گرفته است. این هویت دو بخش جدانشدنی دارد که اسلام و اهل‌بیت(ع) دوستی، بخش مهمی از هویت ایرانی است که در این عرصه نیز آذربایجان به عنوان اولین پایتخت تشیع، نقشی مهم دارد.
وی در خاتمه اظهار امیدواری کرد: امید است شاهد برگزاری چنین برنامه هایی در مورد سایر مفاخر ملی همانند شهید میرزا علی ثقه الاسلام تبریزی شهید روزعاشورای تبریز، شهید شیخ محمد خیابانی و شهید میرزا کوچک خان جنگلی باشیم.
گفتنی است نشست علمی تخصصی یکصدمین سالگرد درگذشت ستارخان، سردار ملی ایران با حضور مسئولان کشوری، استانی و نمایندگان مجلس و با همکاری موسسه تاریخ و فرهنگ دیار کهن، دانشگاه تبریز، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای، سازمان اسناد و کتابخانه ملی و روزنامه مهد آزادی، در تالار شهید مدرس مجلس شورای اسلامی برگزار شد.