رئیس دانشگاه تبریز: نور همواره نمادی از عالم ملکوت و معنا بوده است

۱۴ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۲ کد : ۱۱۲۰۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۹۱
همایش و بزرگداشت سال جهانی نور، از سوی دانشگاه تبریز و با همکاری شهرداری تبریز برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدرضا پور محمدی رئیس دانشگاه تبریز در مراسم افتتاحیه این مراسم که در خص...
همایش و بزرگداشت سال جهانی نور، از سوی دانشگاه تبریز و با همکاری شهرداری تبریز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدرضا پور محمدی رئیس دانشگاه تبریز در مراسم افتتاحیه این مراسم که در خصوص نقش نور در فضاهای شهری سخن می گفت، تصریح کرد:  از قرن 17 استفاده از نور مورد توجه قرار گرفته که ایجاد امنیت در فضاهای شهری، روشنایی فضاهای شهری، کارکرد تفریحی در شهر،کارکردهای زیبایی شناسانه در شهر، کارکرد فرهنگی و کارکرد بازرگانی- تبلیغاتی در شهر از کارکردهای اصلی نور در فضای شهری است.
دکتر محمدرضا پور محمدی افزود: بشر هنوز قادر نیست آنطور که دلخواه اوست، نور را به محیط های باز و نامحدود انتقال دهد، چراکه تنها با نظری به مشکلات موجود در این امر، در می یابیم که بکار گیری تجهیزات کامل نوری، در فضاهای نامحدود و باز Open  space امری است پرهزینه و تا حدودی غیر ممکن.
وی گفت: با ارایه یک سیستم نوری ثابت و مناسب صنعتی کردن نور، شدید و ملایم نمودن آن، تنوع رنگ و تراکم نور، رنگ نور و جهت تابش آن می توان به اجسام روح، شکل و فرم داد و تنها در شب نمایش چنین هماهنگی بین نور و رنگ را به نمایش گذاشت که در این راه باید نظر متخصصین و طراحان در زمینه نورپردازی در زیباسازی محیط شهری بهره برد.
استاد برنامه ریزی شهری دانشگاه تبریز در ادامه گفت: علی رغم علاقه بشر به نور از دیرباز، در رابطه با نورپردازی و به کارگیری آن در  فضاهای عمومی شهرها تا اواسط  قرن 19 پیشرفت خاصی وجود نداشته است.
به گفته وی، در ایران سابقه پردیس سازی بنا بر اسناد علمی و تاریخی به قرن چهار میلادی بر می گردد و تأمین روشنایی باغ های ایرانی از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است، بطوری که برای روشن کردن بخش های مختلف باغ خصوصاً اطراف استخر یا حوض مرکزی از انواع چراغ های روشنایی دستی، قندیل های نوری و فانوس ها با طرح و نقوش  تزئینی مختلف که معرف ذوق و سلیقه هنرمند ایرانی بوده است استفاده شده است.
در ادامه دکتر  اسماعیل جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی، در این مراسم، نور را بنیان و اساس اکثر پدیده ها خواند و گفت: نور در توسعه زندگی بشر  نظیر علوم پزشکی، صنعت، کشاورزی و نظامی نقش بسیار مهمی دارد؛ چنان که تصور زندگی بدون نور غیر ممکن است.
وی افزود: باید این نعمت را برای رفع مشکلات جامعه بشری بکار برد و برای استفاده بهینه باید روش های نوینی بکار گرفته شود؛ البته کشور ما در استفاده از این تکنولوژی فاصله چندانی با کشورهای دنیا ندارد و آمادگی کامل داریم تا از سازمان ها، نهاد ها و ارگان های مختلف در تدوین پایان نامه ها و مقالات مختلف علمی دراین زمینه حمایت کنیم.
سپس دکترمحمد عزتی معاون شهرسازی و معماری شهرداری کلان شهرتبریز نیز با اشاره به اهمیت نور در گردشگری و شهرسازی گفت: نور و استفاده صحیح  از نور با بهره گیری از شیوه های نوین می تواند ما را در امر گردشگری یاری کند و با زیبا سازی فضاهای شهری بوسیله نور است که جذب توریست و گردشگر ممکن می شود.
در ادامه دکتر سهراب احمدی دبیر بزرگداشت سال جهانی نور در استان و دکتر رضا خلیلی سرپرست سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز گزارشی از روند برگزاری این همایش و نیز برنامه های این ستاد در استان، طی امسال ارائه کردند.
همچنین در این مراسم دکتر رضا خردمند عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز در موضوع «نور و کاربردهای آن» و دکتر سید حسین راستا، استاد دانشگاه علوم پزشکی در موضوع « نور و افق های نوین در پزشکی» سخنرانی کردند و در پایان از عوامل اجرایی و علمی تقدیر شد. 
گفتنی است، سال 2015 از سوی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) به نام سال جهانی نور نامگذاری شده است و این همایش به همت دانشکده فیزیک دانشگاه تبریز و سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز در در  تالار اندیشه ایل‌گلی تبریز برگزار شد و دکتر حبیب تجلی استاد بازنشسته دانشگاه تبریز، به عنوان رئیس ستاد ملی سال جهانی نور انتخاب شده است.