اولین نشست اقتصاد دانش بنیان در پارک علم و فناوری مازندران برگزار شد

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۳:۳۰ کد : ۱۱۱۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۸۹
اولین نشست اقتصاد دانش بنیان با حضور مدیران شرکت ها و صاحبان صنایع با هدف آشنایی با فرآیند اخذ تائیدیه دانش بنیان و استفاده از مزایایی قانونی و همچنین فرآیند عضویت در پارک علم و فناوری مازندران و بهره...
 اولین نشست اقتصاد دانش بنیان در پارک علم و فناوری مازندران برگزار شد
اولین نشست اقتصاد دانش بنیان با حضور مدیران شرکت ها و صاحبان صنایع با هدف آشنایی با فرآیند اخذ تائیدیه دانش بنیان و استفاده از مزایایی قانونی و همچنین فرآیند عضویت در پارک علم و فناوری مازندران و بهره مندی از قوانین منطقه آزاد تجاری در شهرستان آمل برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر علی معتمدزادگان در این نشست هم‌اندیشی که با حضور صاحبان صنایع استان مازندران برگزار شد، اظهار کرد: رابطه بین دانشگاه و صنعت پیشرفت جامعه‌ای را به همراه می‌آورد.
رئیس پارک علم و فناوری مازندران با تاکید بر اینکه سیاست ابلاغی کشور تمرکز بر روی اقتصاد دانش‌بنیان است، خاطرنشان کرد: اقتصاد دانش‌بنیان درآمدزا است و به همین دلیل فعالیت‌های تکنولوژی‌محور امروزه باید در دستور کار صاحبان صنایع و سرمایه‌گذاران قرار گیرد. وی اقتصاد دانش بنیان را اقتصاد مبتنی بر علم دانست و افزود: اقتصاد مبتنی بر علم و دانش موجب رشد و توسعه پایدار جامعه و درنهایت تحقق اقتصاد مقاومتی می شود.
رئیس پارک علم و فناوری مازندران  با اشاره به اینکه فعالیت های تکنولوژی‌محور باید در دستور کار صاحبان صنایع و سرمایه‌گذاران قرار گیرد، گفت: دولت با ایجاد پارک های علم و فناوری و حمایت از شرکت های دانش بنیان فرصت‌های بسیاری را برای صنایع ایجاد کرده تا محصولاتی تکنولوژی‌محور تولید کنند.
وی گفت: بزرگترین مشکل محصولات رقابت‌پذیر نبودن آنها با دیگر تولیدهای دنیا است که مهم‌ترین دلیل آن به کیفیت لازم برمی‌گردد.
دکتر معتمدزادگان افزود: پائین آوردن قیمت تمام شده از دیگر برنامه‌هایی است که با داشتن کیفیت لازم موجب ایجاد رقابت‌پذیری می‌شود اما صاحبان صنایع در پایین آوردن قیمت تمام شده دچار مشکل هستند چرا که مواد اولیه قیمت بالایی دارند. 
وی با بیان اینکه پارک های علم و فناوری همانند مناطق آزاد تجاری می باشند گفت: واحد های فناور و شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری از تمامی مزایای قانونی و حقوقی مناطق آزاد تجاری بهره مند می شوند.
رئیس پارک علم و فناوری مازندران تصریح کرد: صندوق پژوهش و فناوری مازندران تشکیل شده است و در این صندوق باید مشارکت‌ها به صورت 49 درصد دولتی و 51 درصد خصوصی باشد. 
دکتر معتمدزادگان خاطرنشان کرد: این صندوق باید دارای یک میلیارد تومان سرمایه نقدی و 2 میلیارد تومان سرمایه تعهدی داشته باشد هر چند در این بین تلاش‌های فراوانی برای ایجاد رایزنی با صاحبان صنعت در استان داشتیم.
وی افزود: مجمع خیران علم و فناوری مازندران با تشکیل هیئت امنا از میان افراد تاثیرگذار و فعال در بخش صنعتی و تجاری آغاز شده است تا خیران در کنار دولت به پیشبرد اهداف تولیدی و صنعتی بپردازند. 
این مجمع برای استفاده از ظرفیت های مردم و خیرین در جهت حمایت از حوزه علم و فناوری تشکیل شده است که قادر خواهد بود از این ظرفیت ها برای تجاری سازی و توسعه اقتصاد مبتنی بر دانش به منظور فراهم کردن زمینه اشتغال جوانان استفاده کند.
در پایان این نشست از رییس دانشگاه علمی کاربردی فذا آمل، مدیرعامل شرکت دانش بنیان فولاد رافع(دابو صنعت) و مدیرعامل شرکت دانش بنیان خزر الکتریک قدردانی شد.