رئیس جمهوری از شرکت پالایشگاه زیستی ریز جلبک قشم بازدید کرد

۱۹ فروردین ۱۳۹۴ | ۱۶:۰۵ کد : ۱۱۱۲۲ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۷۹۵
پروفسورنسرین معظمی استاد پژوهشکده بیوتکنولوژی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و مجری قرارداد انتقال فناوری تولید بیوسوخت و مواد دارویی دردیدار با رئیس جمهوری درخصوص تاسیس اولین زیست پالایشگاه خاور...
پروفسورنسرین معظمی استاد پژوهشکده بیوتکنولوژی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و مجری قرارداد انتقال فناوری تولید بیوسوخت و مواد دارویی دردیدار با رئیس جمهوری درخصوص تاسیس اولین زیست پالایشگاه خاورمیانه سخن گفت.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، درنشست رئیس جمهوری با موسسان ومحققان شرکت پالایشگاه زیستی ریزجلبک قشم، دکترمعظمی ازمیکروجلبک‌های خلیج فارس به معرفی فناوری‌های تولید بیودیزل، بیوجت و محصولات پیشگیری کننده از بیماری‌های دوران کهولت جایگاه پرداخت.
دراین نشست که رئیس شورای عالی مناطق آزاد، وزیربهداشت درمان و آموزش پزشکی و روسای مناطق آزاد کشور درجزیره قشم حضور داشت درخصوص اهمیت ایجاد اولین زیست پالایشگاه خاورمیانه در کشور و نقش آن درمقام  الگویی برای برنامه‌های اجرایی گذار از اقتصاد وابسته به منابع فسیلی به اقتصاد دانش‌بنیان بحث و تبادل نظر شد .
دکترمعظمی با اشاره به گزارش‌ها و ارزیابی‌های جهانی بیان داشت که ایران با داشتن همه شرایط کشت و پرورش میکروالگ‌ها می‌تواند در صدر همه کشورهای جهان برای تولید محصولات میکروالگ و بازار خالی و گسترده آن قرار گیرد و اولین تجربه اقتصاد دانش بنیان را به اجرا درآورد.
وی افزود: این زیست پالایشگاه  با بودجه‌ای معادل یک میلیارد دلار و به وسعت هزار هکتار درمحدوده دوستکو درجزیره قشم دردست احداث است و گستره صنعتی آن علاوه بر تولید محصولات با ارزش اقتصادی قابل ارائه دربازارهای جهانی به‌ازای هرهکتار کشت 5 فرصت شغلی و برای 1000 هکتار کشت و پرورش میکروالگ 5000 فرصت شغلی مستقیم را برای دانش‌آموختگان و ساحل‌نشینان کشور فراهم می‌آورد.

( ۲ )