رئیس پژوهشگاه شاخص‌پژوه بر لزوم جهت‌دهی ‌وقف‌ به سمت امور پژوهشی‌ تاکید کرد

۲۷ اسفند ۱۳۹۲ | ۱۲:۵۰ کد : ۱۱۰۹۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۰۷
رئیس پژوهشگاه شاخص‌پژوه اصفهان با بیان اینکه دولت توان پشتیبانی از تمام پژوهش‌های مورد نظر در کشور را ندارد، گفت: بزرگان باید وقفیات کشور را به سمت پژوهش جهت‌دهی کنند تا به اهداف متعالی اسلامی دست یاب...
رئیس پژوهشگاه شاخص‌پژوه اصفهان با بیان اینکه دولت توان پشتیبانی از تمام پژوهش‌های مورد نظر در کشور را ندارد، گفت: بزرگان باید وقفیات کشور را به سمت پژوهش جهت‌دهی کنند تا به اهداف متعالی اسلامی دست یابیم .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر امیر محمود‌زاده با اشاره به اینکه وقف در کشور‌های غربی جایگاهی ‌ویژه و مهم دارد، اظهار داشت: بسیاری از کارشناسان اقتصادی یکی از دلایل رشد و توسعه اقتصادی در کشور‌های غربی را توجه ویژه آنها به وقف می‌دانند، چراکه در وقف اختیار و انگیزه‌های شخصی برای هدر رفتن سرمایه وجود ندارد.
وی در ادامه افزود: همچنین مسئولان و متولیان امور وقف در این مراکز ضمن اینکه موظف به حفظ سرمایه اولیه هستند، باید برای کسب درآمد از موقوفات برای تأمین هزینه‌های ناشی از موقوفات برای گردش کار آنها تلاش مضاعف کنند.
رئیس پژوهشگاه شاخص‌پژوه اصفهان با تأکید بر اینکه بدون شک غربی‌ها شیوه اداره مراکز علمی توسط موقوفات را از ما اقتباس کرده‌اند و در کشو‌رهای خود اجرا می‌کنند، تصریح کرد: در صورتی که حدود 700 سال پیش موقوفه رشیدالدین فضل‌الله مشهور به نام ربع رشیدی به عنوان یک شهرک بزرگ دانشگاهی در اطراف تبریز بوده که تمام علوم در این شهرک تدریس می‌شده است.
دکترمحمود زاده با اشاره به اینکه در یک کنکاش انجام گرفته، این موقوفه در 14 استان فعلی ما و همچنین پنج کشور خارجی موقوفات دارد، اضافه کرد: ربع رشیدی شهری کوچک شامل کتابخانه، مدرسه، مسجد، دار‌الأیتام، حمام، مهمانسرا، بیمارستان، مدارس عالی و کارگاه‌های صنعتی بوده است.
وی با بیان اینکه فضل‌الله همدانی برای تأمین هزینه‌های این مرکز املاک فراوانی را در نقاط مختلف اعم از ایران قدیم، بخش‌هایی از عراق، افغانستان، گرجستان، ولایت روم، آذربایجان و سوریه وقف این مرکز کرده است، تأکید کرد: در صورتی که در حال حاضر هاروارد به عنوان بزرگترین دانشگاه آمریکا همانند بسیاری دیگر از مراکز آموزش عالی ایالات متحده توسط موقوفات اداره می‌شود که شیوه اداره این دانشگاه از وقف‌نامه‌های ایران گرفته شده است.
وی با تأکید بر اینکه رئیس دانشگاه هاروارد، دارایی‌های دارایی های این دانشگاه از موقوفات را حدود 36.9 میلیارد دلار اعلام کرده است، متذکر شد: همچنین بسیاری از دانشگاه‌های بزرگ اروپایی توسط وقف اداره می‌شوند.
رئیس پژوهشگاه شاخص‌پژوه اصفهان با اشاره به اینکه «بیل گیتس» بزرگترین سرمایه‌دار آمریکا حدود یک سال پیش تمام اموالش را وقف مایکروسافت کرد، ابراز داشت: در آمریکا قانونی وجود دارد که اگر فرد سرمایه‌دار اموالش را برای ورثه بگذارد، به میزانی مالیات از این فرد دریافت می‌شود که مالی برای ورثه نمی‌ماند ، اما در صورت وقف مال خود از وی مالیات گرفته نمی‌شود و به نام وی برای همیشه می‌ماند .
وی افزود: در آمریکا هزاران موقوفه کوچک و بزرگ وجود دارد که بیش از دو هزار و 400 موقوفه برای امور علمی و مراکز پژوهشی وقف کرده‌اند که برخی از آنها با قدمتی بیش از یک قرن هنوز به فعالیت خود ادامه می‌دهند.
دکترمحمود‌زاده با تأکید بر اینکه در جوامع اروپایی  نیز وقف و اهداف خیریه سهم بزرگی در رفع مشکلات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی مردم دارد، ادامه داد: کشور آلمان نیز در بین کشور‌های غربی جایگاه بالایی را در ثبت موقوفاتی که در امور آموزشی و پژوهشی فعالیت دارند، به خود اختصاص داده است.
وی با اشاره به اینکه بسیاری از مؤسسات تحقیقاتی کشور‌‌های صنعتی نیز وقفی هستند، تصریح کرد: درآمد حاصل از موقوفات این مراکز صرف هزینه‌های مربوط به کشف دلیل بیماری‌ها و درمان آنها، آزمایش یا پژوهش یا اعطای جوایز به دانشمندان و محققان می‌شود و به عنوان مثال  جایزه نوبل نیز یک موقوفه است.
دکترمحمودزاده با بیان اینکه براساس آمار منتشره، ارزش دارایی‌های ثبت شده از 32 هزار موقوفه در آمریکا در سال 1989 حدود 137 میلیارد دلار بوده است، اضافه کرد: اگر این میزان را در زمان حاضر بررسی کنیم، بیش از ده‌ها برابر میزان این دارایی‌ها در 20 سال گذشته است.
وی با تأکید بر اینکه به عنوان مثال در حوزه آموزشی و پژوهشی برای رسیدن به اهداف متعالی اسلامی موقوفه‌های اندکی در کشورمان وجود دارد، افزود: کمتر وقفی در ایران در زمینه پژوهش وجود دارد، در صورتی که اگر مسلمانان درصدد فتح مجدد قله‌های علم هستند، باید امکانات لازم برای تحقق این موضوع وجود داشته باشد.
دکترمحمود‌زاده با بیان اینکه دولت توان پشتیبانی تمام آن ‌را ندارد که به این گستردگی امکانات را در اختیار افراد بگذارد، گفت: در این زمان نگاه وقف و تخصیص موقوفاتی برای رشد علم به کار می‌آید، که البته این مباحث نیاز به فرهنگ‌سازی و دغدغه‌سازی دارد.
وی در پایان اظهار داشت: در این میان بزرگان باید جهت‌دهی کنند، چرا که بسیاری از افراد نمی‌دانند که با دارایی خود چه کنند و مطبوعات و افرادی که دست به قلم دارند باید در راستای این موضوع فرهنگ‌سازی کنند.