رئیس پارک علم و فناوری یزد: پارک های علم و فناوری، مدل پیشران اقتصاد مقاومتی

۲۵ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۲:۳۱ کد : ۱۱۰۹۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۵۸
دکترداریوش پورسراجیان رئیس پارک علم و فناوری یزد گفت: پارک های علم و فناوری، مدل پیشران اقتصاد مقاومتی هستند. به گزارش روابط عمومی وزارت علو...
دکترداریوش پورسراجیان رئیس پارک علم و فناوری یزد گفت:  پارک های علم و فناوری، مدل پیشران اقتصاد مقاومتی هستند.         
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم،دکتر پور سراجیان در سخنانی در این خصوص اظهار داشت : با نگاهی به تاریخچه و زمینه های شکل گیری پارک های علم و فناوری جهان، درمی یابیم که اکثر آن ها در بستر تاریخی اجتماعی خاصی شکل گرفته اند که متاثر از تبعات جنگ ها و رکود اقتصادی بوده است.
وی افزود :ظهور پارک ها و ترویج فرهنگ نوآوری و کسب و کار مبتنی بر دانش، راهکاری برای برون رفت از این مشکلات و در پاسخ به یک نیاز اجتماعی برای غلبه بر رکود اقتصادی به شمار می آید. در زمانی که تمامی تحلیل های اقتصادی و قوانین آن از ارائه جواب مناسب باز می مانند، دانش و دانشگاه است که به کمک جامعه می آید و مدلی را تعریف می کند که براساس آن جوامع متحول می شوند.
دکتر پور سراجیان در ادامه گفت :  شکل گیری اولین پارک علم و فناوری در تاریخ معاصر در "دره سیلیکون" و درست در زمانی که آمریکا به سبب هزینه های جنگ جهانی دوم و شکست نظریه های اقتصادی خود دچار بحران اقتصادی شده حکایت از رویکرد عملی برای رسیدن به یک اقتصاد پایدار دارد که نتیجه آن سال ها بعد در قالب تشکیل بزرگترین شرکت های فناور و ثبات اقتصادی رخ می نمایاند.
رئیس پارک علم و فناوری یزد افزود : سابقه تاریخی "ربع رشیدی"، شهر علم و فناوری که به همت وزیر مدبر ایرانی، خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی ایجاد شد، نیز نشان از تاثیر کیمیای علم و دانش در بازسازی و پیشرفت ایران پس ازحمله مغول دارد. به گونه ای که با تجمیع تمامی ظرفیت های علمی، فناوری، اجتماعی و مذهبی و هنرمند نمودن آن ها راه توسعه ایران هموار می گردد.
وی گفت : پارک های علم و فناوری به عنوان ساختارهای نوین در اقتصاد جهانی با تسهیل فرایند جذب، پذیرش و استقرار شرکت های دانش بنیان و ترویج فرهنگ نوآوری و تکمیل زنجیره تبدیل ایده به محصول، نقشی بی بدیل در اقتصاد امروز ایفا می کنند که براساس آن دانش محوری و ارتباط دانشگاه و صنعت یکی از مولفه های اصلی اقتصادی به شمار می آید.
دکتر پورسراجیان افزود : استفاده بهینه از ایده های نخبگان و دانشمندان و تلاش برای تجاری سازی ایده ها مدلی مناسب برای مقاوم سازی اقتصاد بر مبنای سرمایه های نامشهود هر ملت است. ایجاد وی با بیان اینکه ثروت با تکیه بر منابع نامحدود علم و اندیشه و ارزش افزوده اجتماعی حاصل از آن پایه های اقتصاد یک کشور را استحکام می بخشد، گفت : منابع طبیعی هر سرزمینی محدودیت های خاص خود را دارد و روزی پایان خواهد یافت. تنها منبعی که پایان ندارد علم و دانش است که امروزه به عنوان زیر بنایی ترین اصول اقتصادی در جهان تعریف شده است.
وی افزود : با توجه به اینکه علم و دانش حد و مرزی ندارد، به خوبی می توان از منابع سرشار آن با استفاده از تعاملات صحیح و ارتباطات بین المللی استفاده کرد. نقش بین المللی پارک ها به عنوان تسهیل گر این بده بستان(دادو ستد) علمی و پیوند دهنده اقتصاد علمی به اقتصاد جهانی بسیار حائز اهمیت است. به گونه ای که با اقتصاد دانش بنیان می توان علاوه بر استفاده از ظرفیت های بومی و ملی به اقتصاد جهانی متصل شد و از ظرفیت های آن بهره گرفت بدون آنکه تحت تاثیر تبعات اقتصادهای سنتی قرار گرفت.
دکتر پورسراجیان در ادامه گفت : شاید بتوان مهم ترین نقش پارک ها را ایجاد توازن منطقه ای و هم افزائی در جهت بسیج منابع با محوریت علم، دانش و نوآوری دانست وکشور ایران با بهره مندی از جوانان تحصیل کرده و دارای نبوغ، دانشگاه ها، مراکز پژوهشی در زمینه علم پروری و دانش پروری ظرفیت بالایی برای توسعه اقتصادی مبتنی بر دانش دارد. سرعت رشد علمی کشور و ترتیب کارشناسان خبره گرچه به خودی خود دارای ارزش است اما زمانی ارزش واقعی خود را پیدا می کند که در جهت رفع نیازهای کشور و برای تعالی دانش و فناوری و کسب ثروت از طریق دانش به کار گرفته شود. به همین منظور پارک ها و مراکز با هدف دستیابی به این مهم و با در نظر گرفتن تمامی فرصت ها و تهدیدهای این عرصه با ایجاد محیطی سالم برای کسب و کار جوانان و فاغ التحصیلان دانشگاهی تاسیس شده و با توجه به نوپا بودن، کارنامه مثبتی را از خود به جا گذاشته اند.
رئیس پارک علم و فناوری یزد در پایان گفت : تقویت این مراکز گامی موثر در راستای استقلال کشور و عزت آن به شمار می رود به گونه ای که دیپلماسی خاصی تحت عنوان دیپلماسی فناوری به منظور تعاملات در عرصه بین المللی و نمایاندن وجه دیگری از وجوه جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان، شکل گرفته که علاوه بر تامین منافع کشور می تواند به عنوان یک مولفه قدرت علمی-فناوری و اقتصادی در منطقه و جهان مطرح شود.