رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان از فعالیت 40 شرکت دانش بنیان در استان هرمزگان خبر داد

۲۱ آبان ۱۳۹۳ | ۱۴:۰۸ کد : ۱۱۰۷۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۲۵
مهندس علی فتی رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان با اشاره به دغدغه های مقام معظم رهبری و تاکید وی بر استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای تحقق اقتصاد مقاومتی بیان داشت: سیاست های ابلاغی مقام معظم ر...
مهندس علی فتی رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان با اشاره به دغدغه های مقام معظم رهبری و تاکید وی بر استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای تحقق اقتصاد مقاومتی بیان داشت: سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه علم و فناوری چراغ راه وزارت علوم و پارک های علم و فناوری است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مهندس فتی در دیدار آیت الله غلامعلی نعیم آبادی امام جمعه بندرعباس و نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان از پارک علم و فناوری هزمرگان با بیان اینکه پارک هرمزگان تمام ظرفیت خود را برای عملیاتی شده سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری بکار خواهد گرفت، گفت: در این راه وزارت علوم و استاندار هرمزگان نیز در این راه اهتمام ویژه ای دارند.
وی به آمار بیکاران در کشور اشاره کرد و گفت: دانشگاه های ما باید کارآفرین باشند و در این راه ساختاری با نام پارک علم و فناوری شکل گرفته است تا دانشجویان و اساتیدی که دارای ایده هستند در یک پروسه ایده هایشان را تبدیل به عمل و تجاری سازی کنند.
به گفته مهندس فتی دولت برای حمایت از شرکت های دانش بنیان قوانینی را تصویب کرده که بر اساس آن مناطقی را تحت عنوان منطقه آزاد فناوری در نظر گرفته است که شرکت های زیر مجموعه پارک علم و فناوری به مدت 15 سال از مالیات معاف هستند. همچنین در این مدت معاف از پرداخت عوارض گمرکی نیز شامل آنها می شود.
وی در ادامه به تشریح فعالیت های پارک علم و فناوری هرمزگان پرداخت و گفت: در حال حاضر 40 شرکت دانش بنیان در پارک هرمزگان فعالیت دارند که هر کدام بطور متوسط برای چهار نفر اشتغال ایجاد کرده اند.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان افزود: در حال حاضر 7 محصول پارک علم و فناوری وارد بازار شده است.
وی یکی از موانع اصلی پیش روی پارک علم و فناوری استان هرمزگان را نبود زیرساخت های لازم بویژه فضای فیزیکی دانست و گفت: تامین زیرساخت ها می تواند کمک شایانی به توسعه شرکت های دانش بنیان کند.
مهندس فتی با قدردانی از استانداری هرمزگان و اداره کل راه و شهرسازی ادامه داد: بخشی از فضای فیزیکی مورد نیاز با همکاری مدیرکل راه و شهرسازی تامین شده است اما نیاز است که فضای بیشتری به پارک اختصاص یابد که همیاری و همکاری همه جانبه می طلبد.
وی همچنین نبود فضاهایی همچون آزمایشگاه و کارگاه را از دیگر موانع توسعه شرکت های دانش بنیان عنوان کرد و افزود: این موانع باعث شده تا برخی از شرکت ها نتوانند ایده هایشان را تبدیل به پول کنند.
به گفته رئیس پارک علم و فناوری استان هرمزگان، علیرغم همه موانع فعالیت های خوبی در این استان انجام شده که همه این موفقیت ها برگرفته از قابلیت ها و استعدادهای خدادادی همین استان است.
وی به تولید داروی درمان ناباروری در پارک علم و فناوری استان هرمزگان اشاره کرد و گفت: این دارو در همین مدت اندک به نتیجه قابل قبولی رسیده و توانسته همگام با سیاست افزایش جمعیت اقدام به درمان ناباروری کند.
مهندس فتی تصریح کرد: این درمان با هزینه بسیار اندک به متقاضیان ارائه شده که به نتایج قابل قبولی نیز رسیده است.
وی در خاتمه با بیان دستاوردهای خوبی در این پارک به دست آمده است خاطرنشان کرد: هم اکنون می توانیم اعا کنیم که هرمزگان تنها استان تجاری نیست و استانی علمی و فناوری هم هست.