رئیس پارک علم و فناوری استان ایلام نبود زمین را مهم‌ترین دغدغه پارک این استان دانست

۲۹ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۲:۳۹ کد : ۱۰۹۹۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۷۲
دکتر کامران طاهرپور رئیس پارک علم و فناوری استان ایلام با بیان اینکه موافقت اصولی ایجاد پارک موقت و مشروط به تامین زمین است، گفت: نبود زمین مهم‌ترین تهدید و دغدغه پارک علم و فناوری در این استان است. به...
رئیس پارک علم و فناوری استان ایلام نبود زمین را مهم‌ترین دغدغه پارک این استان دانست
دکتر کامران طاهرپور رئیس پارک علم و فناوری استان ایلام با بیان اینکه موافقت اصولی ایجاد پارک موقت و مشروط به تامین زمین است، گفت: نبود زمین مهم‌ترین تهدید و دغدغه پارک علم و فناوری در این استان است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر طاهرپور اظهار داشت: فعالیت اولیه پارک علم و فناوری ایلام اواخر سال 92 آغاز شده اما مجوز فعالیت آن در سال 94 به صورت موقت صادر و به مدت یک‌سال به منظور تامین زمین مورد نیاز از طرف استان تمدید شده است.
وی ادامه داد: با وجود تمام تلاش های مدیریت قبلی، پیگیری مدیریت جدید و حمایت های مقام‌های ارشد استانی هنوز موضوع تامین زمین برای پارک علم و فناوری ایلام محقق نشده است.
دکتر طاهرپور تاکید کرد: بر اساس دستورالعمل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تامین زمین پارک علم و فناوری بر عهده استان است و بدون وجود زمین موافقت اصولی پارک وجاهت قانونی ندارد و پارک هویت حقوقی ندارد.
رئیس پارک علم و فناوری استان ایلام گفت: پارک یک نهاد دولتی زیر نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و با هدف تبدیل ایده به محصول و افزایش ثروت با ارزش افزوده بالا ایجاد شده است.
وی با بیان اینکه پارک علم و فناوری استان ایلام جزو پارک های نوپا و جوان کشور است و باید بیشتر مورد توجه مسئولان قرار گیرد، اضافه کرد: این استان شرایط لازم برای راه اندازی پارک را نداشت اما به دلیل محروم بودن با عنایت مسئولان مجوز موقت ایجاد آن صادر شده است.
دکتر طاهرپور ادامه داد: روال راه اندازی پارک علم و فناوری در دیگر استان های کشور به این صورت است که ابتدا کانون‌های شکوفایی و خلاقیت و مرکز رشد شکل می گیرد و سپس با توسعه فعالیت‌ها مجوز راه اندازی پارک صادر می شود اما در این استان این روال طی نشده و ابتدا به ساکن مجوز راه اندازی پارک البته به صورت مشروط صادر شده است.
وی اضافه کرد: با این وجود اکنون موجودیت پارک علم و فناوری استان ایلام به دلیل نبود اختصاص زمین در خطر است و در صورتی که تا چند ماه آینده زمین مورد نیاز اختصاص نیابد موافقت اصولی ایجاد پارک به احتمال زیاد لغو خواهد شد.
رئیس پارک علم و فناوری استان ایلام افزود: سال گذشته به هر کدام از پارک های علم و فناوری استان های مختلف کشور 200 میلیارد ریال اعتبار پرداخت شد اما این استان به دلیل نبود زمین از این میزان اعتبار محروم شد.
دکتر طاهرپور اظهار کرد:  همچنین به دلیل عدم برخورداری از زمین، از اعتبارهای عمرانی نیز محروم هستیم و برای برخورداری از اعتبارهای عمرانی دست کم 20 هکتار زمین باید به پارک علم و فناوری استان اختصاص داده شود.
وی تاکید کرد: مدیریت ارشد استان و تمامی مسئولان در این زمینه نهایت همکاری را با ما دارند اما محدودیت زمین در شهر ایلام باعث شده است موفق به در اختیار گرفتن زمین مورد نظر نشویم.
رئیس پارک علم و فناوری استان ایلام یادآور شد: در بیشتر شهرهای کشور زمین به صورت رایگان در اختیار پارک های علم و فناوری قرار گرفته است و وزارت علوم معتقد است مقامات استانی باید برای تامین زمین مورد نیاز پارک در ایلام چاره اندیشی کنند.
وی گفت: نقش دانش و فناوری در تمامی عرصه های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کلیدی و اساسی بوده و اقتصاد دانش بنیان پایه اقتصاد مقاومتی است.
دکتر طاهرپور افزود: بیکاری یکی از معضل های این استان است و در حالی که ایجاد اشتغال برای یک فارغ التحصیل دانشگاهی در بخش صنعت 2 میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار نیاز دارد در قالب ایجاد شرکت های دانش بنیان تنها با 250 میلیون ریال اعتبار یک شغل ایجاد می شود.
وی با بیان اینکه وجود پارک علم و فناوری و توجه به مقوله فناوری، تجاری سازی ایده ها و حمایت از طرح های کارآفرین ضروری است، افزود: ساماندهی جوانان خلاق و دارای ایده ضرورتی اساسی در راستای توسعه متوازن و چند وجهی استان است.
دکتر طاهرپور خاطر نشان کرد: استان ایلام از فضای عمومی پیشرفت کشور عقب است و با توجه به اینکه اقتصاد خانواده ها ضعیف بوده و صنایع بزرگ در این استان وجود ندارد باید نقش پارک علم و فناوری حیاتی دیده شود.
رئیس پارک علم و فناوری استان ایلام گفت: پارک نهادی دولتی است اما نگاه و دیدگاه خصوصی دارد و با توجه به نوپا بودن نیازمند توجه ویژه و نگاه حامیانه و تقویتی از سوی مسئولان است.
دکتر طاهرپور با تاکید بر اینکه تنها راه برون رفت از معضلات استان تکیه بر اقتصاد دانش بنیان است، یادآور شد: پارک علم و فناوری مرجع اصلی پایه گذاری و شکل گیری اقتصاد دانش بنیان است.
وی اضافه کرد: توسعه اقتصاد دانش بنیان در استان همت همگانی را می طلبد و باید تمامی دستگاه ها، مسئولان و مدیران همدل و همراه با هم افزایی توان خود در این زمینه تلاش کنند.