رئیس صندوق رفاه دانشجویان ازتشکیل شورای نظارت بر خوابگاه‌های دانشجویی در تمام استان‌های کشور خبرداد

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۴:۴۳ کد : ۱۰۹۶۶ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۲۴۷
مهندس ذوالفقار یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان ازتشکیل شورای نظارت بر خوابگاه‌های دانشجویی در تمام استان‌های کشور خبرداد .به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، رئیس صندوق رفاه دانشجویان درنشستی خبری ک...
رئیس صندوق رفاه دانشجویان ازتشکیل شورای نظارت بر خوابگاه‌های دانشجویی در تمام استان‌های کشور خبرداد
مهندس ذوالفقار یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان ازتشکیل شورای نظارت بر خوابگاه‌های دانشجویی در تمام استان‌های کشور خبرداد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، رئیس صندوق رفاه دانشجویان درنشستی خبری که به مناسبت هفته خوابگاه ها و با حضور دکتر مجتبی صدیقی معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان در محل صندوق رفاه دانشجویان برگزار شد، اظهار داشت : در این هفته برنامه های متعددی را با تمرکز بر فعالیت ها و سیاست گذاری خوابگاه ها در نظر گرفته ایم وبه صورت خاص بحث خوابگاه‌های دانشجویی مورد توجه قرار می‌گیرد و به امکانات و مشکلات خوابگاه‌ها می‌پردازیم و با برنامه‌ ریزی‌های متعددی که در دانشگاه‌ها انجام می شود، این هفته برای دانشجویان در خوابگاه‌ها هفته پرشور و نشاطی خواهد بود.
وی تصریح کرد: با توجه به نام گذاری سال به نام «اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل»،فعالیت این هفته را با این شعار و با هدف بهبود فضای خوابگاه ها آغاز کرده و اختتامیه هفته خوابگاه ها نیز با حضور وزیر علوم 30 اردیبهشت در دانشگاه همدان برگزار می شود.
وی با اشاره به نام روزهای هفته خوابگاه های دانشجویی گفت: روز اول ۲۵ اردیبهشت ماه با اسم «زندگی جمعی، تعامل فرهنگی انسجام و وحدت ملی» آغاز شده است و نام روزهای بعد به ترتیب «مدیریت مشارکتی، حقوق شهروندی،«سیمای مطلوب زندگی دانشجویی، کارافرینی، نوآوری»، نهادهای عمومی، خیرین و خوابگاه سازی» ،«مشاوره، بهداشت، ایمنی و محیط زیست، سالم زیستی»،«الگوی اصلاح مصرف و اقتصاد مقاومتی»،«ورزش همگانی، اوقات فراغت، امید و نشاط دانشجویی» است که در این روزها برنامه بازدید از دانشگاه های مختلف با حضور مسئولان وزارت علوم نیز پیش بینی شده است.
یزدان مهر در ادامه به رتبه بندی خوابگاه ها اشاره کرد و گفت: در راستای عادلانه سازی اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی و رسیدگی به وضعیت خوابگاه هایی با قدمت ساخت بالا که نیاز مبرمی به تعمیر و تجهیز داشتند رتبه بندی خوابگاه ها انجام شد.
وی ادامه داد: در حال حاضر دانشجویی که در خوابگاه با کیفیت و بدون کیفیت اسکان دارند یک اجاره بها را پرداخت می کند و هدف ما از این رتبه بندی این بود که پرداخت اجاره بها را بر اساس رتبه خوابگاه ها عادلانه سازی کنیم.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ادامه داد: بر همین اساس به هیئت امنای صندوق رفاه دانشجویان پیشنهاد داده ایم که خوابگاه های با رتبه ۴ و ۵ افزایش اجاره بها نداشته باشند و حتی درصدی نیز کاهش اجاره بها برای این خوابگاه ها لحاظ شود همچنین اجاره بهای خوابگاه های رتبه ۳ ثابت مانده و اجاره بهای خوابگاه های رتبه یک و دو، با درصد حداقلی افزایش مواجه خواهند بود که اگر مصوب شود امسال اجرایی خواهد شد.
یزدان مهر ادامه داد: سال آینده نیز رتبه بندی خوابگاه های غیردولتی و خودگردان را در برنامه داریم تا بتوانیم خوابگاه های بی کیفیت را بازسازی و تجهیز کنیم.
وی تاکید کرد: سال گذشته ۱۰ درصد دانشجویان بی بضاعت با نظر معاونت دانشجویی دانشگاه ها اجاره بهای خود را بعد از فارغ التحصیلی پرداخت می کردند که با تصویب هیئت امنای صندوق ۲۰ درصد دانشجویان بی بضاعت می توانند بعد از فارغ التحصیلی اجاره بهای خود را پرداخت کنند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم همچنین دانشجویان بی بضاعت که دچار مشکلات خاص بودند نیز از صندوق کمک بلاعوض دریافت می کنند.
وی با اشاره به برنامه های سال ۹۵ نیز گفت: میزان ودیعه مسکن در سال 95 دو برابر شده است و بر این اساس مبلغ ودیعه مسکن از ۷.۵ میلیون تومان به ۱۵ میلیون تومان در تهران و در کلان شهرها ۶ میلیون تومان به ۱۲ میلیون تومان و در سایر شهرستان ها ۴.۵ میلیون تومان به ۷ میلیون تومان افزایش می یابد.
یزدان مهر ادامه داد: وام ودیعه مسکن متاهل های نخبه نیز با همکاری معاونت علمی رئیس جمهور ۲۵ میلیون تومان خواهد بود.
وی ادامه داد: همچنین امسال ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به عنوان کمک رهن به دانشگاه ها پرداخت کردیم که این باعث شد ۱۲ دستگاه به ظرفیت خوابگاهی کشور اضافه شود.
رئیس صندوق رفاه دانشجویی از ساخت خوابگاه توسط بخش خصوصی خبر داد و گفت: مذاکراتی در این زمینه صورت گرفته و به نتایج خوبی رسیدیم و 21 خوابگاه توسط نهادهای عمومی و خیرین در حال ساخت است.
یزدان‌مهر در ادامه از انعقاد تفاهم نامه بین صندوق رفاه دانشجویان و سازمان زیباسازی شهرداری تهران خبر داد و افزود: بر اساس این تفاهم نامه سازمان زیباسازی شهرداری تهران با کمک صندوق رفاه دانشجویان امور مرمت، نورپردازی و زیباسازی خوابگاه‌ها را انجام می‌دهد البته مرمت و زیباسازی خوابگاه‌های دانشگاه‌های شهید بهشتی و خوارزمی قبل از انعقاد تفاهمنامه مذکور آغاز شده است