رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور:موفقیت آموزش عالی تنها زمانی تضمین می شود که هم سو با نیازهای کشور باشد

۳۰ آبان ۱۳۹۴ | ۱۲:۱۶ کد : ۱۰۹۶۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۷۷
در نشستی که با حضور محققان و اساتید دانشگاه های استان قم در سالن اندیشه دانشگاه قم برگزار شد، دکتر نصرت الله ضرغام، رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور درخصوص اهداف بنیاد ملی علم ایران و فعال...
در نشستی که با حضور محققان و اساتید دانشگاه های استان قم در سالن اندیشه دانشگاه قم برگزار شد، دکتر نصرت الله ضرغام، رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور درخصوص اهداف بنیاد ملی علم ایران و فعالیت هایی که در آن انجام می شود توضیحاتی ارائه داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر نصرت الله ضرغام گفت: ما سعی کرده ایم راجع به حمایت هایی که این مجموعه می تواند در مسیر علم و فناوری داشته باشد اطلاع رسانی کنیم.
دکتر ضرغام با اشاره به رشد کمی قابل ملاحظه آموزش عالی کشور در سال های گذشته خاطر نشان کرد؛ رشد کمی باید همراه رشد کیفی صورت گیرد و موفقیت آموزش عالی تنها زمانی تضمین می شود که همسو با نیازهای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کشور باشد.
رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور با بیان این که اتکای صرف بر منابع داخلی هرگز موجب پیشرفت علم یک کشور نمی شود افزود: دولت چین موفق شده از حدود 68.000 دانشمند چینی مقیم خارج از این کشور، نزدیک به 2000 نفر از برترین ها را به کشور بازگرداند. ایران نیز می تواند علاوه بر استفاده از ظرفیت های داخلی از دانشمندان ایرانی مقیم خارج و دانشمندان برتر مسلمان استفاده کند.
دکتر ضرغام در ادامه به صحبت در مورد تاریخچه بنیاد ملی علم ایران پرداخت و گفت: 70% از فعالیت های بنیاد شبیه عملکرد دیگر بنیادهای علمی دنیاست.
وی با اشاره به رده بندی مؤسسه تامپسون رویترز، در زمینه حمایت از پژوهش در سال 2014 ، افزود؛ کسب رتبه نخست بنیاد ملی علم ایران در حمایت از پژوهش در ایران در این رده بندی حاکی از تاثیرگذاری و اهمیت این بنیاد است.
وی در ادامه علاوه بر معرفی فعالیت ها و حمایت های صندوق، به طرح ها و برنامه های حمایتی آتی صندوق و تعیین اولویت های پروژه های تحقیقاتی، کارگروه ها و فعالیت های در حال انجام، اشاره کرد.
گفتنی است پس از سخنان دکتر ضرغام، اساتید و محققان حاضر در جلسه، نظرات و پرسش های خود را با رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران در میان گذاشتند و وی به سئولات آنها پاسخ گفت.