رئیس دانشگاه زابل : دانشگاه رسالتی جهانی دارد که آن هم تولید و گسترش علم است

۱۷ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۴:۳۳ کد : ۱۰۹۱۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۴۴
نشست خبری دکترموسی بهلولی رئیس دانشگاه زابل با اصحاب رسانه برگزارشد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتربهلولی زابل ضمن ابراز خرسندی از حضور درجمع خبرنگاران ضمن اشاره به مشقت ها و حساسیت های حرفه خبر...
نشست خبری دکترموسی بهلولی رئیس دانشگاه زابل با اصحاب رسانه برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتربهلولی زابل ضمن ابراز خرسندی از حضور درجمع خبرنگاران ضمن اشاره به مشقت ها و حساسیت های حرفه خبرنگاری گفت: یکی از مشاغل سخت و حساس، کار خبرنگاری است که دراین شغل، خبرنگار همراه با مردم و مسئولان می باشد.
وی افزود:خبرنگاران و اصحاب رسانه، همواره بازتاب دهنده دغدغه و مشکلات مردم و از طرفی انعکاس عملکرد مسئولان و پاسخ های آنها به مطالبات مردم می باشند که این همراهی با مردم و خادمان آنها از شاخصه های ارزشمند خبرنگاران مسئولیت شناس و تاثیرگذار می باشد.
وی درادامه درخصوص نقش و جایگاه دانشگاه در تحولات جامعه بشری افزود: دانشگاه رسالتی جهانی دارد که آن هم تولید و گسترش علم است و جای خرسندی است که دانشگاه زابل نیز به زعم خود دراین فرآیند نقش آفرین می باشد.
رئیس دانشگاه زابل با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری پیرامون اقتصاد مقاومتی و اهمیت این موضوع درکشور، از راه‌اندازی قسمت های تعطیل شده  دانشگاه در سالیان قبل ازجمله سالن مرغداری و استخر پرورش ماهی و ایجاد درآمد برای دانشگاه از محل راه اندازی این بخش ها، خبر داد.
 دکتربهلولی با بیان اینکه راه اندازی این بخش ها براساس تدابیر و برنامه ریزی های صحیح، موجب ایجاد درآمدزایی برای دانشگاه زابل شده است، گفت: برنامه دیگری که ما در دانشگاه داریم راه اندازی خط تولید پرورش بلدرچین به صورت علمی می باشد.
وی با بیان اینکه منطقه سیستان به دلیل دارا بودن خاکی حاصل خیز، به تولید خیلی از گونه های مختلف گیاهی و دارویی از جمله چای ترش به خوبی جواب داده است، از پژوهش بر روی 150 گونه گیاهی و دارویی در منطقه سیستان توسط دانشگاه زابل خبر داد و افزود: تولید گل های آپارتمانی و همچنین گونه های مختلف گل ازجمله شاه پسند، رز نیز از دیگر اقدامات دانشگاه دراین بخش می باشد.
 رئیس دانشگاه زابل درادامه گفت: در بحث تولید نهال، تولید سالانه 100 هزار اصله نهال توت و اکالیپتوس در برنامه دانشگاه می باشد که در نوع خود کاری بسیار با ارزش است.
 وی با اشاره به تولید بسیار با اهمیت و درعین حال سخت زیتون، از آماده سازی مکانی برای ایجاد نهالستان زیتون در آینده ای نه چندان دور و تولید زیتون خبر داد و افزود: یکی از مهم ترین اهداف ما در بحث تولید زیتون و به دنبال آن گرفتن روغن آن، تغییر الگوی کشت و همچنین شناساندن آن به مردم به جهت سازگاری این درخت با شرایط کنونی و گرمای منطقه می باشد.
 دکتربهلولی ادامه داد: پیش بینی می شود در خود منطقه سیستان حدود پانزده تن زیتون در فصل برداشت، جمع آوری شود و از آنجائی که از هر 100 کیلوگرم زیتون می توان 15 کیلوگرم روغن زیتون گرفت، لذا راه اندازی خط تولید روغن زیتون و عرضه روغن خالص به بازار کاری بسیار با ارزش و با اهمیت خواهد بود.
وی درادامه با بیان اینکه مطالعه بر روی دستگاه های مختلف روغن گیری زیتون صورت گرفته، به قرارداد منعقد شده برای خرید این دستگاه ها اشاره کرد و افزود: خط تولید روغن زیتون خالص در دانشگاه زابل راه اندازی خواهد شد.
 رئیس دانشگاه زابل ادامه داد: یکی از برنامه های ما دراین بخش، تولید و پرورش 500 هزار اصله نهال زیتون از محل قلمه زنی درختان پرباری است که در خود دانشگاه وجود دارد که پس از قلمه زنی، آنها را بصورت علمی ریشه دار خواهیم کرد.
 وی افزود: این دانشگاه با دارا بودن نیروهای مجرب و متخصص این ظرفیت و توان را دارد تا در زمینه های مختلف علمی و پژوهشی گام بردارد.
 دکتربهلولی در بحث ارتقای شاخص های علمی و پژوهشی گفت: رتبه دانشگاه زابل درسال گذشته در بین دانشگاه های کشور 127 بوده است که با توجه به اقدامات صورت گرفته در دانشگاه زابل از جمله برقراری پژوهانه، پرداخت معوقات پژوهشی، خرید دو میلیون نسخه کتاب الکترونیکی، دیپلماسی علمی، مقالات مشترک و انعقاد تفاهم نامه ها با کشورهای  مختلف و تشویق محققان دانشگاه به اشکال مختلف مادی و معنوی و من جمله حضور مدیدیت دانشگاه و معاونان در دفتر فعالان عرصه نوآوری و خلاقیت، موجبات تشویق همکاران هیئت علمی و پژوهشگران دانشگاه، فراهم شده است.
 وی در مبحث عمرانی نیز گفت: برای بودجه های عمرانی تلاش و رایزنی زیادی صورت گرفته است بطوری که در سال نود و سه پنجاه و سه درصد بودجه عمرانی جذب شده بود ولی امسال این تخصیص به ٨٠ درصد رسیده است.
 دکتربهلولی دراین زمینه گفت: در حوزه عمرانی ابتدا به سمت انضباط و صرفه جویی مالی حرکت کردیم و اقدامات خوبی از محل جذب منابع و مدیریت صحیح آنها صورت گرفته است که آمار موجود، تفاوت قابل توجه رشد پروژه های عمرانی را در طی یک سال گذشته و قبل از آن روشن می سازد.
وی دراین خصوص به چند پروژه به عنوان مصداقی اشاره کرده و افزود: یکی از این طرح های عمرانی سالن اجتماعات دانشگاه می باشد که از سال ٨٧ شروع شده است. این طرح با ٧٠ درصد پیشرفت تحویل گرفته شده و الان میزان پیشرفت پروژه به بیش از ٩٩ درصد رسیده است، خوابگاه برادران با ٧۴ درصد تحویل و هم اکنون ٨٩ درصد پیشرفت را داراست، کتابخانه مرکزی با ٧١ درصد تحویل و در حال حاضر ٨۶ درصد پیشرفت را دربردارد و ده ها پروژه عمرانی دیگر که در آینده مورد بهره برداری قرارخواهند گرفت.
رئیس دانشگاه زابل در این راستا افزود: لازم است بدانید این کارها در شرایطی صورت گرفته که در اکثر دانشگاه ها تنها سی درصد بودجه عمرانی محقق شده است.
 دکتربهلولی درخصوص دریاچه مصنوعی هامونک با بیان اینکه این پروژه مورد استقبال گسترده مردم قرارگرفت و اکنون به دنبال توسعه آن هستیم، گفت: هدف اصلی این پروژه ایجاد یک مکان گردشگری و تفریحی به صورت شبانه روزی برای مردم می باشد.
 وی درخصوص توسعه حوزه آموزشی نیز، افزود: به دنبال ایجاد رشته های بین رشته ای بوده ایم و رشته های مختلفی در راستای این سیاست، به وزارت علوم پیشنهاد داده شده است و اولین رشته ای که مجوز آن اخذ شده است بیوانفورماتیک می باشد که از اول مهر در دانشگاه زابل دانشجوی مربوط به آن جذب خواهد شد.
 رئیس دانشگاه زابل درخصوص جذب دانشجوی خارجی نیز گفت: همسایگی این دانشگاه با کشور افغانستان زمینه مناسبی ایجاد کرده تا تلاش برای جذب دانشجوی خارجی و رفع موانع جذب را در برنامه های اولویت دار قراردهیم.
وی درهمین زمینه از پیگیری های صورت گرفته در وزارت علوم برای رفع موانع جذب دانشجو در دانشگاه زابل خبر داد.
 دکتربهلولی همچنین درنشست خبری با اصحاب رسانه درخصوص یکی از مهم ترین کارکردهای دولت تدبیر و امید به موضوع برجام اشاره کرد و گفت: برجام علاوه بر تغییر نگاه ها در تعاملات بین المللی به ایران، ره آوردهای علمی، توسعه سرمایه گذاری های خارجی، آرامش اقتصادی را نیز برای کشور به ارمغان آورد.
وی دراین زمینه افزود: در بحث برجام با درایت و خبرگی دیپلمات های شجاع و کاردان و تحت هدایت ها و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و ریاست جمهوری ابتکار عمل در مذاکرات به دست گرفته شد و راه بر بحران آفرینان و جنگ طلبان مسدود و با دیگر نظام اسلامی قدرت منطق و عقلانیت خود را با اقتدار به رخ جهانیان کشید وضمن تثبیت حقوق هسته ای بسیاری از موانع و تحریم های به ناحق اعمال شده در حق ملت برچیده شد.
 گفتنی است درپایان این نشست خبرنگاران از پروژه بهسازی و توسعه دریاچه مصنوعی هامونک، گلخانه زینتی و درختان زیتون به همراه ریاست دانشگاه زابل بازدید کرده و همچنین در سالن اجتماعات مجتمع بقیه ا... چاه نیمه از تلاش های خبرنگاران حاضر به خاطر تلاش های مستمرشان در بازتاب صادقانه رخدادهای جاری با اهدای لوح سپاس قدردانی شد.