رئیس دانشگاه تبریز از تدوین سند جامع فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تبریز خبر داد

۱۲ مهر ۱۳۹۵ | ۱۵:۳۸ کد : ۱۰۹۰۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۰۴
رئیس دانشگاه تبریز گفت: سند جامع فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تبریز با 9راهبرد و 106 راهکار اجرایی تدوین شد.به گزارش روابط عمومی  وزارت علوم ،دکتر محمدرضا پورمحمدی اظهار داشت : این سند بر اساس اسناد ...
رئیس دانشگاه تبریز از تدوین سند جامع فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تبریز خبر داد
رئیس دانشگاه تبریز گفت: سند جامع فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تبریز با 9راهبرد و 106 راهکار اجرایی تدوین شد.

به گزارش روابط عمومی  وزارت علوم ،دکتر محمدرضا پورمحمدی اظهار داشت : این سند بر اساس اسناد بالادستی از جمله نقشه مهندسی فرهنگی کشور، سند دانشگاه اسلامی، نظام نامه حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره، سند راهبردی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سند راهبردی دانشگاه تدوین یافته است.

وی افزود: سند جامع فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تبریز با هدف اثرگذاری و انسجام بخشی و نظام مندسازی فعالیت های فرهنگی و جلوگیری از پراکندگی و اتلاف وقت و سرمایه نوشته شده است.
وی با اشاره به راهبردهای این سند گفت: «نهادینه سازی و تقویت روحیه آزاد اندیشی، پرسشگری، و پاسخگویی با تاکید به نقد منصفانه و نقد پذیری متواضعانه»، «وحدت حوزه و دانشگاه»، «تنظیم شعائر اسلامی و توجه خاص به قرآن، نماز و مسجد»، «تبیین و ترویج و نهادینه سازی فرهنگ عفاف و حجاب»، «ارتقا و تقویت روحیه اعتماد به نفس و خودباوری»، «تعمیق و نهادینه سازی معارف و آموزه های اسلامی، معرفت و تربیت اخلاقی، تعمیق بینش، بصیرت و افزایش نشاط سیاسی و ترویج روحیه استکبار ستیزی و کسب قدرت تحلیل سیاسی»، «تبیین و ترویج سبک زندگی اسلامی – ایرانی» و «گسترش نشاط و آرمانگرایی، عدالت خواهی و مطالبه گری»  از راهبردهای  سند جامع فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تبریز است.
دکتر پور محمدی افزود: این سند شامل سه بخش است که در بخش نخست، مطالبات فرهنگی حضرت امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و اهدافی که قوانین بر عهده دانشگاه ها گذاشته، احصا شده است. در بخش دوم، اسناد بالادستی مورد بررسی قرار گرفته و در بخش سوم این سند نیز، با لحاظ مطالب بخش نخست، 9 راهبرد مختلف در زمینه های مختلف فرهنگی و اجتماعی بیان شده و در ذیل هر راهبرد، در مجموع 106 راهکار اجرایی بیان شده است. 
وی گفت: ویژگی دیگر این سند، مشخص شدن متولیان پیشنهادی برای هر راهبرد بوده و هر راهبرد متولیان ویژه ای نیز خواهد داشت که به طور منظم در زمینه اقدامات انجام شده در راستای راهبرد مربوطه به شورای فرهنگی دانشگاه گزارش خواهند داد. همچنین در فواصل زمانی مشخص و پس از ارزیابی سند و نقاط قوت و ضعف آن، سند به مرور توسط شورای فرهنگی دانشگاه تصحیح و تکمیل خواهد شد و در هر دوره زمانی، آخرین نسخه سند ملاک عمل خواهد بود.
رییس دانشگاه تبریز در پایان گفت: این سند، توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی و با همکاری و مشاوره دانشجویان، دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، تشکل ها، اساتید و صاحب نظران مختلف از حوزه و دانشگاه تدوین شده است.