رئیس دانشگاه ایلام: اقتصاد مقاومتی یک منش مدیریتی و فکری است

۲۷ آبان ۱۳۹۴ | ۱۵:۲۳ کد : ۱۰۹۰۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۶۴
دکترمحمد علی اکبری رئیس دانشگاه ایلام، اقتصاد مقاومتی را یک منش فکری وهزینه ای و مدیریتی دانست و گفت: اقتصاد مقاومتی را نحوه اداره کردن منابع و یک فرهنگ می توان دانست تا یک عملکرد، لذا در رویکرد...
دکترمحمد علی اکبری رئیس دانشگاه ایلام، اقتصاد مقاومتی را یک منش فکری وهزینه ای و مدیریتی  دانست و گفت: اقتصاد مقاومتی را نحوه اداره کردن منابع و یک فرهنگ می توان دانست تا یک عملکرد، لذا در رویکردها نمایان می شود تا یک نمود عینی داشته باشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترعلی اکبری با تعریفی از اقتصاد مقاومتی گفت: جامعه ایرانی افق های بلندی را برای خود ترسیم و برنامه ریزی کرده است و درنظر دارد درسطح جهانی، جایگاهی برتر برای خود داشته باشد.
وی افزود: برای دست یابی به این مقصود چاره ای ندارد جز اینکه باید از منابع محدودی که دراختیار دارد بیشترین استفاده را کرده به نیرو و توان داخلی خود اتکا کرده و وابستگی خود و تأثیر پذیرش از بیرون را کم کند.
رئیس دانشگاه ایلام گفت: برای رسیدن به این جایگاه جهانی چاره ای نیست جز اینکه این سیستم ظرفیت های داخلی اقتصادی و فکری  و دانش بنیان خود را شناسایی و تقویت کند.
وی تمام این موارد را مؤلفه های اقتصاد مقاومتی برشمرد و افزود:  به تعبیر بنده اقتصاد مقاومتی به معنای انفعالی و مقاومت کردن زیر فشارها نیست بلکه اقتصادی است آفندی، یعنی به معنای از قبل با آمادگی بیشتر کار کردن است.
دکترعلی اکبری درادامه گفت: حتی اگر منابع محدود نباشند و نفت هم به قیمت گران به فروش برسد و رونق اقتصادی هم داشته باشیم، با توجه به نیازمندی هایی که کشور ایران دارد و با توجه به اهدافی که برای خود ترسیم کرده ایم کماکان باید درحال و آینده چنین مشی اقتصادی را در میان جامعه ایجاد کنیم.
 وی افزود: اقتصاد مقاومتی چیزی نیست جز بهینه مصرف کردن، استفاده درست از سرمایه و چرخیدن درست چرخه های اقتصادی کشور و بسیار خرسندیم که این خواسته درکلام رهبری و با تأکید جدی ایشان ابلاغ شده است.
رئیس دانشگاه ایلام با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی علاوه بر اینکه یک انتخاب درست است یک سیاست ابلاغی از سوی رهبری است، تأکید کرد: عمل کردن به اقتصاد مقاومتی یک وظیفه است دانشگاه ها هم به عنوان سازمان هایی که طبیعتا انتظار همه از آنها این است که اقدامات آنها مبتنی بر دانش باشد در درون خود باید ابتنا به اقتصاد مقاومتی را در اولویت امور قرار دهند.
دکترعلی اکبری با اشاره به میزان اهتمام مسئولان استانی به اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی گفت: در استان اهتمام برای اجرای اقتصاد مقاومتی دربین مسئولان وجود دارد و آن علاقه مندی وارد گفتمان جامعه شده است، اما اینکه در ارزیابی اجرای این مقوله باید بررسی میدانی شود که عملی کردن این بنیان تا چه اندازه بوده است.
وی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی یک پروژه نیست که در مدت زمان محدود و مشخص به بهره برداری برسد این فرمایش رهبری در ادامه بیانات قبل ایشان همچون انظباط اجتماعی، اصلاح الگوی مصرف، ومدیریت جهادی و عزم ملی یک حلقه در یک پازل است  واز بقیه موارد قبل جدا نیست.
دکترعلی اکبری گفت: اقتصاد مقاومتی را اگر به یک دسته گل تشبیه کنیم این موارد هرکدام گلی از این دسته گل اصلی است و جدای از هم نیستند، بلکه مکمل همدیگرند لذا اجرای آن همچون یک پروژه نیست که به بهره برداری برسد و نمود عینی پیدا کند.
رئیس دانشگاه ایلام، اقتصاد مقاومتی را ضرورت غیرقابل تردید جامعه کنونی قلمداد کرد و گفت: اگر راهی جز اقتصاد مقاومتی پیموده شود خطا بوده و مفید فایده نخواهد بود.
وی با اشاره به اینکه دولت کنونی یک دولت فکری است و با وضعیت کنونی اداره این دولت با این وضعیت درآمدی کاری دشواراست، افزود: نتیجه برجام باید وارد زندگی مردم شود تا بتوان ارزیابی منصفانه از آن انجام داد و دولت هم باید در این زمینه پاسخگو باشد .
دکترعلی اکبری درخصوص نقش برجام بر زندگی و معیشت مردم گفت: توافق فعلا فقط امضا شده است و امضا با اجرا فرق دارد بعد از اجرا باید گشایش ها نمود پیدا کند همان گونه که ارتباطات بین المللی و امیدی که درمیان مردم وجود دارد،  شواهدی برای بروز این گشایش هستند.
رئیس دانشگاه ایلام به تلاش دانشگاه ایلام برای تبیین این مفهوم در بین دانشگاهیان اشاره و گفت: تبیین و آموزش اقتصاد مقاومتی با اجرای کارگاه های دانش افزایی و اقدام در راستای بررسی مبانی و مؤلفه های این سیاست اقتصادی دردانشگاه مورد اهتمام قرار گرفته است.
وی به امضای تفاهم نامه دانشگاه ایلام با مجمع تشخیص مصلحت نظام اشاره و اعلام کرد: درخصوص تبیین اقتصاد مقاومتی و آموزش این موضوع هم درسطح دانشگاه و هم درسطح مدیران استانی در آینده نزدیک مقررشده است تفاهم نامه ای با مجمع تشخیص مصلحت نظام امضا شود که مقدمات آن در حال انجام است.
دکترعلی اکبری اجرای کرسی ها و تریبون های دانشجویی با محوریت اقتصاد مقاومتی را گامی در راستای ترویج این مفهوم در بین دانشگاهیان اعلام کرد و گفت: دانشجویان با بحث و مناظره دراین خصوص به تبیین این مسئله پرداخته، وچنین بحث هایی درزمینه ترویج و گفتمان سازی این مفهوم مؤثر خواهد بود.