رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی: علم سلاح و رمز اقتدار نظام جمهوری اسلامی است

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۲:۳۲ کد : ۱۰۸۸۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۱۷
دکتر محمد جوادلاریجانی رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی گفت: توسعه علمی رمز اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران است و علم سلاح نظام جمهوری است. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد جوادلاریجانی در...
دکتر محمد جوادلاریجانی رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی گفت: توسعه علمی رمز اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران است و علم سلاح نظام جمهوری است.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد جوادلاریجانی در حاشیه مراسم کلنگ زنی مرکز فناوری و مدیریت رصد پژوهشکده رصدخانه ملی دانشگاه کاشان، با اشاره به اینکه یکی از شاخصه‌های پیشرفت در ایران، علم است اظهار داشت: از آنجا که کشور ایران در علم و دانش سرآمد منطقه است غربی‌ها از پیشرفت علمی ایران نگران هستند و با ترفند‌های مختلف می‌خواهند مانع رضد علمی ایران شوند.
وی بین‌المللی شدن علم را  مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: باید کارها و تحقیقات علمی و پژوهشی را به دنیا عرضه کنیم و میدان تعامل ما جهانی باشد.
دکتر لاریجانی توجه به جوانان را از دیگر موارد توسعه علمی ذکر کرد و افزود:  نیروی انسانی جوان  موتورهای قوی  توسعه کشور هستند.
مدیر پژوهشگاه دانش‌های بنیادی،  نوآوری در آموزش را حایز اهمیت دانست و گفت: چرخش دانش، تکنولوژی، صنعت و سرمایه باید همراه یکدیگر باشد.
دکترلاریجانی به توجه دولت های مختلف نظام جمهوری اسلامی به علم اشاره کرد و افزود: رشد کمی دانشجویان و توسعه کلاس‌های درسی و فضاهای آموزشی، ایجاد مراکز تحقیقاتی دانشگاهی، پژوهشگاه بنیادی،  پژوهشکده های ژنتیک و پلیمر از جمله نمونه های  توجه دولت ها به علم است.
وی تاسیس رصدخانه ملی و مرکز شتابگر ملی را از جمله کارهای مهم علمی پژوهشگاه دانش های بنیادی نام برد و اظهار امیدواری کرد: تا با راه اندازی این دو پروژه عظیم ملی شاهد توسعه علمی ایران در عرصه بین المللی باشیم.
وی ایجاد مرکز فناوری و مدیریت رصد پژوهشکده رصدخانه ملی در پژوهشکده اسانس های طبیعی دانشگاه کاشان را اقدامی بسیار مؤثر برای انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی و ارتباطات علمی بین المللی بیان کرد و گفت: امید است  این مرکز به قطب علمی کشور تبدیل شود.
رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی افزود: پژوهشکده رصدخانه ملی در  رصدخانه ملی یک سازمان وسیع می باشد و صدها دانشمند از سراسر دنیا برای مسائل رصدی به ایران و این منطقه خواهند امد.
دکترلاریجانی با اشاره به اینکه ساخت رصد خانه ملی مهمترین رخداد کشور است و بالاترین دستاوردها را خواهد داشت گفت: رصد خانه ملی کامو یک بنیه علمی بزرک کشور است.
رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی همچنین از ساخت بزرکترین شتابکر دنیا در کنار دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین خبر داد و گفت: با ساخت این شتابکر در زمینی با مساحت یکصد هکتار بیش از 5000 هزار کارشناس در آنجا مشغول بکار خواهند شد.