رئیس پارک علم فناوری خراسان رضوی: جهاددانشگاهی تکیه‌گاه خوبی در مقابله با تحریم‌هاست

۳۰ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۰۴ کد : ۱۰۸۶۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۴۵
دکتر حسن علم‌الهدایی رئیس پارک علم فناوری خراسان گفت: اگر جهاددانشگاهی در مباحث دانش بنیان وارد شود و در زمینه تجاری‌سازی و رقابت‌های بازار گام بردارد، می‌تواند تکیه‌گاه خوبی برای برخورد با تحریم‌ها ب...
دکتر حسن علم‌الهدایی رئیس پارک علم فناوری خراسان گفت: اگر جهاددانشگاهی در مباحث دانش بنیان وارد شود و در زمینه تجاری‌سازی و رقابت‌های بازار گام بردارد، می‌تواند تکیه‌گاه خوبی برای برخورد با تحریم‌ها باشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر علم‌الهدایی با بیان اینکه جهاددانشگاهی نهادی برآمده از انقلاب است افزود: انقلاب ما رویدادی فرهنگی و علمی بود و در حال حاضر نیز در مسیر توسعه علمی و فرهنگی قرار گرفته است.
وی ادامه داد: در حال حاضر، با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه علمی کشور، جهاددانشگاهی به عنوان نهادی که شالوده آن برخاسته از انقلاب اسلامی است و نیروهای آن نیز افرادی انقلابی هستند، می‌تواند در این راستا گام‌های موثری بردارد.
رئیس پارک علم فناوری خراسان رضوی با اشاره به فعالیت‌های تحقیقاتی جهاددانشگاهی این استان تاکید کرد: پژوهش‌های این نهاد باید وارد فرآیند بازار شود.
وی افزود: جهاددانشگاهی باید خود را در معرض رقابت‌های بازار قرار داده و مراکز رشد فناوری ایجاد کند و در حال حاضر هم که این نهاد در فرآیندهای آموزشی وارد  شده ،دراین زمینه نیز عملکرد خوبی دارد .
دکتر علم‌الهدایی با تاکید بر لزوم ایجاد مراکز رشد و شرکت‌های دانش بنیان در  جهاددانشگاهی استان خراسان رضوی گفت: جهاددانشگاهی باید با کمک این شرکت‌ها بتواند در فرآیند تولید علم به ایده و همچنین تبدیل آن به فناوری، محصول و ثروت گام بردارد.
وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر این آمادگی در جهاددانشگاهی دیده می‌شود که بتواند به عنوان یک سازمان موسس، مرکز رشد فناوری مرتبط با فعالیت‌های پژوهشی منطقه را ایجاد کند و از فاز آزمایشگاهی وارد فاز مطالعاتی و تحقیقات کاربردی شود.
دکتر علم الهدایی با بیان اینکه پارک علم و فناوری استان خراسان رضوی در زمینه توسعه و ایجاد شرکت‌های دانش بنیان فعالیت دارد از آمادگی این نهاد برای همکاری با جهاددانشگاهی استان خبر داد.
وی تصریح کرد: جهاددانشگاهی در این زمینه می‌تواند با کمک گرفتن از نهادهایی مانند پارک‌های علم و فناوری وارد عرصه‌های عملیاتی تولید و تاثیرگذاری در رفاه اجتماعی شود.
رئیس پارک علم فناوری خراسان یادآور شد: در حال حاضر احساس می‌شود جهاددانشگاهی خود را در اقدامات خدمات بهداشتی و درمانی درگیر کرده، اما پیشنهاد روشن من این است که این نهاد به سمت مراکز رشد فناوری حرکت کند.
وی افزود: خودکفایی جهاددانشگاهی یک مزیت مثبت برای این نهاد است که می‌تواند از آن برای خصوصی‌سازی و ایجاد شرکت‌های دانش بنیان استفاده کند.