دیدار نماینده منتخب مردم سیستان با اعضای هیئت علمی دانشگاه زابل

۲۲ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۳:۱۹ کد : ۱۰۷۹۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۰۸
دکترحبیب ا... دهمرده نماینده منتخب مردم سیستان در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی دردانشگاه زابل با اعضای هیئت علمی این دانشگاه دیدارو گفتگو کرد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین دیدار که با هدف سپا...
دکترحبیب ا... دهمرده نماینده منتخب مردم سیستان در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی دردانشگاه زابل با اعضای هیئت علمی این دانشگاه دیدارو گفتگو کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین دیدار که با هدف سپاسگزاری منتخب مردم ازجامعه دانشگاهی و تبیین برخی راهبردهای آتی درخصوص عمران و آبادانی سیستان و لزوم تعامل و مشارکت دانشگاهیان دراین پروسه شکل گرفته بود، درخصوص محورهای رشد و آبادانی منطقه مطالبی مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.
دراین دیدار دکترموسی بهلولی سرپرست دانشگاه زابل ضمن عرض خیرمقدم به دکتر دهمرده، به اهمیت انتخابات هفتم اسفند و لزوم بررسی و تحلیل نتایج آن در سراسر کشور پرداخت.
وی افزود: انتخابات یعنی مشارکت افکار و اندیشه های متعدد به منظور انتخاب اصلح سرپرست دانشگاه زابل با اشاره به اینکه درهفته قبل مردم ایران اسلامی حماسه‌ای غرور آفرین خلق کردند تصریح کرد: مردم سیستان نیز با مشارکت حداکثری خود حماسه به یاد ماندنی ای را رقم زدند.
دکتربهلولی با بیان اینکه انتخابات به معنای مشارکت فکر و اندیشه جمعی است تا یک انتخاب اصلح در راستای سرافرازی ایران اسلامی صورت گیرد، گفت: انتخابات این دوره در منطقه سیستان یک پدیده مهم است زیرا که میزان آرای کسب شده توسط دکتردهمرده، بی‌نظیر بوده و باید پیام آن در ابعاد مختلف بررسی شود.
سرپرست دانشگاه زابل گفت: دانشگاه زابل نیز با تمام توان خود جهت مشارکت و حضور حداکثری مردم در انتخابات نقش آفرینی کرده ولی ورود به معرفی مصداق‌ها را دور از جایگاه قانونی خود دانسته و له یا علیه هیچ کاندیدی موضع گیری نکرده است.
دکتربهلولی حق الناس خواندن آرای مردم توسط مقام معظم رهبری را مورد تاکید قرارداده و گفت: در ایام انتخابات، دانشگاه زابل بستری را فراهم کرد تا کاندیداها افکار و برنامه های خودشان را دریک محیط علمی و کارشناسی عرضه کنند تا دراین رهگذر دانشگاهیان که به عنوان گروه های مرجع درجامعه نقش آفرین هستند آنها را در بوته نقد قرارداده و با مباحثه و مناظره و گفتگو بتوانند به انتخاب اصلح دست بزنند.
وی با اشاره به سخنرانی و مناظره نامزدها درشب پایانی تبلیغات انتخاباتی دردانشگاه زابل که با حضور گسترده دانشگاهیان همراه بود، افزود: نظیر این جلسات درهیچ دانشگاه دیگری دیده نشده و برگزاری چنین جلساتی بزرگ‌ترین تمرین دموکراسی در دانشگاه ها بوده و می تواند آثار و برکات ارزشمندی را برای جامعه به همراه داشته باشد.
سرپرست دانشگاه زابل با بیان اینکه فرهنگ تشکر و قدردانی گمشده مردم سیستان بوده که لازم است بطور جدی به این مسئله پرداخته شود، افزود: دو منتخب مردم شریف سیستان در شهرستان‌های منطقه حضور یافته و از مردم به خاطر حضور و اعتمادشان تشکر کرده اند. این اقدام ارزشمند جای بسی سپاسگزاری دارد.
وی همچنین ضمن دعوت از منتخبین مردم جهت حفظ و تداوم ارتباط با دانشگاهیان اعلام آمادگی کرد که مکانی را در دانشگاه جهت استمرار تعاملات فی ما بین در اختیار وکلای مردم قرار دهد.
دکتربهلولی ضمن اشاره به نقش و جایگاه منحصر به فرد دانشگاه زابل که از ابتدای تاسیس به دنبال کارآفرینی بوده است به پتانسیل و توانمندی دانشگاه درطرح بزرگ آبرسانی به مزارع سیستان اشاره کرد و گفت: در اجرای این پروژه ابهاماتی درخصوص نقش دانشگاه زابل ملاحظه می شود که ضروری است مورد توجه و بازبینی قرار گیرد.
سرپرست دانشگاه زابل درادامه به نیروی انسانی به عنوان محور توسعه پرداخت و گفت: دانشگاه به عنوان مرکز علمی در دنیای کنونی نقش بی بدیلی در تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآمد دارد، لذا ضروری است در منطقه ما نیز کارکرد مشاوره ای و عملیاتی را برای صاحب نظران دانشگاهی تعریف و از توانمندی و پتانسیل آنها در رشد و آبادانی سرزمین مان بهره ببریم.
وی ادامه داد: در این راستا موضوع تشکیل اتاق های فکر دردستور کار قرار گرفته و پیشنهادهایی نیز ارائه شده که درحال بررسی است و مباحث در آمد زایی از علم نیز یکی از محورهای حائز اهمیت می باشد که یکی از الزامات آن اختصاص بودجه‌های تحقیقاتی کافی در این زمینه هاست که در بودجه سال آینده توجه جدی به این موضوع شده است.
درادامه این نشست دکتر دهمرده منتخب مردم سیستان درمجلس دهم در سخنانی با تشکر از حضور اعضای هیئت علمی دراین جمع بیان داشت: حضور دراین دانشگاه برای من تداعی گر خاطرات ارزشمندی است که مانندی برای آن نمی بینم. دانشگاه منشا و مبدع تحولاتی است که کمتر جایی می توان آن را جستجو کرد.
وی افزود: مردم سیستان در انتخابات ۷ اسفند حماسه آفریدند و رأی بالای مردم نشان از بزرگی مردم سیستان می باشد.
دکتردهمرده درادامه گفت: همیشه برای من سیستان مهم بوده و عمران و آبادانی و خدمت به مردم آن دغدغه جدی برای بنده می باشد و در ایام انتخابات نیز به جز مردم به هیچ فرد، گروه یا جریان سیاسی خاصی تعلق نداشته ام.
نماینده منتخب مردم سیستان باتوجه به اتمام رقابت های انتخاباتی و ضرورت همدلی و همراهی همگان خصوصاً منتخبین مردم برای پیگیری مشکلات منطقه ادامه داد: هرچند طبق قانون، شروع مجلس دهم سوم خرداد خواهد بود ولی نباید تا آن زمان فرصت را از دست داد بدین منظور به اتفاق دکتر کیخا دیگر منتخب مردم سیستان و دکترشهریاری نماینده مردم زاهدان دیداری با رئیس مجلس داشته و مسائل سیستان را مطرح کرده ایم که یکی از مهم ترین آنها تالاب بین المللی هامون بوده است که برای آن برنامه‌های بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت دیده شده است.
استاندار اسبق استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و لرستان با توجه به نقش و جایگاه آموزش در رشد و توسعه کشور و لزوم گسترش آن افزود: به نظر من بزرگ‌ترین سرمایه گذاری در کشور باید در آموزش عالی و دانشگاه ها صورت گیرد و اینجانب در مسئولیت استانداری که در سه استان داشته ام همواره به این این امرمهم توجه داشته ام به گونه ای که در استان لرستان در کمتر از دو سال بیش از ده مرکز آموزش عالی به بهره برداری رسید.
دکتردهمرده با توجه به نقش و اهمیت دانشگاه های سیستان درعمران و آبادانی آن ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه زابل همه چیز سیستان است و ضروری است که تمام تلاش خود را در راستای توسعه بیش از پیش آنها به کار ببندیم.
بنیان گذار دانشگاه زابل با ذکر این نکته که دانشگاه اسلامی دانشگاهی است که مشکلات مردم را حل کند، گفت: در همه زمینه‌ها باید دانشگاه ورود پیدا کند و دانشگاه زابل به عنوان قطب علمی منطقه سیستان باید جایگاه واقعی خود را در پیشرفت منطقه ایفا کند و بدین منظور لازم است تمامی بودجه‌های مورد نیاز دانشگاه دراین خصوص تامین گردد و این کار را خواهیم کرد.
رئیس اسبق دانشگاه زابل ادامه داد: دانشگاه زابل با داشتن چاه نیمه‌ها ثروتمند‌ترین دانشگاه ایران است و از این پتانسیل و توانمندی باید به نحو شایسته بهره برداری کرد.
گفتنی است درپایان این جلسه چند نفر از اعضای هیئت علمی به طرح نظرات و سئوالات خود در زمینه های مختلف پرداختند که دکتر دهمرده به آنها پاسخ داد.