دیدار مستشار سفارت جمهوری اسلامی افغانستان با رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان

۲۲ فروردین ۱۳۹۴ | ۱۲:۲۲ کد : ۱۰۷۷۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۵۶
عبدالبصیر حمیدی مستشار سفارت جمهوری اسلامی افغانستان با دکتر فدایی رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان و جمعی از استادان این دانشگاه دیدار و گفت وگو کرد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این دیداردک...
عبدالبصیر حمیدی مستشار سفارت جمهوری اسلامی افغانستان با دکتر فدایی رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان و جمعی از استادان این دانشگاه دیدار و گفت وگو کرد.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این دیداردکتر فدایی در سخنانی اظهار داشت: دانشگاه شهید باهنر علاقه‌مند است که با مؤسسات آموزشی خارج از کشور – به خصوص کشورهای همسایه و افغانستان به دلیل سابقۀ تاریخی و فرهنگی بسیار نزدیک به ایران- همکاری داشته باشد.
وی افزود: دانشگاه شهید باهنر از بزرگ‌ترین دانشگاه های جنوب شرق کشور می‌باشد و در سال های اخیر موقعیت بسیار خوبی در سطح کشور به دست آورده و شرایط مساعدی برای همکاری با دانشگاه های افغانستان دارد.
دکتر فدایی خاطرنشان کرد: ما از حضور دانشجویان افغانی در دانشگاه استقبال می کنیم و تلاش می کنیم تا مشکلات این دانشجویان در دانشگاه کاهش یافته و شاهد حضور پررنگ آنان به خصوص در دوره‌های تحصیلات تکمیلی باشیم.
سپس حمیدی مستشار سفارت افغانستان ضمن قدردانی از دانشگاه شهید باهنر با ارائه گزارشی از سابقه جنگ و مهاجرت و نیز شرایط مدارس و دانشگاه های افغانستان، در مورد تعداد و وضعیت دانشجویان افغانی در دانشگاه شهید باهنر توضیحاتی ارائه داد و ابراز امیدواری کرد این دانشجویان بتوانند در بازسازی و پیشرفت افغانستان نقش فعالی داشته باشند.
وی در خاتمه با تشکر از همکاری های دانشگاه باهنر پیشنهاد کرد انجمن فرهنگی دانشجویان افغان در دانشگاه راه اندازی شود تا تداوم همکاری ها و تبادل افکار تسهیل یابد.
دکتر بصیری معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه باهنر نیز در سخنانی گفت: تلاش در زمینه های فرهنگی و گسترش زبان فارسی با همکاری افغانستان امکان پذیر خواهد بود و همایش سفره مشترک دانشجویان ایران و افغانستان نقطه آغاز این تلاش هاست.
وی پیشنهاد کرد جهت تسریع و تسهیل تبادلات فرهنگی و علمی تفاهم نامه فرهنگی بین دانشگاه باهنر و دانشگاه کابل  منعقد شود.
در ادامه دکتر مدبری مدیر گروه زبان فارسی این دانشگاه، به پیوند عمیق و جدایی ناپذیر ایران و افغانستان اشاره کرد و تنها فاصله بین دو کشور را یک مرز جغرافیایی دانست و ابراز امیدواری کرد از راه های مختلف از قبیل تبادل دانشجو و برگزاری سمینار های مختلف این پیوند محکم‌تر شود.
دکتر صید نژاد مدیر کل روابط بین الملل دانشگاه شهید باهنر کرمان نیز پس از ابراز خشنودی از حرکت افغانستان به سمت پیشرفت و ثبات، اظهار داشت: دانشجویان افغانی در دانشگاه بسیار فعال عمل می کنند و توانسته‌اند پل ارتباطی بین دوکشور را مستحکم تر کنند.
وی همچنین از آمادگی اساتید دانشگاه شهید باهنر برای تدریس در دانشگاه های افغانستان و انجام پروژه های علمی خبر داد و پیشنهاد دعوت از اساتید برجسته افغانستان در ایران را مطرح کرد.